301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 11:10 Bu yazı 1368 kez okundu
 
ZİHİNDEKİ ENGELLER
Ezgi Beşe
 
 

Engeller sadece zihinde.. Hayatımız da günlük yaşam dilimleri içerisinde, sağlık, maddiyat, iş, kariyer, ilişki varken ve şu an küresel salgın da dahil olan bir çok baş etmemiz gereken zor olan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlarla baş ederken bazen sanki hayatta bir tek sizin başına gelmiş hissiyatlarına kapılabiliriz. Oysa ki bu süreçte evlerinde kalmaları gereken sağlıklı nice insan dışarı çıkma, aktif yaşam halini yaşamama durumdan şikayet etmekte. Engeli olan bireylerin ev içi özgürlükleri bile olmadığı empatisi maalesef bir çok kişi tarafından yapılamamaktadır. 
Hayatları evlerine ya da bir kişi ye bağlı olarak geçen tüm engelleri olan bireyler;
Vücudumuz doğası gereği sınırlı hissedebilir. Bu yüzden zihnini özgür bırak kalbini özgürleştir. Herşey inanmak ve kabul ile başlıyor.. Öz değerinizi başta kendinize siz verin. Hayatımızın kalitesini, zihnimizin kalitesinin belirlediği söylenir ve bu kendim hakkımda nasıl hissettiğimle ilgilidir. Gerçek şifayı ancak kendimizde buluruz. 
Kendine inan, Kabule geç ve Olduğun gibi kendini sev. 
8 yaşımda başlayan, 26 yıldır savaştığım ve son nefesime kadar savaşmaya devam  edeceğim bir ilahi kaderim var. Hastane  ikinci evim.. Küçük yaşlarda inanmayı, kabule geçmeyi, güçlü olmayı,  acı ile başa çıkabilmeyi ve sevginin şifa olduğunu öğrendim. Yıllar geçtikçe artan hastalığım, deformite olan ve eriyen kemiklerle son yıllarda bedenime yerleştirilen protezleri kabule geçtim. Hastalığımla yola devam ederken, onlarda benim ile bir bütün olup bedenime uyum sağladılar .  Her  operasyon sonrası aylarca bir oda içerisinde yatışımda kendime inandım.  Bol bol meditasyon ile bedenim, ruhum ve zihnim dengede aynı anda güçlü  oldular. Ben kendime inandım sonra sevdiklerim ve sevenlerim bana inandı. Yine yeniden kaçıncı kez olduğunu artık sayamasam da hiçbir zaman vazgeçmediğim hayallerim ve  hedeflerim ile ayağa kalktım. Holistik bir insan olduğumdan bu yana hayatımda her şey ile baş edebilecek güce sahip oldum. Eğrilen ellerim ile çizim yapmaktan, yazmaktan ve sevdiğim her şeye sıkıca tutunmaktan  ve hayallerimden vazgeçmedim.  ‘Tanrı vermediklerini, verdikleri ile telafi eder.’ Asla unutma..
Hayatta var olan yaradının yarattığı tüm güzellikleri ile yaşama duyduğum bir aşk var içimde.. Mesela bir denizin sesi, gökyüzünün mavisi, güneşin sıcaklığı, yağmuru izlerken bir kahvenin sıcaklığı, bir kitap kokusu, ailen ile pazar kahvaltısı, çizim yaparken yarattığın bir silüet, papatyaların müjdeliyici mevsimi, bazen bir kırmızı ruj, köpeğinin seni karşılıksız sevgi ile karşılaması,  aşık olduğun adama ya da kadına sarıldığın o an ve bunun gibi hayatın içinde farkına varabildiğimiz, yaşayabildiğimiz tüm güzellikler için minnet doluyum. Seni mutlu ve tutkulu kılan her ne varsa onu yaşamaktan kaçma, korkma. Bu yüzden nefes aldığım sürece yürüdüğüm hiçbir yol zor değil, aşılmaz değil ve istediğim hayatı istediğim gibi yaşabilmeme hiçbir şey engel değil. Hayattan ne istediğimi ve istemediğimi iyi biliyorum. Her zaman sevmeye kendinizden başlayın. Engeller ise sadece ruhtadır, ruhunuzu şifalandırın, bedeniniz sizi siz de bedeninizi seveceksiniz ve sonra da hayatı.. Sahip olduğunuz inanç, kabul, sevgi, güç, aşk ve şükür içinizde.. Gerçek sevginin kutsallığını bildiğiniz ve yaşadığınız hayat yolculuklarınız olsun. 
“Dönüştürücü güç sensin, gücü başkalarında arama.”
Güçsüz bir bedenle güçlü olabilmeyi, şifalı bir ruha, başaralı ve mutlu kadın olmamın sebepleri  zihnim deki tüm engelleri aşarak başladı. Bedenim beni yavaşlatır ama beni durduramaz. Ben yapabiliyorsam sende yapabilirsin.. ! 
Engelli bireyler hayata karışmasında onlara yardımcı olabilecek güzel insanlara ihtiyaç duyarlar daha duyarlı bir bir toplum oluşabilecek yarınlara.. 

 
Etiketler: ZİHİNDEKİ, ENGELLER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı