301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 12:17 Bu yazı 113 kez okundu
 
Zamanın Küresi
Miraç Uzundal
 
 

Yaşam hepimiz için ucu bucağı belirsiz, sürprizlerle dolu bir yolculuk… Başını bilmediğimiz, sonuna hükmedemediğimiz bu yolda en güzeli gerçekten anda kalabilmek belki de. Kafamızdaki soru işaretleriyle geleceği kurcalamak ya da geçmişi deşmek yerine yaşadığımız anın kıymetini bilmek sanırım mutluluğa giden en kestirme yollardan bir tanesi.

 

Çünkü ne yaparsak yapalım ileriki zamanın belirsizliğini aşabilecek bir formül bulamıyoruz. Gelecek için kaygılanmak çoğu zaman elimizde olmasa da aslında içimizi kemirmekten başka bir şeye de neden olmuyor. Sonunda illa ki her şey olması gerektiği şekilde oluyor, su akıyor yolunu buluyor. Geçmiş ise zaten kapalı bir kutu. Değiştirilmesi mümkün olmayan yaşanmışlıklar için şu anımızdan fazlaca çalabiliyoruz kimi zamanlar. Ve farkına varamasak bile en büyük haksızlığı da yine kendimize yapıyoruz aslında. Bu zamandaki, o geçmişi yaşamış halimizle o gün ki kendimizi sorguluyor bu gün ki kendimizden de çalıyoruz.

 

Anda kalmayı başaramadığımız kadar bazen anı yakalamayı da kaçırıyoruz. Hayatta bazı şeyler bir an için kıymetlidir. O zamanı kaçırdıktan sonra olan hiçbir şey aslının anlamını taşıyamaz. Bazen özür dilemenin, teşekkür etmenin, istemenin, reddetmenin hatta en çokta sevdiğini söylenin bile zamanı vardır. Anı kaçırdıktan sonra yaşanan çoğu şey noksan kalır. Yaşananlar büyüsünü, duygular zarafetini kaybedebilir.

 

İşte bütün bunları hesaba katınca, geçmiş ve gelecek arasında yolculuk yapmaktansa, içimizden gelenleri hesap kitap yapmadan akışına bırakmak ve elimizde olan anın kıymetini bilmek kendimiz için yapabileceğimiz en güzel şey. Aldığımız her nefes aklımıza takılan her şeyden çok daha kıymetli. Ve biz önemsediğimizi düşündüğümüz şeylerden de özeliz. O zaman ne diyelim,  anı yakalayıp orada kalmayı başarabilmemiz dileğiyle.

 

 

 
Etiketler: Zamanın, Küresi,
Yorumlar
Haber Yazılımı