Yazı Detayı
24 Kasım 2018 - Cumartesi 09:30 Bu yazı 548 kez okundu
 
NEZAKET VE GÖRGÜ KURALLARI
Rukiye ORHAN
 
 

Toplumsal yaşantımızda en belirleyici unsur kişinin önce kendisine, sonra diğerlerine duyduğu saygıdır. Herkesin başkaları tarafından çiğnenmesini istemediği sınırları vardır. Eğer bu sınır aşılırsa birlikte hayat çekilmez hale gelir, işte tam da bu noktada görgü kuralları devreye girer. Gerek özel ve gerek iş yaşamında ilişkilerin sağlıklı yürümesi açısından bazı temel soruların cevaplarını bilmek, görgü ve nezaket kurallarını uygulamaya geçirmek gerekir.

Görgü. bir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı  kurallarıdır.

Nezaket, başkalarına ne derece saygı duyduğumuzun bir göstergesidir. Görgü kurallarına uyumdur. İnceliktir, seviyeli olmaktır.

 

Nezaket ve görgü kurallarının kanunlardan daha etkili bir yaptırım gücü vardır ki o güç insanların doğasında var ola beğenilme, sevilme, sayılma, itibar görme isteğini keşfetmeleridir. Nerede olursak olalım görünüşümüzle, davranışımızla çevremizi rahatsız etmemeyi ilke edinmek esastır. Nazik ve görgülü olmanın ilk ve önde gelen şartı budur.

Nezaket Kurallarının Önemi 

İnsanların gündelik yaşamlarında en çok stresli oldukları anlar  nezaket ve görgü dediğimiz  kurallara dikkat edilmemesidir.. Bunlar önemsiz ayrıntılar olarak görülür. Nezaket, olaylara empatik bir yaklaşımla kendimizi başkalarının yerine koyarak bakmakla sağlanır.

“İnsanlarla olan ilişkilerden nezaket ve görgüyü kaldıran, onun en büyük süsünü kaldırmış olur.” Çiçero

Görgü; toplumun tarihi süreç içerisinde geliştirdikleri saygı ve incelik kuralları ve çeşitli durumlarda uyulması gereken ayrıntılardır. Bu kurallar toplumsal kesimleri ve grupları birbirinden ayırma ve hayatı kolaylaştırma, ilişkileri düzenleme işlevine sahiptir.

                                     

Görgü Kurallarının Önemi

İnsana ait tüm değerler, inanç ve tutumlar, toplumdan topluma değiştiği gibi görgü kuralları da toplumun inanç, eğitim, ekonomik güç, teknolojik seviye, örf ve adetlerine göre farklılıklar gösterir. Toplumların görgü kuralları, yaşadıkları ortam, dinsel, kültürel inançlar bağlamında değişik olabildiği gibi, ilerleyen teknolojik gelişim, yaşamsal standartlardaki değişkenlikler de bazı görgü kurallarını kaldırıp yerine yenilerinin konulmasına sebep olmaktadır.

Yasal hiçbir yaptırımı olmayan görgü kuralları çiğnendiği zaman, uyumsuz sayılan bireyler toplum tarafından dışlanır ve yalnızlaşırlar. Görgü kavramı için; “hayatını iyi yönlendirme sanatı” denilebilir. Nezaket ve görgü kurallarını birbirinden ayırmak pek mümkün değildir. Bu kurallar yaşam biçimimizin içine dahil etmek gerekir.

En basit örnek selamlaşmak, günaydın, iyi akşamlar, kolay gelsin demek, teşekkür etmek, özür dilemek… Bu nezaket kurallarını bile dikkate almadan yoğun bir telaş içinde yaşanıyor. İlişkiler her geçen gün zayıflıyor.

Yaşamın içerisinde bilmek ve yapabilmek ayrı kavramlardır. Her şeyi bilir fakat çoğu zaman uygulamalarda sorun yaşarız. Bu nedenle bazı bilgilerin sıklıkla hatırlatılarak tamamen içselleştirilmesi gerekir. Bu nezaket ve görgü kuralları içinde geçerli gelişen de teknolojiyle iç içe olan günümüzde pek çok değerler kayboluyor. Bu nedenle eğitim alanında okullarda, gerek özel gerek devlet kurumlarında, halk eğitim gibi  kurs merkezlerinde nezaket ve görgü kurallarının sıklıkla hatırlatılması  gerekiyor.

Yetişkinler bugünün küçüklerine ve gençlerine rol modeldir. O nedenle büyükler olarak uygulayıcı olmalı ve örnek olmak gerekir.

Görgü ve nezaket kurallarını bilmek insana güven verir, üstünlük ve saygınlık kazandırır.

Görgü ve nezaket kurallarına uyan kişi, iş yaşamında fark edilir, tercih edilir ve yükseltilir.

Nezaket insana para kazandırmaz ama herşeyi satın alır. L.MONTAIGNE

 

 
Etiketler: NEZAKET, VE, GÖRGÜ, KURALLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı