301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
17 Şubat 2021 - Çarşamba 13:26 Bu haber 23 kez okundu
 
Çiftçiyi tarımdan SOĞUTTULAR
Ülkemizde tarımın iyi yönetilmeğini iddia eden CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Yem pahalı, süt para etmiyor. Hayvancılık çıkmazda. Üretici ekonomik anlamda çöküş içinde. Pandemi döneminde esnafın sıkıntısına çare bulunamadığı gibi, çiftçinin sorunları da görmezden geliniyor. AKP İktidarı böyle giderse üreticiyi bitirecek” dedi
Tarım Haberi
Çiftçiyi tarımdan  SOĞUTTULAR

  CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, AK Parti İktidarının ülke tarımını iyi yönetemediğini iddia etti. Yeni Yüzyıl’a konuşan Özer, çiftçinin son dönemde çok zor günlerden geçtiğine vurgu yaparak, “Bütün girdi fiyatlarında yüzde 40 ile 50 arasında zam yapıldı. Gübrede yüzde 50 ile 80’lere varan bir zam furyası var. Üstelik bütün bunlar doların düşmesine rağmen gerçekleşiyor. Bunu anlamak mümkün değil. Aynı şekilde tohumda ve ilaçta ciddi anlamda zam var. Ziraat Bankası’nın işletme kredileri yüzde 4 buçuktu, bunu yüzde 8 buçuğa çıkardı. Biz CHP olarak, ‘çiftçi borçlarını yapılandıralım, hatta bu yapılandırma uzun vadeli olsun’ dedik. Bunu da mecliste sık sık dile getiriyoruz. Ama bırakın yapılandırmayı çiftçiyi daha da zor duruma sokuyorlar. Bu iktidar çiftçiyi ve tarımı kendisine yük görüyor” dedi.

  Üreticiyi yok edecekler

  Türkiye gibi tarımsal zenginliği olan bir ülkenin buğday gibi birçok kuru baklagili ithal etmesini anlamakta güçlük çektiğini kaydeden Özer, “Üretici böyle bir çıkmazın içerisine girmişken bir de bu yetmezmiş gibi pazar sorunuyla uğraşmak zorunda kalıyor. Çok ciddi bir üretim kotamız olmasına rağmen asıl üretilmesi gereken buğday gibi kuru baklagillerin hepsini, ayçiçeği yağı gibi ürünleri hep dışarıdan ithal ediliyoruz. Bu resmen üreticinin yok olması demektir. Bu tip ithalat kararını ne yüzle alıyorlar, bunu da anlamakta ciddi anlamda zorlanıyorum. Üstelik bunu Türkiye gibi tarımsal zenginliği olan bir ülkede yapıyorsunuz. Bu kararlar çok yanlış kararlar. Üreticinin yok olmasına neden olacak kararlar. İşte bu kararlar ülkede doğru dürüst bir planlamanın yapılmadığını gösteriyor” diye konuştu.

  Tarım iyi yönetilmiyor

  Ülkemizde tarımın iyi yönetilmeğini de vurgulayan Özer açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yem pahalı, süt para etmiyor. Hayvancılık çıkmazda. Üretici ekonomik anlamda çöküş içinde. Dolayısıyla ülkemizde tarım iyi yönetilmiyor. Pandemi döneminde esnafın sıkıntısına çare bulunamadığı gibi, çiftçinin sorunlarına da hiçbir çare bulunamıyor. Ancak üzerine basarak vurguluyorum çiftçi gerçekten zor durumda. Zor şartlarda üretim yapıyor. Yine de tebrik etmek lazım; bu kadar girdi maliyetleri rağmen, bu kadar ucuza mal alınmasına rağmen mücadelesini sürdürüyor. Önümüzde çok bir tehlike daha var. Böyle giderse tarım sektöründe çalışacak insanımız kalmayacak. Çünkü herkes tarımdan kaçar oldu. Bunun önüne bir an önce geçmek lazım. İnsanları tekrar tarıma döndürmek lazım. Bunun içinde bu insanların yerinde para kazanmaları sağlanmalı.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Çiftçiyi, tarımdan, , SOĞUTTULAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı