301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 13:56 Bu yazı 672 kez okundu
 
EN BÜYÜK ANARŞİSTTİR AŞK
Zeyyat Şahin
 
 

En büyük anarşisttir aşk ve en büyük anarşilerini yok eder insanın. Hayata karşı bütün tavırlarımızı ve hayata dair bütün tanımlarımızı ters yüz eder gelişiyle. Doğrularımız doğru olmaktan korkar mesela aşk gelince, cümlelerimizin cümlesi darmadağın olup her biri bir sözcükte anlam bulmaya çalışır.

En büyük anarşisttir aşk ve “anayasaya aykırıdır” Cemal Süreya’nın deyişiyle. Çünkü insanın ve insanlığın en büyük yasasıdır. Yaslandığı şey akıl değil kalp olduğu için de insanın kıt aklıyla ürettiği anayasalar onu dizginleyecek sınırlar koymaya yetmez.

En büyük anarşisttir aşk, anarşistlerin piri Prudhon “Mülkiyet hırsızlıktır”dese de o gönül mülkümüzü işgal eder. Mülkümüzü malik, kalbimize sultan, hikayemize kahraman, gönül hanemize ebedi mihman olur. Ve hüküm fermadır o. Bütün hükümleri ilga edip hayatımıza hükmeder, hükmünü icra eder.

En büyük anarşisttir aşk, olmadık zamanlarda olmayacak şeyler düşürür aklımıza. Muhtemelleri bir kenara itip imkansızları koyar önümüze. Bir sebep yoktur aşka. Sebeplerin peşinden koşarak sebep olur ömrümüze. Ve aslında biz, çoktan hazırızdır sebepsiz bir hikaye için ömrümüzü feda etmeye.

En büyük anarşisttir aşk ve dahi narsisisttir. Yalnız kendisini bilir, yalnız kendisine kıymet verir. Dışındaki her şeyi yakıp yıkmaya, bildiğimiz her şeyi bize unutturmaya gücü yeter. Gücümüzün tükendiği yerdir, gücümüze güvenmenin anlamını kaybettiği demdir aşk.

En büyük anarşisttir aşk. Köroğlu’na yol kestirir o, Dadaloğlu’nu isyan ettirir, Karacaoğlan’ı sekseninde divane eder. Velhasılı kelam bildiğimiz her şeyi bilinmez kılıp gittiğimiz her yolu menzilsiz eyleyen ve bizi bir tek menzile mahkum edendir aşk…

 

 
Etiketler: EN, BÜYÜK, ANARŞİSTTİR, AŞK,
Yorumlar
Haber Yazılımı