301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 10:06 Bu haber 448 kez okundu
 
Yüzde 80’i mesleğini yapmak istemiyor
Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makina Teknolojisi Alan Şefi Gürsel Yaşar, meslek liselerinde okuyan her 10 öğrenciden 8’inin mesleğini yapmak istemediğini belirterek, “İşletmelerin taleplerini karşılayamıyoruz” dedi.
Eğitim Haberi
Yüzde 80’i mesleğini yapmak istemiyor

22 yıldır Makina Teknolojisi Alanı’nda öğretmenlik yapan Yaşar, normal şartlarda toplam 8 dal olmasına rağmen Antalya’da bu alana ait sadece; Bilgisayarlı Makina İmalatı, Endüstriyel Kalıpçılık, Makina Bakım Onarım ve Bilgisayar Destekli Makina Ressamlığı dallarının bulunduğunu aktardı. Bu dalların haricinde Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme, Mermer İşletme, Tıbbi Cihaz Üretimi ve Değirmencilik gibi 4 dalın daha bulunduğunu söyleyen Yaşar, bu dalların Antalya’daki meslek liselerinde henüz eğitiminin verilmediğini ifade etti. 

 

SANAYİNİN ALTYAPISINI OLUŞTURUYORLAR

Makina Teknolojisi Alanı’nda metal ve makina sanayisinde kullanılan her türlü ürünün üretilebildiğini belirten Yaşar, amaçlarının işlenmemiş ham haldeki her tülü metali işleyerek kullanılabilir bir ürün haline getirmek olduğunu söyledi. Yaşar, aynı zamanda sanayinin altyapısını oluşturduklarını da dile getirdi.

 

ÇALIŞMAK İSTEYENE İMKÂN ÇOK

Mesleğini yapmak isteyen her öğrenciye iş imkânının bulunduğunu söyleyen Yaşar, “Son sınıfa gelen öğrencilerimizi kendilerini geliştirmeleri için işletmelere, meslek eğitimine gönderiyoruz. Bazı işletmelerle protokol yapıyoruz ve mezun olur olmaz öğrencilerimiz buralarda işe başlıyor. Zaten genel olarak bize hiç gerek kalmadan direkt olarak öğrenciler ile işletmeler kendi aralarında anlaşıp eğitim sonunda da birlikte çalışmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

 

ÜNİVERSİTE YOLLARI AÇIK

Makina Teknolojisi Alanı olarak yaklaşık 200 öğrenciye eğitim verdiklerini belirten Yaşar, başarılı olan öğrencilerin üniversiteyi kazanarak, Mekatronik, Makina Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği gibi 8-10 çeşit mühendislik dalına yerleşebildiklerini aktardı. Öğrencilerin istedikleri takdirde üniversite yollarının açık olduğunu belirten Yaşar, aynı zamanda eğitime devam etmeme durumunda ise işlerinin de hazır olduğunu dile getirdi.

 

TEKNİSYEN OLUYORLAR

Meslek lisesini bitiren öğrencilerin mühendis ve ustabaşının arasında yer alan teknisyen unvanıyla işe başladıklarını hatırlatan Yaşar, “Ustabaşı isterse 50 yıllık bir usta olsun, bu durumda teknisyen unvanına ulaşmış olan öğrenci onun amiri durumuna geliyor. Aynı zamanda mezun olurken diplomanın yanında bir de iş yeri açma belgesi veriliyor. Mezun olan öğrenciler bu belgelerle birlikte kendi iş yerlerini açabiliyorlar” şeklinde konuştu.

 

“OLANAK VAR TALEP YOK”

İşletmelerde çalışanların yüzde 90’ının eski öğrencilerinden oluştuğunu söyleyen Yaşar, “İşletmelerdeki patronlar da bizim öğrencilerimiz olduğu için öğrencilerimizi bir iş yerine yerleştirmede sıkıntı yaşamıyoruz” dedi. Mesleki eğitimin temel sıkıntısının yeni neslin bu mesleklere ilgi göstermemesi olduğunu belirten Yaşar, “Altyapı, teknik, donanım, öğretmen kalitesi, iş imkânı burada birçok olanak var. Ancak öğrenciler yine de şansını farklı sektörlerde denemek istiyor” diye konuştu.

 

MESLEĞİ ÖĞRENMEK İSTEYENE KURS İMKÂNI

Halk eğitim merkezleri aracığıyla meslek lisesi çıkışlı olmayan ancak mesleği öğrenmek isteyen kişilere de kurs verdiklerini belirten Yaşar, halk eğitime yapılan başvuruların yeterli sayıya ulaşması halinde bu kursların verilebildiğini aktardı.

 

“USTALIK VE KALFALIK SINAVLARI YAPIYORUZ”

Çıraklık okullarının üç yıl önce gelen sistemle birlikte artık ustalık, çıraklık ve kalfalık gibi belgeleri vermediğini, ilgili okullara yönlendirmelerde bulunduğunu belirten Yaşar, “Makina Bakım Onarım dalında ustalık, kalfalık belgesini almak isteyenler bize yönlendiriliyor. Biz de burada sınav yaparak o kişilerin bu belgeleri almasını sağlıyoruz. Bu şekilde işleyen bir fonksiyonumuz da var. Temel olarak Milli Eğitime bağlı bir Makina Teknolojileri Alanı altyapısında eğitim vermenin yanı sıra ustalık ve kalfalık sınavlarını da yapıyoruz” dedi.

 

“MESLEĞİMİ YAPMAYACAĞIM DEDİLER”

Meslek liselerinin öğrenciler tarafından son çare olarak nitelendirilmesinin yanlış bir algı olduğunu ifade eden Yaşar, “Ailelerin meslek liselerine yönelik bir yönlendirmesi olmadığından dolayı çocuklar buradaki eğitimi bilmiyor. Gelen çoğu öğrencimiz tornavidayı, çekici ilk defa kullanıyorlar. Çok az öğrenci daha öncesinde çıraklık yaparak ya da ailesinden birisinin makinacılıkla uğraşması sonucunda buraya geliyor. Nitekim şu an sektörde çalışanların çoğunu bu tip insanlar oluşturuyor. Başka bir liseye yerleşemeyerek son çare buraya gelen öğrencilere ise iş garantisi versen de ilk fırsatta farklı alanlara yöneliyorlar” diye konuştu. Mezun olacak olan öğrencilerle bir anket çalışması yaptıklarını söyleyen Yaşar, ‘Mezun olunca nerede çalışmayı düşünüyorsunuz?’sorusuna öğrencilerin yüzde 80’inin ‘mesleğimi yapmayacağım’ cevabını verdiğini aktardı.

 

“FİRMALARIN 4’TE 1’İNİN İSTEĞİNİ KARŞILAYABİLİYORUZ”

Mesleğini yapmayarak farklı sektörlerde şansını denemek isteyen öğrencilerin bir süre sonra tekrar ders almak istediklerini belirten Yaşar, işletmelerin taleplerini de tam olarak karşılayamadıklarını söyledi. Yaz dönemi stajı için yaklaşık 153 işletmenin öğrenci talebinde bulunduğunu aktaran Yaşar, sadece 38 öğrenciyi işletmelere gönderebildiklerini ve her 4 iş yerinden ancak 1’inin talebini karşılayabildiklerini ifade etti.

               

“GELİŞİME AÇIK BİR SEKTÖR”

Kalem, ataç, tornavida gibi ürünlerin üretiminde ağırlıklı rol sahibi olduklarını söyleyen Yaşar, özellikle son dönemlerde gelişim gösteren son teknoloji makinaların artış göstermesiyle birlikte sektörün de sürekli olarak gelişmeye açık bir sektör olduğunu belirtti. Bölüm olarak sadece operatör yetiştirmediklerini dile getiren Yaşar, “Öğrencilerimize programın nasıl yazıldığı, bilgisayar ortamında resmin nasıl çizildiği ve program kodları gibi şeyleri öğretiyoruz. Bugün sektörde bunları bilen elemanlara ihtiyaç var” dedi.  

Halil Büyükayhan - ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Yüzde, 80’i, mesleğini, yapmak, istemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı