301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 09:54 Bu yazı 263 kez okundu
 
BAŞKAN ADAYLARININ BASIN KARNESİ...
Hakan Çırak
 
 

Seçime ramak kala adayların, toplumla bağını sağlayacak enstrümanlardan birisi olan tanıtımda basın  ayağını nasıl kullandıklarını değerlendirmeye istiyorum.Zira son dönemde -her ne kadar basın inandırıcılığını eskiye nazaran yitirmiş olsa da-basın ve sosyal medya kitleleri dizany etmede ve algıyı yönetmede en önemli mecralar.

Belediye Başkan Adayları içinde basını ve sosyal alanı en iyi kullanan ismin Menderes Türel olduğunu düşünüyorum. Elbette “camia”dan gelmesinin bunda katkısı büyük. Ama kendi etrafında oluşturduğu “medya”nın da hakkını yememek lazım. Yine aynı Türel, sosyal medyada yayınlanan “profesyonel”kısa filmlerle de iyi iş çıkardı kanısındayım.

Muhittin Böcek’e gelecek olursam, Böcek sosyal medyada başarılı bir performans sergilese de basın ayağında sınıfı geçemedi. Böcek hiç durmadan bir ilçeden bir ilçeye koşarken, basın ekibinin zayıf kaldığına inanıyorum.

Zira “Türel algısını yıkmak” adına basında bir haber göremedim. Oysa Böcek sahada koşarken, mutfağının bu hazırlıkları yapması lazımdı.  Mesela Türel’in 2014 seçimlerinde verdiği sözler üzerinden. Hızlı Tren gibi, Olimpik tesisler gibi,Kepez Su parkı gibi, tüm ilçelere doğal gaz gibi,tarıma 100 destwek gibi, modern toptancı hal gibi,henüz açılamayan Hipodrom gibi, son günlerde gündem olan Balbey gibi...

 

Türel’den sonra en iyi performansı çizen iki isim ise; Ümit Uysal ve Semih Esen oldu. Millet ittifakının bu iki adayı, basın ve sosyal medyayı bu güne kadar  profesyonel ölçeklerde akılcı kullandılar. Özellikle Ümit Uysal,”içimizden birisi” “evimizin bir ferdi” algısını oluşturmada çok başarılı oldu.

Tütüncü ise tam bir hayal kırıklığı. Her türlü imkanı olan,iki dönemdir belediye başkanlığı görevini yürüten Tütüncü beni gerçekten şaşırttı. Tütüncü’nün “seçimi kesin alacağım.Ben oldum” tavrı ve buna paralel geliştirdiği özgüveni nedeniyle böyle davrandığını düşünüyorum. Ama ”kazın ayağı öyle değil”...

 Onun dışında sosyal medyayı kullanmada ise,  Türel ve Uysal’ın performansının yanına yaklaşamadı ve   bence sınıfta kaldı. Bütünleme de geçer mi? Onu bilemiyorum.

Döşemealtı Bölgesine baktığımda hem Millet hemde Cumhur ittifakı adayını ortalarda göremiyorum. Sanırım onlar kendi bölgeleri içinde “basın ve sosyal medyayı” en az kullanarak seçim mücadelesi veriyor olsa gerek. Yolları açık olsun. Söylenecek fazla birşey yok.

Aksu ise basını kullanma ve sosyal medyada kendini tanıtmayı da aşmiş. Gördüğüm kadarıyla basının bir kısmı adaylar etrafında kamplaşmış,saf tutmuş ve adeta “adayın fanı”olmuş. Sosyal medya üzerinden birbirlerine “salvo” yapıyor.Bazılarının Sosyal medya üzerinden yazdıklarını okuduğumda, --sayıları az da olsa- basının güven kaybetmesinde bu kullanışlı arkadaşların vebali çok diyorum. O nedenle adayları Aksu’da değerlendirmeyeceğim. Basın ve sosyal medya böyle kullanılacaksa, bırakın kullanmayın kalsın!

Sağlıcakla Kalın...

 
Etiketler: BAŞKAN, ADAYLARININ, BASIN, KARNESİ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı