301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
16 Kasım 2018 - Cuma 09:47 Bu yazı 1394 kez okundu
 
İSRAFIN NEDENİ NE ACABA?…
Ramazan DOĞAN
 
 

İsrafın nedeni nedir diye bir soru sorsam hep birlikte cevabımız elbette savurganlıktır deriz. Evet gerçekten de öyle…

Bu savurganlık insanın kendi kazancı dahi olsa inançlarımızda elbette haramdır. Yalnız bunu birde yerel yöneticiler bazında düşünürseniz buna nedenir?

Bir yönetici düşünün her vakit namazını aksatmıyor, teravih namazı kıldırıyor, mevlüdleri kaçırmıyor velhasıl hep halkla iç içe sizden birisi gibi…

Böyle bir yönetici gerçek manada dürüst ve samimi ise helal olsun dememiz gerekir.

Fakat şöyle bir şey düşünün siz bu ibadetleri yaparken sizi bekleyen aracınız hiç stop etmese siz ibadetinizi yaparken bu araç sürekli olarak çalışsa, kliması kapanmasa araç enerjisi nereden alıyor diye aklınıza bir soru takılmaz mı?

Takılır elbette takılır. Milletin gözünü boyayacaksınız ama israf önemli değil. Peki bu araba nereden kimin parası yine milletin öz kaynaklarıyla kiralanmış ve yine onların vergileriyle alınan mazot veya benzin ile kullanılan araçlar.

Bunları neden anlatıyorum beklide içinizden sana ne veya ibadet etmesinler mi? Gibi geçiriyor olabilirsiniz. Evet ibadetini yapsınlar yalnız birazcık olsun milletin öz kaynaklarını da savurmadan israf etmeden yapsınlar. İbadet ettiklerini bizlere göstererek değil de inandıkları için yapsınlar. Çünkü devlet malının yetim malında farkı yoktur. Burada helalleşecek bir muhatabınız yoktur. Yüce Mevla neyle gelirseniz gelin kul hakkıyla gelmeyin karşıma buyurmuyor mu? İşte bu şekilde kul hakkına girmiş olmazlar mı?

Zor günlerden geçiyoruz. Ülkemiz büyük imtihandan geçiyor. Elbette bu zorluklarda aşılacak. Ülkemiz büyük bir ülke her bakımdan büyük ve güçlü. Yeter ki öz kaynaklarımızı yerli yerinde kullanalım. Yöneticiler eğer bu israfın önüne geçmezlerse süreç biraz daha uzar ve sıkıntıları hep birlikte çekeriz.

Denetleyici kurumlar mutlaka bunları denetlemeli, savurganlıkların ve lüzumsuz harcamaların mutlaka önüne geçmelidirler.

İşin aslı yöneticiler denetleme beklemeden kendi yaptıkları savurganlığın önüne geçmeli ve de fedakarlık etmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlar olarak bizler vergimizi verelim sıkıntılara katlanalımla bu iş olmaz. Mücadele topluca yapılması gerekir.

 Şöyle bir etrafımıza bakalım bizi yönetenleri bırakın kendilerini eşlerinin dahi devletin imkanlarını sonuna kadar savurmakla meşguller. Makam araçları özel, korumalar ve daha neleeer neler…

Bunları gözlemledikçe merhum milli şairimiz Abdurrahim  KARAKOÇ’un şu dizeleri geliyor aklımıza;

 

Hepsi Bizim Kesemizden

Müdür, Bakana yağ yakar; 
Tel parası kesemizden. 
Teri bile şipir kokar; 
Gül parası kesemizden.

Kahvaltısı kaymakla bal, 
Sepet sepet muz, portakal... 
Viski içer, yüzü al al; 
Yal parası kesemizden. 


Hanım berberde kırıtır; 
Kızı terzide sırıtır; 
Her gün bir makam donatır; 
Çul parası kesemizden. 
 

Fakir gelir ters ters süzer; 
Torpilliye fıstık ezer; 
Metresine mektup yazar, 
Pul parası kesemizden. 
 

İskoç giyer, Salem içer; 
Sekreterle dalga geçer; 
Sık sık yolluk alır uçar, 
Yol parası kesemizden.

 

Bu israfın nedenini aynaya baksak çok rahat görmez miyiz acaba!

 

 
Etiketler: İSRAFIN, NEDENİ, NE, ACABA?…,
Yorumlar
Haber Yazılımı