301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 16:55 Bu yazı 305 kez okundu
 
ATATÜRK'Ü ANLAMAK!
Eyyüp Aydın
 
 

Türk Milletini önce irade, sonra halkından aldığı destek ve kararlılıkla yeniden dirilişini ve modern Türkiye’nin doğuşunu, içte ve dışta sağladığı barış ortamını, yarattığı güç ile ayakta tutup, Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 81’inci yıldönümünde rahmetle, minnetle ve saygıyla bir kez daha anıyoruz…

 

Büyük komutan, büyük devlet adamı, reformcu, cumhuriyetçi, halk adamı, Türk ulusunun Ata’sı ebediyete intikal edeli 81 yıl oldu. Ülkemizde yaşanan iç ve dış gelişmeler karşısında, seni daha çok özlüyor ve daha çok arıyoruz Atam!

 

Siyaset kurumu, son 50 yıldır "ortak akılda" bir araya gelemedi. Bu yüzden sorunlarımız çözüleceğine arttı, zenginleşeceğimize daha da yoksullaştık Atam!

 

Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu hala değişmedi. Partilerin tüzüğü anayasa gibi… "Tek adamlık" devam ediyor Atam!

 

Cumhuriyeti kurup demokrasi getirdiğin Türkiye Cumhuriyeti;  farklı dinden, etnik kimlikten ve farklı siyasal görüşlerden oluşan insanların ortak yurdu olmasına rağmen "laik-dindar, bölgesel- etnik"  şeklinde birbirlerine düşman haline getirildi ve milleti ikiye, hatta üçe böldüler Atam!

 

Şimdi bu farklılıkları bir arada dostça yaşamak ve düşmanlıkları ortadan kaldırmak için gösterilen çaba yetmedi, yetmiyor. Bu sorunun tek çözüm yolunun hepimizin ortak noktası ve en büyük eserin olan Cumhuriyete sımsıkı sarılmaktan geçtiğini hala anlayamadılar Atam!

 

Türk ulusunu iki defa kurtardın Atam! Birincisinde yarı sömürge durumundan tam bağımsız, onurlu bir ulus haline getirdin. İkincisinde ise "asıl mücadele bundan sonra başlıyor" diyerek Türk ulusunu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için çağdaşlaşma reformlarını başlattın Atam!

 

Türk ulusu için çağdaşlaşma anlamında daima hedef olarak batıyı gösterdin. Ama siyaset kurumu bu hedefini tam olarak yerine getiremedi.  Ne batılı olabildik, ne doğulu. Beynamaz gibi ortada kaldık Atam!  

 

Türk milletine uygarlık ve insanlık yolunda yürüyecek aydınlık bir ufuk açtın Atam! Üzülerek ifade edelim ki, Cumhuriyet çocukları olarak bizler, bu yolu koruyup senin gösterdiğin yolda yürümedik. Açtığın ufku genişletmek, ülkemizin ve insanımızın tümünü aydınlatan bir çalışma ve sürekli bir ilerleme kaydetmek yerine, hedefe kısa sürede ulaşabilmek için kolay ve ucuz yolları seçtik, kısır çekişmelerle, uzlaşmaz tutumlarla zaman kaybettik Atam!

 

1961 ve 1982 askeri vesayet altında yapılan anayasadan sonra, ülkemizin önünü açacak sivil bir anayasa için Meclis’te Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Komisyon çalışmalarında fazla bir yol alamadı ve  sivil bir anayasa yapma fırsatını kaçırdık. Ancak bugünkü siyaset kurumunun uzlaşmaz tutumuyla başarılı olamadık Atam!

 

Temeli dinsel kalıplara dayanan hukuku modern yasalarla değiştirerek, Türk kadınına erkek ile eşitlik getirdin. Kadın-erkek eşitliğinin hem aile içinde, hem meslek hayatında, hem de siyasal alanda önemli haklar sağladın Atam! Türk kadınına çağdaşlaşma yolunda attığın bu adıma rağmen "kadına şiddet" olayları gündemden düşmüyor Atam!  

 

 Atatürk'ün; sadece beyanatı karşısında Stalin'e gösterdiği tepkiyi, bugün ülkeyi yönetenler, Türkiye'ye yapılan saldırı ve tehditlerin yüzde birini bile gösteremiyorlar. İşte Atatürk bunun için büyük devlet adamıdır. Bir de bugünün Türkiye'sine bakalım Atam!

 

Komşularımızla "sıfır sorun" denildi. Başta ABD, Rusya, İran, Irak, Suriye ve İsrail ile düşman ülkeler haline gelmekle kalmadık, zaman zaman bu ülkelerin ciddi tehditlerine maruz kaldık ve kalmaya devam ediyoruz. Suriye ile savaşın eşiğine geldik Atam!

 

ABD, Kuzey Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirdi, sesimiz çıkmadı Atam!

 

İsrail, Mavi Marmara Gemisi'nde 9 vatandaşımızı şehit etti. Sadece bağırıp çağırmakla

yetindik Atam!

 

Bir cumhuriyet bayramında yüzlerce Peşmerge, YPG'ye yardım için silahlarıyla birlikte Mardin sınırımızdan Kobani'ye geçti. Sonra o silahlar döndü bizi vurdu ve onlarca şehit verdik Atam!

 

Suriye uçağımızı düşürdü ve iki pilotumuzu şehit etti. Estik, gürlemekle geçiştirdik Atam!

 

Moskova’dan kalkıp Şam'a giden Suriye Hava Yollarına ait yolcu uçağını, içinde mühimmat taşıdığı gerekçesiyle iki jetimiz Esenboğa’ya indirmesine indirdi de, Rusya’nın tehdidiyle olay kapanıp gitti Atam!

 

Atatürk'ü anlamak için, O'nun yaptıklarını, Türk tarihini ve yakın tarihi çok iyi bilmek gerekir.

Atatürk'ü anlamak için; önce insan olacaksınız, yüreğiniz temiz olacak, ülkeyi seveceksiniz, demokrasiye inanacaksınız, hukukun üstünlüğünü kabul edeceksiniz, sahtekar ve yalancı olmayacaksınız, dini istismar etmeyeceksiniz, dini samimi şekilde yaşayacak ve yaşatacaksınız, sürekli reform yanlısı olacaksınız. Bu nitelikleri taşıyorsanız Atatürk'ü anlarsınız. Çağdaşlaşmanın mimarı olan Atatürk'ün koyduğu ilkeler donmuş, gelişmez kalıplar değildir. O, katı bir doktrin kurmamıştır. Atatürk'ün uygarlık yolu; demokrasidir, özgürlüktür, milletin refah ve mutluluğudur.

 

Türkiye’nin önünde başta özgürlük ve demokrasi gibi çok önemli sorunları var. Bu sorunların sorumlusu ne Atatürk'tür, ne de cumhuriyettir. Akşam yatıp, sabah kalkıp Atatürk'e ve cumhuriyete hakaret yağdıranlar, işgaldeki hali bir kez daha hatırlasınlar… Çanakkale ve İstiklal Savaşı kazanılmamış olsaydı, ne Osmanlı kalacak ne de bugünkü Türkiye'nin temeli atılmış olacaktı.  

 
   
 
Etiketler: ATATÜRK'Ü, ANLAMAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı