301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 15:37 Bu haber 236 kez okundu
 
ZAMKOLİK OLDUK
Türkiye, İstanbul seçimlerine kilitlenmişken, seçim sonrası ekonomide yaşanan gelişmeler vatandaşın cebini doğrudan etkiledi. Bu süreçte benzine iki defa, motorine bir defa zam, sigaraya ise 2 TL zam geldi. Diğer sigara markalarına gelecek zam ise yolda.
Gündem Haberi
ZAMKOLİK OLDUK

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı ancak seçimlerin tartışması hala devam ediyor. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'na henüz mazbatası verilmezken, gündemin ilk sırasında İstanbul'da yapılan seçimler yer alıyor. Ancak seçimden dolayı ikinci planda kalsa da ekonomi alanında yaşananlar da vatandaşın cebini yakından ilgilendiriyor.

 

BENZİNE 9 GÜNDE 2 KEZ ZAM GELDİ

Vatandaşların önemli giderlerinden biri olan benzin fiyatlarına iki, motorin fiyatlarına ise bir defa zam yapıldı. İlk olarak 2 Nisan'da 19 kuruş zam gelirken benzin 7 lira sınırına dayanmıştı. Ancak benzinin litre fiyatına yapılan ikinci zamla birlikte 7 TL'nin üzerine çıktı. Buna göre motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş zam gerçekleşmiş oldu. Böylece tüm ülkede benzinin litre fiyatı 7 lirayı geçti.

 

SİGARAYA YÜZDE 20 ZAM GELDİ

Seçimlerden sonra ikinci büyük zam da bazı sigaralara geldi. 6 Nisan Cumartesi günü duyurulan zamdan sonra daha önce 13,50 olan en pahalı marka sigara 2 lira zamla birlikte 15,50 TL'den satışa sunuluyor. Diğer markaların da önümüzdeki günlerde aynı oranda zam yapması bekleniyor. Zamlar, maaş yetersizliği, gereksiz alınan vergiler, enflasyon oranının hızla artması, vatandaşın gözünde basına yansıtılmayan gizli krizin boy göstermesi olarak değerlendiriliyor.

 

MUTFAKLAR YANIYOR

Ana harcama gruplarında gıda ve alkolsüz içeceklerde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,77'lik bir değişim yaşandı. Seçimden önce vatandaşın cebini yakan meyve sebze fiyatlarına önlem almak amacıyla Tanzim satış çadırları kurulmuştu. Vatandaşlar ucuza meyve sebze alabilmek için uzun kuyruklar oluşturmuştu. Ancak tanzim satış çadırları da pazardaki sebze meyve fiyatlarına çare olmadı.

Mehmet Akyol

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ZAMKOLİK, OLDUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı