301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 16:48 Bu yazı 106 kez okundu
 
Küçük Harfler İncitmezler
Miraç Uzundal
 
 

 

Hepimiz her gün hayatımızda ki pek çok şeyden şikâyet ediyoruz. Buna neden olacak haklı ya da haksız bir sürü şey yaşıyoruz. Herkesin hikâyesi diğerininkinden farklı ancak son zamanlarda hemen hemen herkeste aynı olan ortak bir sorunumuz da var. O bitmek bilmeyen baş ağrılarımız. Stres, yorgunluk, gürültü diyerek hep bir kılıf buluyoruz bu duruma ama ya kendimizi yoranda, üzende bizsek? O gürültü saydığımız şey özünde hepimizin sesinin toplamıysa… Ya bütün bu tüketici kaoslar bizim duygu ve düşüncelerimizi doğru aktaramamamızın sonucuysa?

 

Yazım dilinde büyük harfle yazmak hoş bir davranış olarak görülmez mesela. Çünkü bu bağırmak olarak, kabalık olarak kabul edilir. O nedenle yazışmalar çoğunlukla küçük harflerle yapılır çünkü küçük harfler incitmezler... Aynı şey ağzımızdan çıkan kelimeler içinde geçerli değil mi? Günlük hayatımızda bağırarak konuşmayı o kadar benimser bir hale geldik ki çoğu zaman kendi sesimiz fazla geliyor bize. Duygu ve düşünceleri bağırmadan anlatamamak üzerine bir anlaşılma yapılmış gibi sanki.

 

Saygıyı, anlaşılmayı, hatta belki sevgiyi bile mutlak otorite ve korkudan, üstünlük kurmadan umar olduk. Oysaki yüksek sesle, baskı yaparak, üstünlük kurmaya çalışarak kazandığımızı düşündüğümüz şeyler özünde o kadar bize ait değil ki… Özelikle haklı çıkma çabasına girerek yükselen sesler, hakarete varan vurgu ve tonlamalar kendimizi ifade edemeyişimizi bastırmak için harcanan gayri ihtiyari çabalar. Bağırarak konuşmak haklı olunuşun değil haksızlığın bilinçaltında ki mücadelesidir sadece. Ve sonunda anlaşılma çabası o kadar tersine döner ki sadece karmaşaya neden olur.

 

İşte bütün bunları hesaba kattığımızda mütemadiyen haklı, mağdur, güçlü ya da eşsiz insanlar olduğumuzu düşünmek yerine sağlıklı iletişim kurmak için çaba harcayıp nezaket kurallarını aklımızın bir köşesinde barındırmamız halinde, belki de sonunda yine en çok bizi yıpratan o günlük streslerin bir kısmını da ortadan kaldırabiliriz…

 

Jardiel Poncela’nın da dediği gibi; “konuşacak hiçbir şeyi olmayanlar bağırır.”

 

 
Etiketler: Küçük, Harfler, İncitmezler,
Yorumlar
Haber Yazılımı