301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 10:31 Bu yazı 636 kez okundu
 
Taçsız Kral
Emre BURÇAK
akdyeniyuzyil
 
 

 

2 Şubat 1936'da İzmir'de doğan Metin Oktay 15 yaşında ilk kulubü olan Damlacık'a transfer oldu.. MetinOktay'ın Damlacık'ta forma numarası 8 idi..8 numara giymesinin sebebi o dönem hayranı olduğu Sait Altınordu’nun 8 numara giymesiydi…Taçsız Kral Damlacık'tan,Yünmesucat’a transfer oldu, burda attığı 14 golle dikkatleri üstüne çekti ve genç milli takıma çağırıldı.. İlk milli maçına 11 Nisan 1954'de Belçika maçıyla çıktı, bu maçta 2 gol attı.. ArtıkTaçsız Kral'ın önlenemez yükselişi başlamıştı. Aynı sezon İzmirspor’a transfer olur ve 17 gol atıp gol kralı olur, İzmirspor'da o sezon mahalli ligi şampiyon olarak bitirir. Artık İzmirspor Taçsız Kral’a yetmiyordu, onun gözü İstanbul'daydı.. İlk olarak Beşiktaş'ın kapısı çalındı ama yanıt olumsuzdu ama o zamanların efsane ismi Baba Gündüz Metin'i keşfetmekte geç kalmadı ve Taçsız Kral’ı Galatasaray’a kazandırdı.Sene 1955'di.. Metin OktayGalatasaray'la ilk maçına Beyoğluspor karşısında 28 Ağustos 1955'te çıktı ve ilk golünü attı.. Metin'in İstanbul'a gelişi futbol sahalarını olduğu kadar sahaların dışını da sarstı.

 

10 haziran 1959'da Türk futbol tarihine geçmiş olan Fenerbahçe filelerini yırttığı golü attı.Transfer döneminde İzmirspor’un yaptığı inanılmaz transfer teklifini ben Galatasaray'lıyım diye geri çevirdi, karısının ya ben ya Galatasaray diye restinide ben zaten Galatasaray'la evliyim diyerek gördü Kral.
18 aralık 1960'da Galatasaray'ın Fenerbahce'yi 5-0 yendiği maçtaTaçsız Kral 4 golün sahibiydi..
Temmuz 1961'de İtalya'nın Palermo takımına transfer oldu ama İtalya günleri Türkiye ve Galatasaray özlemiyle gecti..1 sezon sonra çok sevdiği Galatasaray'ına geri döndü ve kaldığı yerden devam etti.
1965 yılında Servet Kadırçalı ile evlendi aynı sene Taçsız Kral filminde Baba Hakkı, Karıncaezmez Şevki, Turgay Şeren, NecmiTanyolac, Ayten Gökçer ve Ajda Pekkan rol arkadaşları oldular Kral'ın.
1969 yılında çok kişiye kısmet olmayacak şekilde hem Galatasaray şampiyon hem de kendisi gol kralı olmuş şekilde futbolu bıraktı. Beyefendiliğiyle, terbiyesiyle, duruşuyla da pek bir sevilmiş, Türkiye'de centilmenliğin timsali olmuştur ki halen de öyledir. Sadece Galatasaraylı'ların değil halkın sevgilisi olmuştur... Galatasaray'ın taraftar sayısında oldukça büyük etkisi vardır.1991 yılında yaşadığı bir trafik kazası,onu çok sevdiği Galatasaray’ından ayırmıştır.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Taçsız, Kral,
Yorumlar
Haber Yazılımı