301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Ocak 2019 - Cuma 08:59 Bu yazı 5321 kez okundu
 
ANARŞİST DÜŞÜNCELER...
Ramazan ÇİNAR
 
 

Taşları bağlamışlar, köpekler serbest,

Eşkıya düze inmiş, yiğitler derdest!

İmama bozulup da, bozmayız abdest,

Gün gelir bu hesap dürülür elbet!

Borcumuz var vatana elbet ödenecek

Az sabret ana oğlun inşallah dönecek

O kadar kolay değil vatanı bölmek

Ve o kadar zor değil uğruna ölmek

Cephede yenilen düşman bir zaman siner

İlk fırsatta oyunu sinsice dener

Keser döner sap döner bu hesap döner

Bu millet makus talihi bu kez de yener

Arif Nazım’ın, buram buram vatan severlik kokan bu türküsünü çok sever ve zaman zaman da dinlerim. Dinlenmesini de tavsiye ederim.

Vatan, millet sevgisi sevgilerin en asilidir. Hele bir de inanç bazında bir sevgi var ki ; ALLAH sevgisi sevgilerin en yücesi. Hak, adalet hep bunda gizli.

Bazen düşünürüm, acaba yüreğinde bunların olduğu birisi adaletten, haktan, hukuktan sapabilir mi?  Yolsuzluğu, riyakarlığı, egoistliği yapabilir mi ?

Hele günümüze uyarlarsak, bu seçim arifesi kaç yönetici, kaç yönetime talip olan kişi adil olabilir. Hırsızlık, yolsuzluk, kayırmacılık, yandaşlıktan uzak durabilir. Bana göre çok bilinmeyenli denklem, bir muamma!

Düşünürüm hep, yönetime gelen kişiler  ‘‘halka hizmet, hak’ka hizmet düsturuyla’’ hizmet mi eder, yoksa oturdukları koltuğun gücünü kendi ya da yandaşları için mi kullanır? Vatandaşların gözünde; günümüz yöneticilerinin ekseri çoğunluğu,  vurgunculuk, yolsuzluk gırtlaklarına kadar dayanmış durumda.

 Bir kısmında beka sorunu bakiye sorununa dönüşmüş görünüyor. Acaba kaç yönetici hakkında bunlardan birisiyle ilgili soruşturma açılmamış olsun.

 Acaba kaç kişinin adı lekelenmemiş…

Acaba kaç yönetici Hz. Ömer’in adalet anlayışıyla hizmet ediyor.

Acaba kaç yanlış hareket partizanca ört bas edilmiş, sümen altına gizlenmiş?

 Bu bizim adamımız dokunulmazlığı var, dokundurtmayız ne yaparsa doğrudur.

Ne yazık ki partizanlık almış başını gidiyor.

Ötekileştirme ayrı bir dert, ya bendensin YADA, YADA, YADA…

Görüyoruz ki, siyasetteki kirlilik çok üst safhada.

Unutulmamalı ki; her birey ülkenin bir değeridir. Kişilerin inanç, siyası görüş, değer yargıları ötekileştirme sebebi olamaz, olmamalıdır.  ‘VATAN HAİNLİĞİ İSTİSNA’.

Demokratik toplumlar da, yönetenle yönetilenler arasındaki ilintiye bakıldığında, yönetime gelenler, yönetilenlere hizmet için gelirler, gelmelidirler. Topluma hizmet etmek için talip olanlar (tüm kurum ve kuruluşlar dahil) topluma hizmetle yükümlüdürler. Topluma uşak olmaları gerekirken oturdukları koltuklarda saltanat ilan etmemeleri gerekir. Sindirmeci  politikalar la, kindar, yandaş zihniyetler le oturdukları koltuğu işgal etmemelidirler. Nihayetinde kimse, kimsenin kolundan zorla tutup da gel beni yönet demiyor.  Oturulan koltuklar, kimsenin babasının malı değildir.

UNUTULMAMALIDIR Kİ…

Siyasi güçlerini, toplum hizmeti yerine şahsi amaçları doğrultusunda kullanan, en iyi ben bilirim, küçük dağları ben yarattım edasıyla, vazgeçilmez olduklarını sanan yöneticiler; mezarlıklar nice kendini vazgeçilmez sananlarla doludur. Bir de inanan insan için bunun öbür dünyası da var. ARZ OLUNUR…

Liyakatli, vatanperver, adil yönetim ve yöneticiler dileklerimle…

 
Etiketler: ANARŞİST, DÜŞÜNCELER...,
Yorumlar
Haber Yazılımı