301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 14:12 Bu yazı 523 kez okundu
 
Siyasette Amerikanlaşmak 2
Emre BURÇAK
akdyeniyuzyil
 
 

Amerikanlaşmanın etkisiyle zamanla İngilizce artık bir “ihtiyaç” haline gelmiştir. Evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce her siyasinin ve üst kademedeki insanların bilmesi gerektiği, hatta bilmediği takdirde ayıplandığı bir dil olmaktadır. İngilizce’nin yaygın kullanımı bazı ülkelerin dillerinde de değişim ve dönüşümlere sebep olmuştur. Bazı kelimeler demode kabul edilip İngilizcesi söylenmeye başlanırken bazıları ise söyleniş biçimi olarak değişim göstermektedir. Bu değişimler kültürün de tozlanmasına neden olmaktadır.

Bu duruma istinaden eski ABD Dışişleri Bakanı Graham Fuller, Amerikan kültürünün tüm dünyayı istila ettiğini açık bir dille ifade ederek, ““Bizim geleceğimiz, dünyanın geri kalanının büyük bir bölümünün de birçok bakımdan geleceğidir.” şeklinde konuşmuştur.

Amerikan kültür istilası, özellikle ürettikleri film ve müziklerle tüm dünyaya yayılım göstermiştir. Hollywood’un sinema dünyasında yarattığı etki ve Amerikan Hip Hop kültürünün tüm dünyada uyandırdığı yankı benzeri oluşumların da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Doğumdan ölüme kadar insanoğlu geçirdiği tüm evrelerde bu kültürel empozelere maruz kalmıştır.

Miki fare çizgi filmleri, Batman benzeri süper kahramanlı filmler, sabahların vazgeçilmezi Western sinemaları, Elvis Presley, McDonald’s gibi daha nicesinin bulunduğu kültürel türler tüm dünyaya yayılmış ve dünya turuna çıkmış olan bir ABD’li vatandaşın gittiği her ülkede kendi yaşamını sürdürebilmesine olanak sağlar duruma gelmiştir.

Amerikan tarzının yoğun etkilerine siyasal iletişimlerde de rastlamak mümkündür. Amerikan tarzı sayesinde ortaya çıkan imaj faktörü önem kazanmakta ve medya seçim kampanyalarında birinci derece önem kazanmaktadır. Siyasal iletişim danışmanları zamanla seçim ve aday stratejilerinin belirlenmesinde vazgeçilmez bir unsur haline gelmekte ve siyasal reklamların etkinliği artmaktadır.

Meyer, “medyatikleşme” olarak ifadelendirdiği “Amerikanlaşma”da, gösteri ve eğlencenin gerçekliğin yerini aldığını, yeni bir seçkinler grubunun (uzmanlar ve danışmanlar gibi) ortaya çıktığını ve bunların siyasal olanı belirlemeye başladığını, ayrıca, medya dolayısıyla siyasetin sahnelenmesinin ve sunumunun önem kazandığını söylemektedir.

Meyer’in de dediği gibi ABD sayesinde siyaset arenasında da gerçeklik ve sadelik yerini eğlence ve gösterişe bırakmıştır. Zamanla “troll” olarak adlandırılan başkanlar ortaya çıkmış ve ülkeler bu liderlerin eline bırakılmıştır. Sert ve ulaşması güç olan siyasetçi modeli gün geçtikçe yerini akıllı telefonla selfie çeken, hamburgercide yemek yiyen ve sokakta bisiklet süren siyasetçiye bırakmıştır.

Köker ve Kejanlıoğlu’na göre, daha önceki yıllarda da Amerikanlaşma etkisi siyasette görülebilir düzeyde olsa da ülkemizde özellikle 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde yürütülen kampanyalarla etkin bir şekilde kendini göstermiştir. Amerikanlaşma diye adlandırılan bu süreçte, siyasi partiler ABD’de yer alan kampanya metotlarını ve pratiklerini kendi ülkelerine adapte etmekte ve bu düşünceye dayandırılarak siyasal iletişim kurulmaktadır.

 

 
Etiketler: Siyasette, Amerikanlaşmak, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı