301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 14:09 Bu yazı 210 kez okundu
 
Ali Abim
Hatice SUNER
 
 

İnsanlar huzuru ve mutluluğu bazen bir insanda bazen bir mekanda bulur.  Birçoğunuz gibi benim de huzur bulduğum kendimi evimde hissettiğim mekanlar var. Birçoğumuz gibi bende insan mutluğunda etrafındaki kişiler kadar, mekanların ve bulunduğu yerlerin de önemli olduğuna inanıyorum. Bu yazımda bana bu huzuru ve mutluluğu en çok yaşatan bir yerden bahsetmek istiyorum. İnanıyorum ki birçoğunuzun önünden geçtiği, anlattığımda ‘aa ben orayı biliyorum’ dediği bir mekan. Küçük sevimli kutu gibi bir dükkandan söz ediyorum. Bu dükkanın kendine has özellikleri tabii ki var onlardan da bahsedeceğim ama burayı esas özel kılan, burada yıllardır esnaflık ve neredeyse herkesin tanıdığı dükkanın sahibi Ali Abim. Ali Abim’le  yedi buçuk metrekarelik dükkanında ilk olarak  adaşı olan ve yine abim dediğim Ali Orhan abimin vasıtasıyla tanıştım. Ali Orhan abinin benim hayatıma kattığı en büyük değerlerden biridir Ali Abim, herkesin bildiği adıyla Ali Şekerci, Alin Saat’in ikinci kuşaktan sahibi, şimdilerde de babadan öğrendiği mesleğini oğluna öğreterek birlikte çalıştıkları Alin Saat. İşte benim Antalya’daki huzur ve mutluluk kaynağı mekanlarımdan birisi. Ali Abim sadece benim abim, babam değil, gidip Işıklarda Dönerciler Çarşısında kime sorarsanız sorun  Ali Abi için söyleyecek en az iki güzel cümlesi vardır insanların. Hemen hemen herkesin abisi, babası, dert ortağı, sırdaşı, arkadaşı olan olabilen birisi Ali Abi. Soyadı gibi şeker mi şeker Ali Abim, o babacan tavrıyla bugüne kadar esnaf arasında birçok sorunu kolaylıkla çözmüş, geniş dost ahbap ve iş çevresi sayesinde bulunduğu bölgedeki esnafın sorunlarını yetkililerle görüşüp çözüme ulaştırmış bir kişidir aynı zamanda Ali abim.  ali abimi anlata anlata bitiremem, gurbete geldiğim şu Antalya’da bana abilikten çok babalık yapan bir insandır. Başım sıkışsa, dara düşsem, sevinsem, üzülsem, kapısını rahatlıkla çalacağım ve her çaldığımda da ardına kadar sımsıcak açılacağını bildiğim bir kapıdır.

Alin Saat o küçücük dükkana dünyaları sığdırabilen bir yer. Zamanı ve onunla birlikte sonsuzluktan bu güne taşınan her şeyi simgeleyen saatlerle ilgili sizi çok şaşırtabilecek bir yer Alin Saat, bakmayın öyle küçük durduğuna, herkesin bir köşesinden tutacağı, herkese hitap edecek bir saat bulunur Alim Saatte, kah kendinize, kah sevdiklerinize hediye almak istediğinizde muhakkak uğrayacağınız bir yer Alin Saat emin olabilirsiniz. Sadece saat değil elbette birçok irili ufaklı zaman aksesuarları ile size bol seçenek sunmakta. Gelen minik misafirlerin de unutulmadığı bu küçük dükkanda kapısından giren herkes kendinden bir şey bulabilir iddia ediyorum. Bir de Alin Saatle bütünleşmiş başka bir unsur var ki o da pipolar, bizim camianın pipocularının gözü kapalı gidip bulacağı bir yer Alin Saat, çeşit çeşit pipoları ile pipo kültürünün temsilcilerine sunulan seçenekleri muhakkak görmelisiniz. Pipo bir kültürdür, bir yaşam biçimini temsil eder, kahve gibi, çay gibidir içinde birçok unsuru anlamı barındırır.  sizi yansıtan birini muhakkak bulursunuz, ben kendimi mısır koçanında buldum mesela. Hiç pipo içmesem de elime aldığımda benden bir şeyler bulduğum bu objeden ayrılamadım. Şimdi evimin bir köşesinde akşamları bana göz kırpıyor bana. Her elime aldığımda bana hayatın bir zerafet ve ihtişamlar bütünü olduğunu hatırlatıyor. Size de hitap eden bir pipo bulacağınıza inanıyorum. Saatleri, pipoları ve bunların aksesuarları ile büyülü bir dünya Alin Saat. O küçük dükkanın raflarına baktığımda zamanın akışını, insanların hayallerini, geleceklerini, taleplerini görebiliyorum. Siz de  en kısa zamanda uğrayın Alin Saate, sizi yansıtacak objelerden bir tanesine sahip olmak için. O gün bugün olmasa bile Ali Abimin hoş sohbetinden bir demli çayından faydalanın.

Bildiğim bir şey varsa; güzel anılar, güzel insan ve güzel mekanlarda geçen huzurlu zamanların oluşumudur. Belli mi olur belki beni de görürsünüz Alin Saatte.

Güzellikler yaşamanız dileklerimle…

 
Etiketler: Ali, Abim,
Yorumlar
Haber Yazılımı