301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Şubat 2019 - Pazar 11:06 Bu yazı 1358 kez okundu
 
BIRAKIN ÖZEL KALSIN
Hazel Berkalp
 
 

Teknoloji gittikçe gelişiyor. Televizyonun hayatımıza girmesiyle başlayan her şeyin kusursuz olması isteği, sosyal medya ile arşa çıkmış durumda. Başkasının hayatını ve yaşantısını görerek üzerinde birçok yorum yapılan bir mecra haline gelen sosyal medya, maalesef ki günümüzde birçok insanı kendine kurban seçiyor.

Makyaj ve bakım videoları, dekorasyon sayfaları, yemek ve tarif paylaşımları, evliliği ve yahut çocuğu ile ilgili paylaşımlar yaparak popüler olmak için çabalayanlar… Takip et ya da etme, ilgini çeksin ya da çekmesin mutlaka bu saydığım içeriklere maruz kalmışızdır.

Sosyal medyada artık çoğumuz aktifiz. Günde en az 4-5 saatimizi sosyal medyada geçirir olduk. Güzel anıları, sevdiklerimizin fotoğraflarını, gittiğimiz yerleri vs. vs. hep oradan insanlara duyuruyoruz.

Senin benim gibi insanlar bu amaçla kullanıyor sosyal medyayı ama bir kısım var ki bu mecraları kazanç kapısı olarak görüyor. Sözüm onlara değil. Elbette teknolojinin getirdiği bu aracı kazanca çevirebilirsiniz. Fakat durmanız gereken bir nokta var.

Sözüm size ebeveynler!

Çocuklarınızın fotoğrafları üzerinden maddi çıkar sağlayıp, reklam almanız göründüğü kadar da masum bir davranış değil. Çocuğunuzun bir özeli ve bir mahremiyeti olmalı. Reklam uğruna suiistimal edilmeyecek kadar hassas bir konu bu.

Hiçbir anını atlamadan her halini fotoğraflayıp milyonlarca insanın önüne sermek bana çok mantıklı gelmiyor. Çocuğunuz her zaman bebek kalmayacak, elbet büyüyecek ve bu davranışınızdan belki de hiç memnun kalmayacak. 

Bırakın, çocuklarınız büyüdüklerine kendileri seçsin hangi fotoğrafını takipçileriyle paylaşıp paylaşmayacaklarını. Bırakın, onlar yetişkin bir birey olana kadar ortalığa saçılmasın özelleri.

Güzel bir aile albümü hangimize yetmedi şimdiye kadar? Çocuklarınızın fotoğraflarını çekin ve kendinize saklayın. Eminim ilerde kiminle paylaşmak istediğine kendisi karar verirse daha mutlu ve daha özgür olur.

 
Etiketler: BIRAKIN, ÖZEL, KALSIN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı