301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 13:57 Bu yazı 669 kez okundu
 
Her emek bir kazançtır
Emre BURÇAK
akdyeniyuzyil
 
 

Emek verdiğimiz her şey zamanla güzelleşir. Güzel yollara ancak ve ancak emek verilerek ulaşılır. Bunu pek anlamak istemesek de bu durum böyledir.

Kolayca para kazanmak, kolayca istediğimiz yere ulaşmak, aklımızdan geçen her şeyi anında elde etmek hepimizin işine geliyor belki de. Fakat bu şekilde elde edilen hiçbir şeyin kıymeti olmuyor. Bu doymazlık maalesef çağımızın bir hastalığı olarak gittikçe yayılıyor. Şunu söylemek gerekir ki, insanlar emek vererek, zorlanarak, çaba harcayarak ve en önemlisi taşın altına elini koyarak bazı şeyleri hak ederek elde etmelidir. İşte o zaman kazanmış oluruz. Çok sevdiğim bir hikaye vardır. Bu olayı çok güzel özetler.

Hikayede, eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak?  Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları,  saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu.Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına ıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde.  "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı. "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır."

İşte, bu yüzden hepimiz o kayaya el atmalı ve sorumluluk almalıyız. En güzeli ise köylünün hiçbir çıkarı yokken bunu yapmasıydı ve beklemediği anda mükafatlandırılmasıydı. Hayatta böyledir, umudunuzu kaybetmeyin. Her şey güzel olacak, yeter ki siz o kayayı kaldırmak için harekete geçin.

 
Etiketler: Her, emek, bir, kazançtır,
Yorumlar
Haber Yazılımı