301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
24 Kasım 2020 - Salı 15:18 Bu haber 33 kez okundu
 
ZMO Başkanı Vural Şahin; ‘Devlet parası ile ticaret yapmasınlar’
ZMO Şube Başkanı Vural Şahin, Türkşeker tarafından tarımdaki arz talep dengelerinin altüst ettiğini kaydetti. Şahin, Türkşeker’in tarım sektörüne girerek tarım paydaşlarının piyasasına ortak olduğunu ve ekmeklerine mani olduğunu iddia etti
Ekonomi Haberi
ZMO Başkanı Vural Şahin;  ‘Devlet parası ile ticaret yapmasınlar’

  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, devlet destekli, vakıf katılım tarafından kurulan Türkşeker’in tarım piyasasında ciddi sıkıntılar oluşturabileceğine değindi. Şahin, asıl kurulum amacının üreticiden direkt ürün alımı yaparak market zincirlerine tedarik sağlamak olan yapının ilerleyen süreçte sektör için sıkıntı yaratacağını öne sürdü. Şahin, bu yapının devlet destekli olmasını ise büyük bir talihsizlik olarak değerlendirdi. Başkan Şahin, Türkşeker’in üretici ile yaptığı anlaşmalarda sözlü olarak vaatlerde bulunduğunu iddia ederek , “Borçlu çiftçiye, akıl karıştırarak cazip bir ortammış gibi algı yaratarak üreten çiftçi ile yapılan sözleşmeye sözlü olarak şimdilerde yorum ekliyorlar” diye konuştu.

  Piyasanın paydaşları tedirgin

  Şahin yaratılan algının serbest piyasadaki paydaşları rahatsız ettiğini ileri sürerek, “Çiftçinin ilacını, gübresini, sera örtüsünü, fidesini, tohumunu da toplu alım yaparak direk çiftçiye uygun fiyat ile vereceğini söylemekteler. Hani sizler sadece üreticinin ürününü alacaktınız, marketlere satacaktınız? Yaptığınız düpedüz tarım sektörüne girmek, tarım paydaşların piyasasına ortak olmak hatta milletin ekmeğiyle oynamak” diye eleştirdi.

  “Devletin parası ile ticarete soyunmasınlar”

  Türkşeker tarafından alım yapacağı ürünlerin aylara göre fiyatlarının açıklandığı bilgisini paylaşan Başkan Şahin, “Fiyatı belirlerken belki de maliyete göre hesap yapmışlardır, oysaki talep arz dengesi ve ürünün verimliliği, kış koşullarında ki maliyet artışına sebebiyet verecek unsurları nasıl hesaba kattılar sormak lazım kendilerine” diye konuştu. Türkşeker’in devlet parası ile tarım sektöründe ticarete soyunduğu eleştirisinde bulunan Şahin, “ Bunu yapan zaten Tarım Kredi Kooperatifleri var. Geçen yıl ziraat bankaları ile koordineli olarak çiftçiden direkt ürün alımı yaptılar zaten. Sizin yaptığınız devlet parası ile özel sektör paydaşlarının iş alanına ortak oluyorsunuz” dedi.

  “Amaç birilerini zenginleştirmek mi?”

  Şahin, Türkşeker ile ilgili eleştirilerine devam ederek, “Sözde ülke genelinde üretilen ürünlerin yaklaşık yüzde 6’sını karşılayabilecek bütçeden bahseden Türkşeker yetkilileri kimden güç alarak ilacı, gübreyi vb. ihtiyaçları da toplu alım yapabileceklerini söylüyorlar. Borçlu olan tarım paydaşlarını hiçe sayarak, tarımın ticaretine girerek birilerini mi zengin etmeyi planlıyorlar” diye sordu.  Şahin, Türkşeker’in faaliyetlerine bu yönde fırsat verilirse sektörün ciddi sıkıntı yaşayacağını dile getirdi.

  “Bindiğimiz dalı kesiyoruz”

  Tarımsal konularda sürekli bindiği dalı kesen bir anlayışta olunduğunu ileri süren Şahin, amaçlarının her zaman üretime destek olmak ve milli ekonomiye katkı sağlamak olduğuna kaydetti.  Vural Şahin,“Tarımsal konularda sürekli bindiği dalı kesen anlayışımızdan vazgeçmeliyiz. Birilerinin güçlenmesi, zenginleşmesi için değil milletimizin ekonomik anlamda güçlenmesini hedef haline getirmeliyiz. Birçok detayı olan bu hareketin Maliye ve Hazine Bakanlığının geniş çaplı çalışmalarından ve irdelemesinden sonra sonlandırılmasını ivedilikle öneririz” dedi.

  Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ZMO, Başkanı, Vural, Şahin;, , ‘Devlet, parası, ile, ticaret, yapmasınlar’,
Yorumlar
Haber Yazılımı