Yazı Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 11:45 Bu yazı 485 kez okundu
 
KÖTÜ KALPLİLİK
Hatice SUNER
 
 

Rahmetlik annem hata yapan insan iki sebepten yapar derdi bunlardan biri çocukluk biri ise cahillik. Çocukken birçok şey normal karşılanır. Arkadaşlarınla dalga geçmek, onların tikleri, zaafları, çocukça bulunan her türlü durum kullanılıp malzeme yapılabiliniz. Çocuk zihniyetiyle kırılmaktaüzülmekte unutulur zamanla yapılan bu şeyküçük kötü bir şaka yada espri olarak kalırdı ve arkadaşımızın bir gülümsemesi veya bir bakışıyla unutulurdu. Sonra herşey yeniden güllük gülistanlık olurdu. Çünkü çocuktuk.

 

Önemli olan böyle büyümemek,büyütülmemek…Böyle bir yetişkin ve ebeveyn olmamak…

 

İşte bu durumda devreye aile ve yakın çevre etken. Buna engel olunabilir. Fakat ilerleyen zamanda engel olunamıyorsa veya buna müdahalede eden yetişkinler yoksa bu durumda kara bir gölge gibi düşen şey CEHALET oluyor.

 

Geçtiğimiz günlerde bir haberle bunu örneğini yasadık tüm ülke. Bir eğitim yuvasında küçücük körpe bir bizden ne görürse onu kapabilecek yapabilecek çocuklarımıza tüm cahillikleriyle kötü örnek olabilecek bir gurubun tüm insanlığı utandıracak davranışlarını okuduk her yerde.

 

Okuldaki otizmli çocuklarla, yarını nasıl olacağı belli olmayan çocuklarının güya kendi çocukları menfaatine yaptıkları kötü saygısız ve insanı değerlere aykırı davranışları. Bu hareket cehaletten yana olduğu kadar kötü kalpli olmanın birebir örneğidir. Evet yarın sen ve senin çocuklarının yaşayacağı olumsuzlukları düşünemeyecek kadar cahil olabilirsiniz, kendini ve çocuklarını otizmli çocukların yerine de koyamayacak kadar cahilsin… ama o güzel çocukları üzmek, onların eğitim  haklarını insan olarak görmeyen  bu duruma maruz bırakan sadece kötü kalpli olmayı gerektirir bana göre.

 

İyiliği iyi kalpli olmayı bünyeniz kaldıramayabilir ama düşünme yetinizi kayıp etmemelisiniz. Yarının kime ne getireceği, nasıl sonuçlanacağını kimse kestiremez. İnsanlık olarak en büyük cehaletimiz bu belkide.Başkasının basına gelecek hastalık, kaza gibi olumsuz olayların hiç bizim başımıza gelmeyeceğini düşünmemiz. O yuhalanan çocuklardan biri o davranışı sergilenenlerden birininde evladı olabilirdi, yada yıllar sonra böyle bir olayı hafızasına kazımış bu olumsuzluğu yasamışta kendisi olabilirdi. Ama cahil düşünce bu duruma engel işte cahillikle bunu düşünme yeteneği olmayan insanlar bu hareketi yapmaktan çekinmeyenler olarak kalacaklar ne yazık ki.

 

O körpe dünya tatlısı küçük kardeşlerimizin yaşadığı bu olumsuz ve saygısızca davranış oldukça üzücü. Umarım herkes için ders olur. Vücut engellerinden önce kalp engellerimizi tedavi etmek gerek. Daha güzel saygılı ve iyi günleri görmemiz umuduyla hoşça kalın.

 

 

 
Etiketler: KÖTÜ, KALPLİLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı