301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 09:55 Bu yazı 778 kez okundu
 
ŞEF OLMAK!
Yunus Emre-Şahin YILMAZ
 
 

Şef olmak… Hani bazı hisler vardır, anlatılmaz. O tutku, o heyecan bütün vücudunuzu ele geçirir, içinizdeki fırtınaları dışa vuramazsınız. İşte bizim içinde şef olmayı anlatmak böyle bir şey. Her gün aynı heyecanla, hayatımızın stüdyosu olan mutfağa giriyoruz. Büyük bir disiplinle, özveriyle, takım halinde çalışıyoruz. Bir sanat eseri çıkarıyoruz ortaya. Genellikle sanat eserlerini yapan sanatçılar bilinir. Biz şefler, gizli sanatçılarız. Tezgahın arakasında kalan, kimsenin görmediği o şefleriz. Terimizi bile silmeye zaman bulamaz, yoğun bir şekilde çalışırız. Bundan şikayet etmeyiz asla, işimizi aşkla yaparız. Şov yapmaktan da geri kalmayız. Riskli şovlarımızla, sihirbazları bile kendimize hayran bırakırız. Sebzelere bir sevgili edasıyla yaklaşır, incitmeden doğrarız. “Bıçağı tutmasını bilmeyen, şef olamaz.” derler. Bıçağı da tutmasını biliriz, zamanı da. Zamanla yarışırız. Aslında biraz da kendimizle…  Şef olmak öyle kolay değil! Ekipten çok kendimizi yönetiriz. Kendini yönetmeyi, geliştirmeyi bilmeyen takım arkadaşlarını nasıl yönetebilir ki?

Şef olmak… Azimle, sabırla ve güçlükle çalışmak demek.  Zorlanmak, çok zorlanmak, ama pes etmemek. Çıraklık ve kalfalık dönemlerinden geçmek, öğrendiklerine kendinden bir şeyler katmaktır şef olmak. Okuldan okula, mülakattan mülakata gitmek, hepsini başarıyla geçmektir. Farkını ortaya koyup, gurur kaynağı olmaktır.

Şef olmak… Prensiplerinden ve hijyenden taviz vermemektir. Parmağın kanar, canın yanar. Kızarmış yağın ve yükselen ateşin üstünde yüzün kavrulur. Şikayet etmezsin. Çünkü işine aşıksındır ve en önemlisi şefsindir. Hijyen, mesleğinin en önemli parçasıdır. Hijyen olmazsa yemekte olmaz, şeflikte. En güzel yemek, en temiz yemektir.

Şef olmak…  Nadiren müşterilerinin yanına uğramak ve onları hep memnun etmek.  Bitmeyen tabaklara üzülmek ya da biten tabaklara sevinmek. Afiyet olsunlara gülümsemek. Yemeklere emek ve sevgi katmak.

Şef olmak… Lider olmak! Yanlışa izin vermemek. Ciddi ve pratik çalışmak. Takımın ruhu olmak. Bir mutfakta yüzlerce çalışan vardır. Ancak herşey şeften sorulur. Güzel yemekler de şeften sorulur, kötü yemekler de. O yüzden şef olmak zordur.

Şef olmak… Öğretmektir. Öğrencilerle, aşçı adaylarıyla bilgini ve deneyimini paylaşmaktır. Meslektaşlarına ders anlatırken kendini kaptırmaktır. Mesleğine tekrar tekrar aşık olmaktır.

Şef olmak… Üretmektir. Zor durumlarda çözüm bulmaktır. Mutfak kazalarında ya da malzemelerin eksik olduğu nadir durumlarda yeni yemekler üretmektir. Yani zeki ve çevik olmaktır.

Şef olmak… İnsan olmaktır. Takım arkadaşlarını anlamak ve yardım etmektir. Ego yapmamak, hoşgörülü olmaktır. Geçmişini ve geleceğini düşünmek ama anda kalmaktır.

Şef olmak… Zorlanmaktır. Yoğun tempoda, zor şartlarda ve büyük sorumlulukla çalışmaktır. Yorulmaktır, çok yorulmak! Ama pes etmemek, daha azimle çalışmaktır. Mesleğine aşkla bağlanmaktır.

En önemlisi şef olmak, farklı lezzetlerle dünyayı kucaklamaktır. Yeni dostlar kazanmak, bir olmaktır.

   

 
Etiketler: ŞEF, OLMAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı