Yazı Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 17:20 Bu yazı 158 kez okundu
 
Yasaklarla nereye kadar?
Miraç Uzundal
 
 

 

Kurallar gereklidir belli bir düzeni bütünlüğü ve düzeni sağlamak için.  Yasaklar ne yazık ki özellikle de nerede duracağının bilincinde olmayan her yolu mubah sayanlar için elzemdir. Ancak bütün bunların yanında bir de sıkça duyulan ama pek kullanılmayan başka bir olgu daha vardır. İrade! İçerisinde bulunduğumuz çağın getirisinde mi yoksa biz bir şeylerle kısıtlanmaya ya da denetlenmeye alıştık ondan mıdır bilinmez bu mekanizma her geçen gün daha da az kullanılır bir hale geliyor.  

 

Teknoloji devrinde artık yaşantımızın bir kısmının sanal olduğu bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Durum böyle olunca da kolaylıklar ve paylaşımlar kadar olumsuzluklarda oradan yayılmaya ya da orada yaşanmaya başlandı. Bunun üzerine de yeni kaos ortamı oluştu. İnternet kısıtlansın mı? Sosyal medyalar kapatılsın mı? Dizi, film mecraları düzenlensin mi? 

Gibi gibi gibi Yasal düzenlemelerin her alanda olduğu ve olması gerektiği doğru ancak o sınırlar aynı zamanda kişinin özlük haklarını korumaya da hizmet edebilmeli. Ve kişilere de en başta yasaklarla durdurulmak yerine nerede duracağı bilinci aşılanabilmeli. 

 

Film platformlarını kapatalım tamam, olumsuz örnek oluşturuyorlar. Peki, resmi bir kurumun denetiminde olduğu düşünülen televizyon dizileri ne yapacağız? Yıllardır söylediğimiz ve söylemekten vazgeçmeyeceğimiz bir şey var mesela, dizi karakterlerine cenaze töreni bile düzenleyen insanlar, o şiddet, tecavüz, cinayet, racon, töre, güç sahnelerinden etkileniyor diye. Bunun üzerinden niçin durmuyoruz?  

 

Bol entrikalı dizi, reytingi bol diye ayıla bayıla her akşam izlenilen yetmeyip günlerce arkadaş ortamlarında konuşulan yapımlar ne olacak? Kadınların dövüldüğü, öldürüldüğü, istismar edildiği, çocuklarının ellerinden alındığı ya da zengin erkekler peşinde koştuğu, kendi çabasıyla hiçbir şey başaramadığı gibi şeyleri göze sokalım ama internet dizilerini ahlaksız diye yasaklayalım mı? Bence önce ahlak anlayışımızı bir gözden geçirelim. Eğer bir iyileşme yapılacaksa her açıdan yapılabilmeli çünkü. 

 

Ve sosyal medyaya gelirsek de evet orası başka bir dünya ve evet son dönemde ki hali ile giderek acımasız, karışık ve tehlikeli bir hale gelmeye de başladı. Tabi ki kişinin hak ve özgürlükleri koruma altına alınmalı, o mecrada denetime tabi olmalı güvenli bir ağ oluşturulmalı. En önemlisi de herkes aklına gelen her şeyi söyleyememeli ve yapamamalı. Ama bunun tek kıstası da yasak ya da ceza olmamalı! Bu sadece bir şeylerin üzerini örtmekten öteye geçen bir eylem olmuyor çünkü. 

 

Aksine öğretilmeli, aşılanmalı, anlatılmalı. İnsanların iradesi ile de durması sağlanmalı. Zaten bir kısım bunu görüp kendisini çoktan geri çekti ya da sınırlarını çizdi. Geriye kalan belki yaşı daha küçük belki durması gerektiği noktaları tam kavrayamamış topluluklar iyileştirilmeli. İyileştirilebilmeli. Arda kalan hastalıklı kesim de bunun sonucunda zaten tespit edilebilir.  Gerçekten toplumca birbirimize saygılı olmayı hızlı bir şekilde hatırlamamız lazım artık. Ve aynı şekilde yasakların yasaklarla bir yere varamayacağımızı da unutmamız lazım. 

 

Tek yol eğitim, eğitim ve eğitim. Belki bıkmadan usanmadan anlatmak, zamanla ve çabayla o bilinci oluşturmak, bu yolda ki prensiplerden vazgeçmemek en çokta irademize hakim olmak şart. Yanlışlardan kısıtlamalar olmadan uzak durabilelim. Artık bir şeylerin üstünü örtmeyelim gerçekten çözelim. 

 
Etiketler: Yasaklarla, nereye, kadar?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı