301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 14:57 Bu yazı 191 kez okundu
 
Görebildiklerimiz
Sidal Aydın
sidalaydin23@gmail.com
 
 

Görebildiklerimiz

Varlığımızı hissettiğimiz andan itibaren, hayatı uzun bir yolculuk gibi yaşamaya başlar bazılarımız; Kimimiz bizi hayata bağlayan ruh gücüyle, kimimiz sanatla, kimimiz bir hedef için, kimimiz yaşamak için yaşar. Peki siz hiç hayatın içinde bir an durup göremediklerinizi görmeyi denediniz mi? Varolduğunuz bu gezegende tüm kötü insanları ve olumsuzlukları bir kenara bırakıp sizlere bahşedilen kalbin ritimlerini bir an olsun duymayı ve o ritimlerle dans etmeyi denediniz mi? Varlığımız sosyal hayat, özel hayat ve iş hayatı döngüsü içerisinde dönerken
Gördüklerimiz iyi veya kötüden ibarettir. Oysa perdenin arkasında birde göremediklerimiz vardır. İş yerinizde pencereye vuran yağmur tanelerinin içindeki renkleri veya otobüs durağındaki ağaçta açan pembe çiçeklerin dansını gördünüz mü hiç? 
Belki de yaşamı ruhumuzla hissederek yaşamaya çalışıp hayatın ahengini yakalasaydık eminim ki dünyamız çocukların masum gülüşlerindeki samimiyet kadar sevgi dolu olurdu. Annelerimiz bizleri dünyaya getirdiklerinde hepimizin kalbi su kadar berraktı. Zorluklar, olumsuzluklar, şartlar içimizdeki çocuğu kötülüğe iten etkenler olmuşlardır. Oysa kötülük sonradan kazanılmış bir alışkanlıktır. 
Büyüklerimizi dinlerken uzun yıllar önce yaşamın nasıl olduğunu gözümüzde canlandırız. Benim aklıma gelenler ise tebessüm eden ve kalplerinin sesini dinleyebilen insanların varlığı olmuştur. Günümüzde bu insanların varlığından haberdar olamasak da siz bir an olsun bulunduğunuz yerde durup göremediklerinizi görmeyi deneyebilirsiniz. Ben bunlardan bahsederken jonathan Swift'in kaleme döktükleri ise şu şekilde; " Görebildiklerim var... Bakıp da göremediklerim de... Göze takılıp da gönülde asılı kalanlar da. Gözler bazen bir yunus kapısı aralamak ister çünkü görülen her şey başka bir şey saklar içinde. Bir küçük çekirdekte kocaman bir ağaç saklanmıyor mu? 
Görmek... farklı açılardan bakarak... İbret nazarıyla... Her şeyde bir ibret var çünkü. Bakabilenler için... Gözler basiretin emrine verilsin yeter ki... Bazen yakından, bazen de uzaktan bakarak... Resmin tamamını görebilmek için... Hayatın ayrıntıları arasında sıkışıp kalmış olan güzellikleri de, çirkinlikleri de -cımbızla da olsa- tutup çıkarabilmek için... Kimileri göremediler, kimileri de görmezlikten geldiler etrafında olup bitenleri. Gördükleri halde susanlar da yok değil. Görmek isteyenler de... "Kimse görmek istemeyenler kadar kör değildir." Diyor.
Kalbinizin su kadar berrak geçmesi ve göremediklerinizi görmeniz dileğimle. Kimbilir belki yaşamın gülümsemesini siz de kucaklarsınız.

 
Etiketler: Görebildiklerimiz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı