301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 11:28 Bu yazı 560 kez okundu
 
YOKLUĞUNDAN HABERDAR OLMAK
Zeyyat Şahin
 
 

Varlığından haberdar olduklarımız, varlığında var olduklarımız vardır; amma ve lakin aslolan yokluğundan haberdar olmaktır birilerinin. Eğer yokluklarından haberdar değilsek varlıklarına da pek kıymet vermiyoruz demektir, yokluklar içimize oturmuyorsa varlıkları içimizi ısıtmıyorduk.

 

Yokluklarından haberdar olduklarımız yok olmazlar. Nereye gitseler duyarız, nereden geçseler yolumuz düşer oraya ve izlerine yüz süreriz. Varlıklarıyla şenlendirdikleri gönül hanemiz yokluklarıyla ıssızlaşsa da ne gam… Issızlıklarına da razıyızdır onların, razıyızdır; çünkü varlıklarından haberdar olduklarımızın yokluklarından da haberdar olduğumuzun işaretidir ıssızlıkları.

 

Yoklukları da en az varlıkları kadar kıymetli olanlar bu kıymetin farkında olmasalar da olur. Bu kıymet ölçüsünü kalbimizin koyduğu bir kıymettir. Ve bu kıymetin kıymeti de oradan gelir, yani kalbimizden. Hem zaten kalbimizin kıymet biçtiklerinin, kalbimizin kıymete layık gördüklerinin yoklukları yokluk mudur? Her dem var olan, kalbimizde yar olan yok olabilir mi?

 

İnsan, yokluğunu fark edemediğinin yabancısıdır. Yokluğunu fark edemediği birisi kalbin coğrafyasında hiç var olmamıştır. Kalp sıcağında kışlayanlar, gönül sofrasında bir kez olsun yer alanlar, o sofrayı terk etseler de yerleri hep hazırdır onların. Ve ne zaman dönüp gelseler sanki hiç gitmemiş, hep oradaymışlar gibi hissederiz.

 

Ve yürek ister birilerinin yokluğundan haberdar olmak ve emek ister yokluğunda da birilerini hep var kılabilmek. Bütün bir ömrü bir düşe adamaktır bu, bütün bir ömrü Kaf Dağı’nın arkasını düşleyerek geçirebilmektir. Yokluğu yürek sızısı olsa da bu sızıya razı olmak, bu sızıyı sebeb-i hayat saymaktır. O sızı ki yokluğunun işaretidir birilerinin; ama aynı zamanda yokluklarında da var olmalarını sağlar.

 

Yokluğundan haberdar olduklarımız, yokluğunda varlıklarını bulduklarımızdır. Ve dahi yokluklarına da varlıkları kadar kıymet verdiklerimizdir.

 

 
Etiketler: YOKLUĞUNDAN, HABERDAR, OLMAK, ,
Yorumlar
bitiş -->
Haber Yazılımı