301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 12:23 Bu yazı 164 kez okundu
 
Biraz daha bilinç
Miraç Uzundal
 
 

Geldik mi yine önce sevip sonra dövdüğümüz günlere… Hani çok seviyorduk, saygı duyuyorduk, yardım etmek istiyorduk hatta çıkıp her akşam alkışlıyorduk. Ne oldu da aşkımız saman alevine döndü? Bütün saygımız bir migren ağrısına kadar mıydı yani? Yine işimize gelmeyince gerçekler göz ardı edilmeye mi başlandı? 

 

Bir televizyoncu çıkıyor “sonra doktorlara kötü davranılınca kızılıyor” gibi talihsiz bir açıklama yapıyor. Akabinde doğal olarak bu duruma yorumlar gelmeye başlıyor. Ancak içlerinden bazıları daha da dehşet verici oluyor. “Zaten artık sadece korona hastalarına bakılıyor”, “korona olmayan ölsün mü?”, “devlet hep koronalı hastalarla ilgileniyor” gibi nice yorumlar görüldü, duyuldu. Sağlık Bakanımızın bile açıklarken sesinin titrediği bir sürü enfekte olmuş sağlık çalışanımız varken hala daha bu kafada olan insanların olduğunu görmek gerçekten çok ama çok kötü bir durum.

 

Kaldı ki hastane koridorları normal zamanlarda da sağlık çalışanlara şiddetten tutunda sıra kavgalarına kadar bir sürü insanlık dışı olaya şahitlik ediyor zaten. Bu sorunlar ne yazık ki henüz aşılamadı ülkemizde ama en azında böyle bir dönemde biraz daha bilinçli ve duyarlı olunmasını bekliyor işte insan. Eminim şu anda bir sürü hekim ve sağlık çalışanı da migren ağrısı çekiyordur. Ama onlar arabada enjeksiyon yaptırmaya çalışmak yerine hastalarla ilgilenmeye devam ediyor.

 

Hastanelerde görev yapan o insanlar korona olmayan ölsün diye değil korona olanda yaşasın diye kendi sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Kaldı ki hiçbir gerçek hastada sen virüs taşımıyorsun, gündemimiz değilsin bakılamazsın diye geri de çevrilmiyor. Şu aşamada herkes kendi olağanüstü halini ilan ederken bazı şeyleri muhakeme etme yeteneğini de geliştirsin bence. En başta da gerçekten bir sağlık kuruluşa, doktora ihtiyaç duyacak kadar hasta mıyım soruna dürüstçe cevap verebilmeli öğrensin. 

 

Her insanın canı çok değerli, tabi ki sağlığını ihmal etmemekte çok güzel bir şey ancak şu anda içinde olduğumuz durum bunlara elverişli bir halde değil. O nedenle lütfen bir sağlık kuruluşuna başvururken bazı şeylerin bilincinde olalım. Tüm yük sağlık çalışanlarımızın omuzlarındayken zorunlu olmadıkça evden çıkmamak ve gerçekten önemli bir durum olmadıkça sağlık kuruluşlarına başvurmamakta bizim elimizde.

 
Etiketler: Biraz, daha, bilinç,
Yorumlar
Haber Yazılımı