301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 09:51 Bu haber 392 kez okundu
 
Zamlar dursun!
Ülkede her şeyi toz pembe gibi gösteren hükümetin ardı ardına zam yaptığını söyleyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “İktidar Her şeye tozpembe demekten ve zamlardan vazgeçmelidir” dedi
Gündem Haberi
Zamlar dursun!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, hükümetin ekonomik politikalarını ve ülkenin içinde bulunduğu durumu eleştirdi. Balık, hemen hemen her güne bir zamla başlanır hale geldiğini ifade etti. Balık, “ Ülkemizde son zamanlarda art arda yaşanan zamlar ülkenin ekonomik çöküntüye girdiğini göstermektedir. Tüm emekçilerin ödediği vergilerin sınırı bilinmemektedir; elektrik, doğalgaz, su ve yaşamsal giderler sürekli zamlanmaktadır” dedi. Balık, “AKP iktidarının rantçı ve emek karşıtı politikaları işsizlik ve pahalılık şeklinde ilerlemekte ve yapılan zamların nerede duracağı bilinmemektedir” diye konuştu.

 

‘İKTİDAR ÜLKEYİ KRİZE SÜRÜKLEDİ’

 

AKP iktidarının kurduğu ekonomik, sosyal düzen ve sermaye rantının ülkeyi ekonomik krize sürüklediğini kaydeden Balık, “ Ekonomik krizi tarif etmenin en iyi yolu son 1 yılda; elektriğe  60, doğalgaza  52, akaryakıta 30,  gıdaya 50, tekel ürünlerine 60, beyaz ete  40, süte 50 zam gelmesidir” ifadesini kullandı. Balık, elektrikte üretim ve dağıtımın özelleştirildiğini hatırlatarak, “ Elektrik üretim ve dağıtımı özelleştirildiğinden ve elektrik fiyatlarına bir de yüklü miktarda “dağıtım bedeli” ve benzeri adlar altında eklenen bedeller eklenince vatandaşa yüklü faturalar çıkarılmaktadır” eleştirisinde bulundu. Balık,   “Belediyelerin kontrolünde olan suyun bedeli de aşırı derecede zamlanmıştır. Yurttaşların elektrik ve su hizmetlerinden yararlanması en pahalı gider haline dönüşmüştür.  AKP iktidarı, bu kriz koşullarını fırsata çevirip suyu da özelleştirmeyi gündemine alması kaçınılmazdır” dedi.

 

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ KARANLIK

 

Ülkemizde milyonlarca emekçi hayat pahalılığı nedeniyle evine yiyecek almakta zorlandığını kaydeden Balık, “ Asgari ücretli sadece açlık ve yoksulluk sınırı karşısında değil, enflasyon karşısında da alım gücünü kaybetmiştir. Türkiye’de giderek hayat pahalılığı çekilmez noktaya gelmektedir. Yurttaşlar yaşamakta zorlanmakta insani ihtiyacı olan barınmayı  dahi gerçekleştirememekte, karnını doyuramamaktadır” dedi.  Balık yurttaşların, çocuklarının geleceğinden de büyük endişe duymakta olduğunu sözlerine ekledi. Balık, “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı ülke gerçeklerinden giderek koptuğunu ve bilerek ve isteyerek kurduğu ekonomik ve sosyal düzenin faturasını milyonlarca emekçiye ödetmesine izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz ve derhal emekçileri yoksullaştıran zamları geri çekmesini istiyoruz” diye hükümete seslendi.

 

Vildan Çalcı KARA

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Zamlar, dursun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı