301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
13 Temmuz 2018 - Cuma 11:15 Bu haber 1205 kez okundu
 
"Asgardia Ütopya değil"
Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın 147 milletvekilinden biri olan Antalyalı Şeref Kaplan, gazetemizi ziyaret ederek Asgardia hakkında bilgiler verdi. Asgardia’nın bir ütopya olmadığını dile getiren Kaplan, “Uzayda yaşamak için yer çekimi gerekiyor. Fakat teknoloji çok gelişti. Bu yakın zamanda olmasa dahi bir gün olacak. Ben Asgardia’ya inanıyorum” ifadelerine yer verdi.
Gündem Haberi

Yaklaşık 100 bin insanın dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonunda kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören ve bu öngörüye ulaşmak için çalışmalar yapan uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumayı amaçlıyor. Dünyadaki diğer ülkelerden tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam teklifi sunan Asgardia’ya vatandaşlık başvuruları ise devam ediyor. Asgardia Devlet Başkanı Dr. Igor Ashurbeyli ise, Asgard’lı olmak isteyen kişilerin dünya ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını açıkladı.

“TEKNOLOJİ GELİŞİYOR”

Asgardia 3. Bölge Milletvekili Şeref Kaplan, bunun bir ütopya olmadığını ve teknolojinin her geçen gün ilerlediğini belirterek, “Öncelikle, Asgardia’ya inanıyorum! Bu nedenle Asgardia oluşumunu duyduğumda, ilk işim Asgardia hakkında bir araştırma yapmak oldu. Yaptığım araştırma sonucunda ciddiyetine inandığım bu oluşumun içinde yer almalıyım diye düşündüm. İşte bu nedenle de bu oluşuma ilk katılanlardan biri oldum” ifadelerine yer verdi.

“UZAYA GİDEMEYECEĞİM”

Kısa süre içerisinde uzayda yaşamanın söz konusu olamadığını kaydeden Kaplan, “Bu süreci bilimsel çalışmalarla hızlandırmaya çalışacağız. Bu durum için önce yer çekimi olan bir ortam gerekli. Belli bir zaman vermek etik olmaz. Bir buçuk seneye yakındır Asgardia içerisinde görev alıyorum. Ben uzaya gidemeyeceğimi biliyorum. Gelecek nesillere eğitim, teknoloji ve uzaya açılma anlamında bir yol gösterebilmek adına bu işin içerisine girdim” dedi.

EŞİT TOPLUM

2017 yılı Ekim ayında, ilk uydusunu fırlatan Asgardia, ilerleyen dönemlerde birçok uydu göndererek, Asgardialılar başta olmak üzere, tün dünyaya bazı imkanlar sunmayı da planlanıyor. Asgardia’nın tüm vatandaşlarına eşit olma imkanı sunduğunu dile getiren Kaplan, “Asgardia dinlerden ve cinsiyet olguları da dahil, tüm ön yargılardan bağımsız bir toplumdur. Mesela ırkçı davrananları bile sorguluyoruz. Biz burada özgürüz. İnsanlar istediği her şeye inanabilir ama Asgardia içerisinde resmi bir ibadethane olmayacak. İsteyen evinde istediği gibi ibadet edebilir. Sloganımız ‘Tek insanlık, tek birlik’ zaten bu tamamen eşit olduğumuzu gösterir” şeklinde anlattı.

PARA BİRİMİ SOLAR

Asgardia'nın en büyük önceliklerinden birinin de sınırlarının bulunmaması olduğuna değinen Kaplan, “Asgardia’nın her kıtada bir tane olmak üzere, altı Büyükelçiliği olacak. Yerel temsilcilikler oluşturmaya çalışacağız. Böylece insanlarla etkileşimi sürdürmek için elimizden geleni yapacağız” diyerek şu anda ise bankacılık sisteminin ve ulusal para birimleri olan SOLAR'ın üzerine çalıştıklarını vurguladı.

 

 IQ AÇIKLAMASI

Vatandaşlık başvurusu için IQ testi yapılmasının şu anda gündemde olmadığını aktaran Kaplan, “Böyle bir şey yok. Birçok söylenti çıkıyor ama bir resmi yazı yok. 18 yaşını geçmiş her birey vatandaşlık için başvuru yapabilir” diyerek konuya açıklık getirdi. Kaplan Asgardia’nın askeri bir gücü ve siyasi bir görüşünün olmadığını da aktardı. Kendi anayasası, bayrağı, para birimi ve marşı olan ilk uzay ülkesi Asgardia’nın marşının Türkçesi ise şu şekilde;

Gökyüzünde asılı duran soluk mavi nokta,

Evimiz, geleceğe açılan kapımız,

Bütün ulusların sonunda bir olduğu yer,

Bütün insanlığı birleştiriyor,

Asgardia.

Eski problemleri geride bırakın.

Daha iyisi için devam ediyor.

Barış ve karşılıklı hoşgörü içinde yaşayarak,

İnsanlığı geliştirmeye çalışmak:

Asgardia.

HAZEL BERKALP (ÖZEL)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Asgardia, Ütopya, değil",
Yorumlar
Haber Yazılımı