301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 12:23 Bu yazı 86 kez okundu
 
Peki, sen hangi hayvan olmak isterdin?
Hatice SUNER
 
 

Hepimizin yaşama hakkı var evet ama bilindiği gibi evren üzerinde yaşama hakkı olan insanlardan başka canlılar da var. Sadece yaşam alanı değil hayatımızın ana unsurları olarak görünen birçok şeye diğer canlılar da ortak. Son günlerde gündemde olan benim de çok etkilendiğim bir konu üzerine yazmak istedim bu sefer.

 

Herkesin bildiği şey, dünya var olduğundan bu yana güç her zaman insanlarda oldu. Zeka, konuşma, anlama ve anlatma yetileriyle ve son olarak da teknolojinin katkılarıyla güç tamamen insanoğlunda. Peki, karşımızda ne var? Konuşamayan, derdini anlatamayan ve birçok kez insan gücü karşısında ezilen ve mağdur olan, kendi yaşam alanlarında bile kötü şeyler yaşamaya maruz kalan hayvanlar… 

 

İnsanlar olarak kendi sınırlarımızı aşma durumumuz yıllar öncesine dayanmakta. Fakat bilinmedik ya da bilinsede önemseyen bir durum var, insanın sadece kendini en önemli görüp, öyle davranması.  E tabii en önemli kendi olduğu için önce bir köpeği sahiplenip, kendine bağlayıp daha sonra sokak ortasına öylece bırakma hakkına sahip insanoğlu (!)

 

Neler gördü bu toplum… Birine sinirlenip konuyla hiçbir alakası olmayan, tek suçu oradan geçmek olan bir kediye tekme atanlar. E tabii dedim ya sinirini çıkarma hakkı bulabiliyor kendisinde. Daha da hadsizleşiyor insanoğlu ve sadece zevk için can alabiliyor, bir ormanı yok edebiliyor menfaatleri için…

 

Aslında lafa gelince herkesin bildiği bir şey var. İnsan yaşamının devamı için o kadar önemli ki, hayvan ve bitki dünyası. Yine kendi menfaatleri söz konusuysa rahat duruyor insanoğlu. Aslında empati kurabilsek her şey daha kolay olacak.

 

Çevremdeki birçok kişiyi empati yapmaya teşvik etmek amaçlı sorduğum bir soru var. ‘Bir hayvan olarak yaratılsaydınız, hangi hayvan olurdunuz?’ Bu soruya birçok farklı cevap aldım. Kimisi gururlu bir şekilde en güçlü olanı söyledi. Yine içindeki gücü ispatlamak için. Kimisi ise kendi özellikleriyle özleştirdiğini seçti hemen. Aslında bu sorunun cevaplandırılması bile onların hayatımızdaki öneminin ispatı değil mi?

 

Bir kere anlamamız gereken bir şey var. Güçsüz ve kendini koruyamayanı yok etmek kolay ama doğru değil. Sadece bir insanın öldürülmesi değil ki cinayet. Bunu sadece insan kendi türüne yaptığı zaman katil sıfatını almamalı. Canlı olana acımayan, tahammülü olmayan herkes benim gözümde cani ve katildir. Ölüm, acı çekmek, yaralanmak insan için neyse hayvan için de, bitki için de o’dur. Sadece insanlar ölmez veya sadece bir insan sokak ortasında tek başına acı çekmez!  Ama maalesef ki, diğer canlılara bu durumları yaşatabilir insanoğlu.  Merhametsizlik sadece insana has bir durum.

 

Sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmeliyiz.  Öğrenmeliyiz ki, ayağı sakat olan bir köpeği kaderine terk ettiğimizde canımız acısın. Öğrenmeliyiz ki, bir kedi sadece sevilmek için ayağınıza sürtündüğünde tekme atamayacak kadar vicdanımız olsun.

 

Ve başka bir coğrafyada bile olsa milyonlarca dönüm ağaçlık alan yanıp kül olurken, orada hem bitki hem de hayvanlar acı çekerken artık nefes alma ritmimiz değişebilmeli. Milyonlarca hayvan o yangında öldüğünde acıyı hissedebilmeliyiz ruhumuzda. Belki de, insanoğlu en güçlü olmamalıydı evrende. Sadece insan olmayı bir şekilde öğrenmeliyiz.

 

Her gün daha güzel günlere kavuşmamız dileklerimle hoşça kalın.

 
Etiketler: Peki,, sen, hangi, hayvan, olmak, isterdin?,
Yorumlar
Haber Yazılımı