301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
20 Nisan 2021 - Salı 11:26 Bu haber 13 kez okundu
 
“Ya covit ile öldürecekler ya da süründürecekler”
Vaka sayalarının ciddi anlamda arttığını kaydeden Op Dr. Niyazi Nefi Kara, “Ülkemizde salgın süreci iyi yönetilmiyor. Bu şekilde devam ederse yılsonuna kalmaz Türkiye’de Covid19 sürü bağışıklığıyla herkese bulaşmış olacak. İnsan düşünmeden edemiyor. Birileri bizi covid19 ile öldürmeye, ölmez isek süründürmeye mi çalışıyor?” dedi.
Siyaset Haberi
“Ya covit ile öldürecekler ya da süründürecekler”

“Ya covit ile öldürecekler 
ya da süründürecekler”

Vaka sayalarının ciddi anlamda arttığını kaydeden Op Dr. Niyazi Nefi Kara, “Ülkemizde salgın süreci iyi yönetilmiyor. Bu şekilde devam ederse yılsonuna kalmaz Türkiye’de Covid19 sürü bağışıklığıyla herkese bulaşmış olacak. İnsan düşünmeden edemiyor. Birileri bizi covid19 ile öldürmeye, ölmez isek süründürmeye mi çalışıyor?” dedi.
——


CHP’nin önceki dönem milletvekillerinden beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Op Dr. Niyazi Nefi Kara, Türkiye’de pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini söyledi. Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne konuşan Kara, her gün onlarca vatandaşın salgınla ilgili kendisini arayıp fikrini sorduğunu belirterek, “Arayanların bir çoğu da bir yıla yakındır krizle boğuşan turizm sektörünün temsilcileri ve bu bölgedeki işyerleri bulunan esnaf. Yaptığımız konuşmalarda durumlarının çok kötü olduğunu ve bitme noktasına geldiklerinden, destek alamadıklarından dert yanıyorlar. Bir umutla mesai yapacağız derken yeni kapanmayla birlikte ‘umutlarımız artık hazirana kaldı’ diyorlar. Çok büyük sıkıntı var. İşsizlik her geçen gün artıyor. Bu kriz önümüzdeki günlerde tarım sektörüne de yansıyacak. Salgının ekonomiye ve sektörlere verdiği zararlar çok net” dedi.

SALGIN İYİ YÖNETİLMİYOR

Vaka sayalarının ciddi anlamda arttığını kaydeden Kara, “Öncelikle şunu söyleyeyim, ülkemizde salgın süreci iyi yönetilmiyor. Bu şekilde devam ederse yılsonuna kalmaz Türkiye’de Covid19 herkese bulaşmış olacak. Yani sürü bağışıklığı. İnsan düşünmeden edemiyor. Birileri bizi covid19 ile öldürmeye, ölmez isek süründürmeye mi çalışıyor? Milletimizin Allah yardımcısı olsun. Halk ne kadar uğraşırsa uğraşsın korunmak için sağlık ordumuz ne kadar güçlü olursa olsun bu süreci bir türlü iyi yönetemiyoruz. İktidarı, muhalefiti farketmiyor. Hala insanlar çok yakın temas halinde, toplantılar, maske ve mesafe kuralı ne yazık ki görmezden geliniyor. Bunlar vaka sayılarını ciddi anlamda arttırdı. Aşı konusunda hala yeterli düzeyde değiliz. Acilen tüm ülkenin bir an önce aşılanması gerekiyor. Tek bir firma ile aşı bağlantası yapmak da doğru değil. O şekilde bile yeterli düzeyde tedarik sağlanamıyor. Elimizdeki aşıları da halkımıza yapmakta da yeterli değiliz. Halbu ki Türkiye’nin çok büyük bir sağlık ordusu var, neredeyse yüz yıllık deneyimimiz var. Dolayısıyla tüm Türkiye’yi 1 ay içinde aşılayacak bir kabiliyette, yetenekte sağlık çalışanımız var. Bu insanlara destek verilseydi ve salgının önlemleri zamanında alınsaydı bunlar başımıza gelmezdi. Kendi yerli aşımızı da eylül-ekim ayları gibi toparlayabileceğiz. Yani yazın bunu yapamayacağız ve kışa kalacağız. Kışını aşılamaya başlarsak yine önümüzdeki yaza kalacak” diye konuştu.
 

AŞI TEMİNİ ÇOK ÖNEMLİ

“Zenginlerin zengin, yoksunların açlığa mahkum olduğu bir dönemdeyiz” diyen Op Dr.  Kara,sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani küresel kapilatalizmin etkilerini görüyoruz. Aşının yönetimi sanki tüm dünyada bilinçi olarak uzatılıyor gibi, sanki bilinçi olarak halkın sağlığını korunamıyor gibi. Avrupa’da ya da Amerika’da koruyucu sağlık hizmetlerinin kamusal oranı düşük olduğu için, özel sektör de tedavi ağırlıklı olduğu için koruyuculukta başarısız olabilirler. Ama Türkiye’de bunun tam tersi. Bizim sağlık alanında yüzde 80’lik bir kamu gücümüz var. Koruyucu hekimlikle birlikte çok güçlü bir altyapımız var. Hastanelerimizden bahsetmiyorum bile.Hastaneye yaptırılan, hastaya sadece verilen destek tedavisidir. Çünkü ilacı yok ki bunun. Yani ‘ölen olur kalan sağlar bizimdir’ oldu. Bizdeki sorun orada. Sonuç olarak insanların hastaneye gitmesinin önlenmesi gerekiyor. Bunun için aşının ve izolasyonun çok sağlıklı ve sıkı bir şekilde yapılması gerekiyor. Ama biz biliyoruz ki daha insanlar hastaneye gidip testini yaptırmakta zorlanıyor. Zamanında ve yerinde bu testlerin yapılamadığını hepimiz biliyoruz. Sonuç olarak aşıların herkese yapılabilmesi için daha ciddi önlemlerin alınması ve aşı temimini bir şekilde sağlanması gerekiyor. Aynı şekilde toplumunda daha aktif bilgilendirmemiz de son derece önemli. Bunun yanında çalışanlara da mutlaka ekonomik destek de sağlanmalıdır.”

Kubilay ELDEMİRCİ

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Ya, covit, ile, öldürecekler, ya, da, süründürecekler”,
Yorumlar
Haber Yazılımı