301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 13:37 Bu yazı 93 kez okundu
 
Yaşayarak Öğrenen Bir Toplumuz
Miraç Uzundal
 
 

Kınıyoruz… Her şeyi, herkesi mütemadiyen kınıyor, kızıyor ve lanetliyoruz. Ve bunu sanki uyanmak, yemek yemek, sohbet etmek gibi günlük bir rutin halinde yapıyoruz. Dönüp baktığımızda devasa bir negatiflik içerisinde olduğumuzu görmek bazen umut kırıcı olabiliyor. Acıyı paylaşmayı, eleştirmekten önce kalanı kurtarmaya odaklanmayı hangi ara unuttuk bilmiyorum. Ama seksen üç milyonluk bir negatif elektriği çekim yasasına vurduğumuzda olumsuzluklardan uzak bir gelecek pek mümkün görünmüyor.

 

Evet,  son zamanlarda bilgi kurgu filmlerini aratmayan zamanlar geçiriyoruz. Olanlar gerçekten can yakıcı, hepimizin içi acıyor. Yaşanan olaylardahayatını kaybedenlere, şehitlerimize,  Allah’tan rahmet geride kalanlara ise sabır ve ıstıraplarını bir parça olsun dindirebilecek güzellikler gelmesini diliyoruz…

 

Ve bundan sonrasında da tıkanıp kalıyoruz bazen. Bir felaketle karşı karşıya geldiğimizde ne acı ki çözüm odaklı olmayı her zaman başaramayabiliyoruz. Yıkmak yerine meyillimizi yapmaya verebilsek keşke.Eğer bütün bu yaşananlardan sonra gerekli önemleri alıp iyileştirmeleri yapabilirsek gelecekte oluşabilecek doğal afet ve kazaları çok daha az hasarla atlatılması da mümkün kılınabilir. Çünkü gördük ki büyük afet ve kazalar konusunda çok fazla hazır değiliz. Birbirimiz dövmek yerine birleşip en azından gelecek dönemde yaşanabilecekler için hazır olmayı başarabilmek zorundayız.

 

Hayatın her gününde hepimizin yaşamını tamamen değiştirebilecek yirmi dört saat mevcutkenbir sonra ki felaketin içerinde olmayacağımızın hiçbir garantisi yok. O yüzdenbütün bu yaşananlardan uygulamalı bir ders niteliği çıkartmak yaraları sarmanın, acıları paylaşmanın, kendimizi ve sevdiklerimizi korumanın en şifalı yolu.

 

Son olarak dili, dini, ırkı, siyasi görüşü ne olursa olsun zor zamanlardayardım eli uzatmakta cömert bir yapıya sahip olduğumuz görmek kesinliklepaha biçilemez.

 
Etiketler: Yaşayarak, Öğrenen, Bir, Toplumuz,
Yorumlar
side>
Haber Yazılımı