301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 11:47 Bu yazı 409 kez okundu
 
Web’in evrimi ile gelişen internet anlayışı 2
Emre BURÇAK
akdyeniyuzyil
 
 

Geçen yazımda gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetin evrimine Web 1.0 ve Web 2.0 teknolojileriyle giriş yapmıştım. Bugün kaldığım yerden devam ederek Web olarak nitelendirdiğimiz bu sanal dünyanın günümüze yansımalarından bahsedeceğim.

Önceki yazımda girişini yapmış olduğum Web 1.0 ve 2.0’ın ardından Web 3.0 teknolojisine göz atacak olursak, günümüz teknolojisini de içinde barındıran ve Anlamsal Web olarak da tanımlanan bu oluşum, bireylere aradığını daha kolay bulabileceği bir ortam sunmaktadır. Bir yapay zekâ ürünü olan Web 3.0’da dokümanlar sadece içerdikleri kelimelerle değil anlamlarla da ilişkilendirilmektedir. Arama motorlarının “bunu mu denemek istediniz” ya da “sizin için önerilenler” şeklinde yönlendirici iletileri tamamen Web 3.0’ın ürünüdür. Bu teknoloji sayesinde internette aratılan kelimeler ve sitelerde dolanırken çıkan reklamlar da farklılık göstermektedir. Herhangi bir kelime internette iki farklı kişi tarafından aratıldığı zaman farklı sonuçlar çıkmaktadır. Bu durum Web 3.0’ın sunduğu bir imkândır.

Bireyler en sık girdikleri internet sitelerini herhangi bir zaman reklam olarak görmektedirler. Bilgisayarında ayakkabı aratan bir kişi akşam başka bir amaçla internette dolanırken ya da sosyal medya sitelerinde gezinirken sponsorlu ayakkabı reklamlarına maruz kalmaktadır. Aynı şekilde hiçbir arama yapmaksınız bir ayakkabı mağazasına girmiş olan kişi akşam internette dolanırken de bu reklamlara maruz kalabilmektedir. Bunların tümünü oluşturan ve interneti anlamlı kılan oluşum Web 3.0 teknolojisi olarak adlandırılmaktadır.

Anlamsal web kısaca makinelerin artık okuyup, anlayıp, yorum yapabildiği bir sistemin parçasına dönüşmesidir. Bu sistem uyarınca web ortamında oluşturulan veri tabanları sayesinde kullanıcıların konuya dair tüm detaylara ulaşabilmesi sağlanmıştır.

John Markov, 2006 yılında New York Times’da yayınladığı makalesinde yeni nesil internet teknolojisini, üçüncü nesil web anlamı taşıyan “web 3.0” olarak adlandırmıştır. Anlamsal web olarak tanımlanan 3.0 teknolojisi 2001 yılında çalışmalarına başlanan yapay zekânın bir göstergesidir. Bu noktada Web 3.0, kişiye özel bilgi çıkarımlarının yapılabildiği ve kişisel farklılıkların internet aracılığıyla saptanabildiği portalların geliştirilmesi temeline dayanmaktadır.

Web 3.0, bir yanıyla da yapay zekâlı robotların kullanıcılara en uygun hizmeti sunabilmeleri için bilgileri kontrol ederek denetim ve gözetim mekanizması haline gelmesi demektir. Her kullanıcının internet davranışlarını takip ederek en uygun içeriği sunan Web 3.0 teknolojisinde özel ihtiyaçlara cevap verebilecek olan içeriklerin ortaya çıkartılması demek, kullanıcıların gezindiği tüm alanların bilgisinin bilgisayar ortamında kaydedilmesi anlamına gelmektedir. Bu durum da aslında ücretsiz ya da az bir ücret karşılığı bize çok şey sunan internetin bizden de birçok veri girişini satın aldığını ifade etmektedir. Yani, internet teknolojisi kullanıcıların oluşturduğu ‘data’lar yoluyla kullanıcıya bir geri dönüş sağlamakta ve o havuzda biriken datalar bir nevi toplumun gerçekte ilgisini çeken şeylerin sanala olan yansımasının bir gösterimidir.

Günümüzde her an değişim ve aşama kaydeden teknolojik gelişimler zamanla Web 3.0’ın yerini Web 4.0’a bırakacağı hakkında düşüncelerin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Yapay zekâ tarafından problemlerin tespit edilerek çözüme kavuşturulması, kendiliğinden geliştirilmesi, öğrenmeye açık olması gibi gelişimlerle birlikte teknoloji farklı bir boyuta ulaşmıştır. Henüz yaygın bir tanımı olmasa da Web 4.0 varlığının sinyalleri yavaş yavaş verilmeye başlanmıştır. 

 

 

 
Etiketler: Web’in, evrimi, ile, gelişen, internet, anlayışı, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı