301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 11:28 Bu yazı 152 kez okundu
 
Başkanlık seçiminde sosyal medya etkisi: Obama örneği
Hatice SUNER
 
 

 

ABD Başkanlık Seçimleri incelendiğinde geçmişte General Eisenhower’in radyoyu kullanarak seçim kazanan ilk başkan olduğu ve John F. Kennedy’nin televizyonu kullanarak başkanlık seçimlerini kazanan ilk başkan olduğu bilinmektedir. Bu tür medya araçları sıklıkla başkanların seçiminde büyük etki yaratmaya devam etmiştir. 2008 Başkanlık Seçimlerine gelindiğinde ise Barack Obama’nın dijital teknolojileri kullanarak ve sosyal ağları arkasına alarak yürüttüğü siyasal çalışmalar kendisine başkanlığın kapılarını aralamış ve başkanlık seçimlerine yeni bir etki aracı olarak sosyal medyanın öne çıkmasına olanak sağlamıştır. Obama bu sayede internet ortamı aracılığıyla seçim kazanan ilk başkan olma sıfatına da erişmiştir.

 

Siyasal süreçte kitle iletişim araçlarının kullanımı her geçen yıl artmakla birlikte gelişen teknolojilerin sunduğu imkânlar da artış göstermekte ve buna bağlı olarak diğer iletişim araçlarından bağımsız olarak tek bir mecrada yürütülen kampanyalar ülke çapında geniş yankılar uyandırmaktadır. Yeni medya anlayışının bir ürünü olan sosyal medya üzerinden yapılan olumlu çalışmalar ABD seçimlerine de yansımış ve bu konuda diğer ülke liderlerine örnek teşkil eden kampanyalar yürütülmüştür.

 

Sosyal medyada yürütülen siyasal iletişim çalışmaları 2008 ABD Başkanlık Seçimlerinde, Barack Obama’nın oyların yüzde 52’sini almasını ve eyaletler bazında son 30 yılda hiçbir Demokrat Partili adayın elde edemediği bir başarıyı elde etmesine neden olmuştur.

 

Obama, başkanlık seçimlerine hazırlanırken strateji ve teknolojiyi çok iyi bilen bir ekiple çalışmıştır. İnternet üzerinden gerçekleştirdiği “bize katılın” çağrısı hem kendisini destekleyen insanların sayısını artırmış hem de yapılan bağışların miktarını yükseltmiştir. Kampanya boyunca 1,5 milyon kişiden 200 milyon dolar bağış toplanmış, sosyal medya sayesinde 850 bin katılımcıya ulaşmış ve 50 bin etkinliği başarıyla gerçekleştirmiştir. Obama kampanya boyunca sosyal medyanın tüm araçlarını kullanarak adeta dijital bir devrim gerçekleştirmiştir. Sadece dijital reklamlar için 8 milyon dolar harcanan kampanyanın 4 milyon doları arama motorlarına, yarım milyon doları Facebook ve YouTube aracılığıyla genç seçmenlere ulaşmak amaçlı kullanılmıştır. Obama tercih ettiği sosyal medya kampanyası sayesinde sadece Amerikalı seçmenlere ulaşmakla kalmamış aynı zamanda tüm dünyaya ulaşma imkânı elde etmiştir.

 

Son dönemlerde yürütülen birçok araştırmada genç kitlelerin seçimlere ilgilerinin az olduğu ve geleneksel medyaya olan ilgilerinin fazla olmadığı tespit edilmiştir. Gençlerin ilgisini çeken iletişim araçlarının başında Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya siteleri gelmektedir. ABD’deki büyük bir devlet üniversitenin yaptığı araştırmalar da 2008 Başkanlık Seçimlerinde 18-29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 65’inin en az bir politik aktiviteye katıldığını belirtmiştir.

 

Obama’nın yürüttüğü seçim kampanyasında 13 milyon kişiye e-mail aracılığıyla mesaj iletildiği, sosyal medya aracılığı ile 5 milyon takipçiye ulaşıldığı ve 3 milyon çevrimiçi bağışçı bulunduğu görülmektedir. Seçim kampanyalarında sosyal medya stratejilerini başarılı bir şekilde kıllanan Obama’nın internet üzerinden 500 milyonu bulan bağış topladığı da bilinmektedir.

 

Obama’nın medya gösterisinden sonra birçok Avrupa ülkesinde benzer örnekler görülmüş, sosyal medya başarılı siyasal kampanyalarda stratejik bir araç olarak kullanılmıştır.
 

 
Etiketler: Başkanlık, seçiminde, sosyal, medya, etkisi:, Obama, örneği,
Yorumlar
Haber Yazılımı