301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 09:55 Bu yazı 211 kez okundu
 
ANTALYA HALKININ BİTMEYEN ÇİLESİ...
Eyyüp Aydın
 
 

Antalya'nın yıllarca bitmeyen sorunları bugün de devam ediyor. Bu sorunlar Antalyalı için çile haline geldi. Antalya'nın 1980'li ve 90'lı yıllarda bir numaralı sorunu olarak elektrik kesilmeleri gösteriliyordu. Bugün her ne kadar kısmen elektrik kesilmeleri sorunu yaşansa da, bu sorun bugün için alt sıralara düşmüş durumda. Artık elektrikler eskisi gibi sık sık kesilmiyor. Ancak  2000'li yılların  en büyük sorunu "trafik" oldu. Bu gidişle gelecekte de Antalya'nın bir numaralı sorunu "trafik" olacak! İstediğiniz kadar 2 veya 3 katlı üst geçitler yapın, yine trafik sorununu çözemezsiniz. Otopark sorunu çözülmeden, yol kenarlarına araçların park yapılması önlenmeden trafik sorununun çözülemeyeceği gerçeğini artık herkesin bilmesi ve görmesi gerekir.  

 

TRAFİK DENETİMİ YETERSİZ

 

Trafik sorunu öyle bir hale geldi ki, Antalyalılar çileden de öteye tam anlamıyla bir zulüm yaşıyor. Antalya halkı, trafikte yaşadıkları bu çileye lanet okuyor. İnsanlar her gün akşam ve sabah saatlerinde yollarda perişan oluyorlar. Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde bile kilometrelerce araç kuyrukları oluşuyor. Ortalıkta ne bir denetim var, ne de trafik polisi var. Antalyalı kendi kaderiyle baş başa bırakılmış durumda. Trafiğin tıkanmasına bir darbede çöp kamyonları vuruyor. Mesai saatleri içerisinde çöplerin toplanması nerede görülmüştür? Çöp kamyonlarının trafiğin yoğun olduğu saatlerde çöp toplaması, araçların yol kenarına park yapması yüzünden, yollar üç şeritliyse iki şeride, iki şeritliyse tek şeride düşüyor. Bu da trafiğin büyük ölçüde aksamasına ve kilitlenmesine sebep oluyor.  

 

Antalya'nın sorunları elbette trafikle sınırlı değil. Altyapı ve otopark yetersizliği, ulaşım, park yasağına uyulmaması, kaldırım işgalleri de Antalya halkını çileden çıkaran sorunlar arasında yer alıyor. Bakıldığında, Antalya'da tam anlamıyla bir başıboşluk yaşanıyor. Özellikle toplu taşımada yaşanan sorunlar vatandaşı çileden çıkarıyor. Çoğu zaman şoförler yolculara kaba davranıyor hatta azarlıyor. Çoğu zaman kuralları ihlal ediyorlar ve 65 yaş üzeri yolcuları almamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü ulaşımda da yeterince denetim yapılmıyor. Adam kalkıyor aracını alt geçidin girişine, durak içine park yapıyor, bir yetkili veya görevli çıkıp da buraya park yapamazsınız demiyor. Kaldırımlar ve toplu taşıma araçlarına ait duraklar taksilerin, özel araçların otoparkı haline gelmiş. Motosikletler ise başlı başına bir sorun! Sürekli tehlike saçıyorlar, insanlar sokakta güvenli bir şekilde yürüyemez halde. Buna rağmen bu motosikletleri denetleyen yok! Ne hikmetse bu başıboşluğu ne gören, ne de duyan yönetici var. Acaba bu kentin Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü Antalya'daki bu denetimsizliği, bu başıbozukluğu hiç mi görmüyorlar? Haydi diyelim ki görmüyorlar peki haberleri de mi olmuyor?

 

PEKİ ÇÖZÜM NE?

 

Aslında çözüm kolay da, çözecek irade lazım! On binlerce araç, Antalya'nın bütün cadde ve sokaklarını araç parkına dönüştürmüş... Antalyalılar için çileye dönüşen trafik sorununun çözülmesi için önerim şu: Birincisi kentin muhtelif yerlerinde çok katlı otopark yapılmalı ve herkesin aracını otoparka koyma zorunluluğu getirilmeli, ikincisi  araçların yol kenarlarına ve duraklara park yapmasının mutlaka önüne geçilmeli, üçüncüsü de acilen alternatif yollar açılarak trafiğin rahatlaması sağlanmalıdır. Antalya'nın nüfusu 2.5 milyona ualaştı, trafiğe kayıtlı araç sayısı da 1 milyonu geçti. Antalya'da doğru dürüst yol yok! Mevcut yollar da bu ağır trafik yükünü artık kaldırmıyor. Önerdiğim bu çözümlerin uygulanması halinde ve de sıkı bir denetim sonucunda Antalya'nın trafik sorunu büyük ölçüde çözülür. Trafik ve ulaşım sorununu her kim çözerse, Antalya halkının gönlünde taht kurar ve kahraman olur. Gerçekten trafik çilesi herkesi canından bezdirmiş durumda! Bakın Antalya'ya bir devlet büyüğü geldiğinde, sıkı bir denetimle araçların cadde ve sokaklara, yol kenarlarına ve duraklara park yapmasının önlenmesiyle trafik sorunu bir günde çözülüyor. Demek ki sorun çözülebiliyor. Sıkı bir denetimle, yol kenarına park yapmış araçlara park yasağı getirin, bakın bakalım trafik sorunu çözülüyor mu, çözülmüyor mu? Bu durumda iş dönüp dolaşıp denetime gelip dayanıyor. Ülkeyi ve kentleri yönetenler, şu gerçeği göz ardı etmemelidir. Denetimin olmadığı yerde, her türlü kanunsuzluk, başıboşluk, kural ihlali ve ihmal kol gezer. Antalya'da bugün yaşanan budur...

 
Etiketler: ANTALYA, HALKININ, BİTMEYEN, ÇİLESİ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı