301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 15:30 Bu haber 424 kez okundu
 
Tırnak batmasına dikkat
Sağlık Haberi
Tırnak batmasına dikkat

Tırnak batması, yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık. Ayakkabı-çorap giymeyi zorlaştırıyor, uykuyu bile etkiliyor. Herkesin çevresinde tırnak batmasından yakınan bir kişi var sanki. Konuyla ilgili bir uzmana danışarak merak ettiklerimizi sorduk. Sorularımızı cevaplayacak kişi Dr. Feza Köylüoğlu. Antalya’da özel bir hastanede çalışan Ortopedi uzmanı. Çok sayıda tırnak batması hastasını başarıyla tedavi etmiş bir hekim.

       * Gerçekten çok görülüyor değil mi tırnak batması?   

Toplumda görülme sıklığı 15 civarında. Bunların bir kısmı basit tedbirlerle, bir düzelip bir alevlenerek gidiyor. Kişi, onunla yaşamaya çalışıyor. Bir kısmı ise mutlaka bir işlem gerektirecek hale geliyor. Hayatı zindan ediyor..    

      * Sayın Köylüoğlu. Nedir bu tırnak batması?

Tırnak batması,  özellikle ayak başparmak tırnağının iç veya dış kenarında şişlik, kızarıklık ve acıyla kendini belli eden bir enfeksiyondur. Mekanik olarak tırnak kenarının ete batmasıyla başlar. Şikayet ve bulgular artarak seyreder. Başlangıçta sadece sert bir yere dokununca olan ağrı bir süre sonra akıntısıyla çorabı kirleten ciddi bir enfeksiyon haline gelir. Aşağı yukarı her yaş grubunda görülür.

         *Sebebi ne acaba?  Niçin tırnağımız batar?

Birçok sebebi var. En sık sebep; dar ayakkabı giymek, tırnakların uygunsuz kesilmesi. Benim gözlemime göre çok terleyen ayaklar, sebep sıralamasında en başta. Özellikle gençlerde, çok terleyen ayak varsa bir şekilde tırnak batması gelişiyor.

          *Pekiyi, tırnak batmasından korunmak için neler yapılabilir?

Biraz önce belirttiğim sebeplerden kaçınmak lazım. Dar ayakkabı giymemek, tırnakları uzun kesmek, aralıklarla ayağı havalandırmak gibi.  Bir de rahatsızlık başladığı zaman geçer diye beklemeyip bir hekime başvurmakta fayda var.

           *Tırnak batması nasıl tedavi ediliyor? Siz, ne uyguluyorsunuz?

Öncelikle şunu söylemek lazım. İltihaplı bir batık tırnak varsa tedavisi kesinlikle cerrahi bir işlemdir. Oraya merhem sürmek veya antibiyotik kullanmak sorunu çözmez. Veya kuaförlerde pedikür yaptırmakta çözüm değildir, hatta problemi büyütebilir bile.  Çünkü sorunun temelinde, tırnağın bir parçasının mekanik olarak ete girerek iltihap oluşturması yatmaktadır. Minik bir işlem ile bu mekanik engel ortadan kaldırılırsa sorun çözülmüş olur. Tedavide, birçok yöntem var. Hastanelerde en sık uygulanan, batık kısmın alınması ve oraya dikiş atılması. Bu yöntemin tekrarlama ihtimali fazla. Bir de gittikçe popüler hale gelen tırnağa tel takılması işlemi var. Tırnak teli, işlemlerden korkan hastalara cazip geliyor. Ancak uzun ve zahmetli bir işlem ve hem etkinliği az hem de tekrarlama oranı fazla olan bir yöntem.

              *İşlem sonrası tekrarlama olabilir öyle mi?

Uygun bir işlem yapılmazsa büyük ihtimalle tekrarlıyor. Onun için yapılan işlemin en önemli başarı ölçütlerinden birisi, nüks yani tekrarlama ihtimalinin olabildiğince az olması.

                *Siz, tekrarlamasın diye ne yapıyorsunuz?

Ben, fenol ile matrisektomi denilen bir yöntem uyguluyorum. Tırnak kenarındaki sadece batık kısmı köke kadar alıyorum ve buradan bir daha tırnak çıkıp batık oluşturmasın diye yerini kimyasal bir madde ile körlüyorum. Uluslarası yayınlarda fenol ile işlem yapıldığında tekrarlama oranı 3 civarında. Ancak bizim oranlarımız bunun da altında. Yani sonuçlar çok iyi.

               *En korkulan şey işlem sırasında ağrı olup olmayacağı. Ağrı oluyor mu?

Uyguladığımız işlem sırasında kesinlikle ağrı, acı olmuyor.

               *Sn. Dr. Köylüoğlu. Tırnak batması olan hastalara ne öneriyorsunuz?

Bu hastalar, devlet ve üniversite hastanelerinde yoğunluk sebebiyle gereken ilgiyi görmüyorlar. Ya basit bir merhemle geçiştiriliyor ya da yeterli deneyim oluşturulamadığı için çok ağrılı ve yetersiz bir işlemle hastalar evine gönderiliyor. Çünkü tırnak batması müdahalesi sırasında, parmağın hiç ağrı duymayacak hale getirilmesi bile bir tecrübe gerektiriyor. Zaten hasta acı duyuyorsa işlem de eksik yapılmış oluyor. Öncelikle çok vaka yaparak tecrübe edinmiş bir hekim aramalarını öneririm. İşlemin ağrısız olması çok önemli bir konudur. Kozmetik yönden, herhangi bir iz kalmamalıdır. En son olarak da hastalar, fayda-maliyet kıyaslaması yapmalılar. Fenol ile matrisektomi yöntemi, tüm yöntemler arasında her açıdan mükemmele yakın tek yöntemdir. Bu yöntemi araştırsınlar ve tercih etsinler.

               *Teşekkür ederiz. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tırnak, batmasına, dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı