Yazı Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 11:48 Bu yazı 242 kez okundu
 
FOÇA: AŞKIN KENT HALİ
Zeyyat Şahin
 
 

Bir kenti sevmektir aşkın ilk hali..

İnsan doğduğu ve doyduğu yeri sever. 
Oysa Foça'yı sevmek için ne doğmaya ihtiyaç vardır Foça'da ne de doymaya. Foça'yı bir kez görmek onu sevmek için yeter. Yani Foça ilk görüşte çarpar insanı, kendine bağlar. Tutkulu bir aşktır Foça'yı sevmek, ülkenin ya da dünyanın neresinde olursanız olun kalbiniz Foça'dadir artık. 

Ege'de kentler güzeldir, çoğu deniz kıyısındadır. Foça Ege'nin en güzel kentidir, deniz kıyısında değildir; denizle sarmaş dolaştır. Deniz ve Foça çağlar aşan bir sevdayla tutkundur birbirine. Bütün sokaklar denize çıkar burda; deniz, bütün sokaklara mavisinden ve sadece tenleri değil ruhları da serinleten imbatından ikram eder sabah akşam. Foça denize bakan bir şehir değil; denizle yatıp denizle kalkan bir şehirdir. 

Foça düş ülkesidir düşlerinin peşinden gidenlere ve yaz kış bahardır yüreği kışların ayazında kalmışlara. Foça bahar gülüşlü bir kenttir, yüreğinde kışlar biriktirenlere yer yok bu şehirde. Yaz kış açan sardunyalarla kaplı sokaklarında, bahçelerinde her dem mutluluk şarkıları fısıldanır imbat rüzgârıyla kulaklarınıza. Burada her şey ve herkes yalansız gülümser insana ve insan Foça'daysa gülümser hayata.

İnsanlar bir kente hayat verir, oysa Foça insana hayat verir. Kent her daim canlıdır burda. Siz isteseniz de istemeseniz de kentin ritmine uyarsınız, burada yaşamak bir kahır değil; dünyanın kahırlarını unuttuğunuz bir keyifli yokculuktur. Foça'ya gelmek dünyanın içinde kaybolup kendinizi cennette bulmak gibidir. Bu yüzden de bir kez geldiniz mi bir daha gitmek istemezsiniz buradan. Gitseniz de Kalbiniz Foça'da kalır ve tabi ki kalbinize hep geri dönersiniz.

Foça hâlâ romanlarda anlatılan balıkçı kasabaları gibidir. Ege'nin verimli sularına açılan küçük tekneler, sabahın ilk saatlerinde kente döner birer birer, Foça'nın kedileri ve benim gibi balık düşkünleri Küçük Deniz'de Neco'nun kahvesinde bekler teknelerin yolunu. Ve Büyük Deniz'den Küçük Deniz'e uzanan kordonu sabah akşam aşıklar, yaşlılar, yalnızlar doldurur. Kimi yürür, kimi uzaklara bakar bir bankta, kimi günün en keyifli saati olan akşamüstü bi kadeh şarap ya da rakıyla keyif yapar, kimi balık avlar.

Bir kentin uygarlık düzeyi hayvanlarla ilişkisinde kendini gösterir. Eğer sokak hayvanları insanlardan kaçmıyorsa o kent yaşamaya değer bir kenttir. Kediler, köpekler insanlarla iç içe yaşar Foça'da, insanlar kedileri ve köpekleri beslemekten keyif alır burada. Hatta açlıktan şehre inen domuzları bile besliyor halk, adeta onlar bile Foçalı olmuş. 

Foça, aşkın kent hali; kentin aşkla, tutkuyla sevileni. Foça,kentin denize tutkun hali; denizin tutkuyla sarıp sarmaladığı en eski sevgilisi. Foça, kalbi Ege'de kalanlara sığınak; Ege'nin kalbinde güzellik Tanrıları'na bir sunak. 

Gazipaşa, düş ülkem; Foça düş kentim. 

Birinde doğdum, birinde kendimi buldum. Biri ilk cümlesi hikayemin,biri en güzel dizesi şiirimin.

 

 Foça, düş kentim,  en güzel şiirim .........

 

 
Etiketler: FOÇA:, AŞKIN, KENT, HALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı