301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 09:47 Bu yazı 597 kez okundu
 
BİR İDDİA VE ADLIHAN DERE...
Hakan Çırak
 
 

Yerel seçimlerde aday belirleme sürecinin ardından, ikinci önemli adım olan meclis üye listeleri için hummalı bir çalışma tüm partilerde devam ediyor. Oluşturulan taslak listelerin  netleştirilmesi en az bir hafta ve hatta belki de iki hafta sürecektir. Bu nedenle çok önemli bir duyum alana dek beklemekte yarar görüyorum.

Aslında bugün; çok ses getiren ve benim uzun vadede -girdi fiyatlarını düşürmedikleri için- sonuç alınamayacağını düşündüğüm (yaş sebze-meyve) tanzim satış mağazaları üzerine bir yazıda yazmayı düşünüyordum.

 Fakat onun yerine esnaf camiası ile ilgili bana aktarılan bir iddiayı Sizlere aktaracağım.İşin gerçeği, geçtiğimiz yıllarda esnaf adına yaptığım mücadele de yalnız bırakıldığımı düşündüğüm için kırgınım. Bu nedenle de “esnaf camiası” üzerine yazı yazmıyordum.

Eğer gelen iddianın kaynağına çok güvenmiyor olsam, yine de yazmazdım. O nedenle birazdan dile getireceğim iddianın “gerçek mi” yoksa bir “iftira mı” olduğunun ortaya çıkarılmasını çok önemsiyorum.

Sadede gelecek olursam;  bir oda başkanının yanında çalışan bayan personelle  ilişkisi olduğu,mesai saati bitiminde biraz daha çalışacağım diyerek  bu bayanla oda binasında sık sık başbaşa kaldığı iddiası bana  iletildi.

Önce inanmadım. Ama başka bazı kaynaklardan yaptığım araştırmalarda da benzer şeylerin yanı sıra iddiaya konu başkanın, son dönemde odaya yüklü miktarda değişik kalemlerde fatura getirdiği iddiaları da söz konusu iddiaya eklenince gerçekten çok şaşırdım ve yazmaya karar verdim.

Birilerini suçlu ilan etme gibi bir düşüncem asla yok. Olamaz da! Elbette bunlar birer “iddia” ve “teyit edilmeye muhtaç”.  Ancak geçmiş dönemlerde  esnaf camiasında ortaya bazı çıkardığım usülsüzlüklerde böylesi  ihbarlarla başlamıştı. Ve sonrasında da istifa etmek zorunda kalanlar olmuştu. O nedenle güvendiğim kaynaklardan gelen böylesi bir iddiaları önemsiyorum.

Bir basın mensubu olarak; birçoğu esnafa hizmet için gece-gündüz çalışan oda başkanlarının içinden, bu camiaya yakışmayacak tavır içinde olan “çürük yumurta” varsa bunların geçmişte olduğu gibi bugün de temizlenmesi gerektiği inancındayım.

Ama bu iddiaları teyit edecek veya iddiaların birer iftira olduğunu ortaya koyacak kişi ben değilim.

Ve dahası gündeme getirdiğim  iddianın aydınlatılması noktasında birinci dereceden muhatabı -iddiaya konu oda başkanından dahi önce-   AESOB Başkanı Adlıhan Dere’dir.

Seçildikten sonra bir kefaletin genel kurulunda bana bakarak, ” ben artık esnafın seçilmiş başkanıyım” diye haykıran Dere’nin konuyu açığa çıkarmak “boynunun” borcudur.

 

Dahası  Sizlere aktardığım bu iddanın; gerçek mi? Yoksa bir iftiradan mı ibaret olduğunu araştırmak- sonuçlandırmak ötesinde ortaya çıkacak sonucu -sonuç her ne olursa olsun- kamuoyu ile çekinmeden paylaşmak,Birlik başkanı Dere’ye düşer.

AESOB’un başkanı olarak esnafı tüm platformlarda temsil etmek tek başına yetmez Sayın Dere. Esnafın sorunlarını çözmek kadar esnafı temsil noktasında yanlış yapanlar varsa bunları da ayıklamak Size düşer. Ki bu takdirde söylediğiniz “esnafın seçilmiş başkanıyım”sözünün hakkını vermiş olursunuz kanısındayım.

Dile getirdiğim iddia; bir iftiradan ibaret çıkarsa, esnaf camiasından ve tüm başkanlarından  özür dilemek ve “yalan bilgiyi” verenleri ifşa etmek bana düşer.

Ancak dilemem fakat iddialar doğru ise benim esnaf camiasından teşekkür gibi bir beklentimin olmadığını ve sadece görevimi yapmanın huzurumu yaşayacağımın bilinmesini isterim.

Bu işin takipçisi olacağımın altını bir kez daha kalın çizgilerle çizmek isterim. Hiç kimse zor koşullarda çalışan esnafların aidatları ile her anlamda  “Hovardalık” yapamaz..!

Sağlıcakla      Kalın...

 

 

 

 

 

...

 
Etiketler: BİR, İDDİA, VE, ADLIHAN, DERE...,
Yorumlar
Haber Yazılımı