301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 14:03 Bu haber 498 kez okundu
 
Yüksek tansiyon hastalarına öneri
DÜNYA Hipertansiyon Günü dolayısıyla açıklama yapan Uzm. Dr. Kemal Kundakçı, Türkiye'de 15 milyondan fazla hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, ileri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşının 13-14'e kadar düştüğünü söyledi.
Sağlık Haberi
Yüksek tansiyon hastalarına öneri

Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Kemal Kundakçı, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü olduğunu belirterek, sağlıklı yaşam için tansiyon hastalarına önerilerde bulundu. Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basıncın hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydeden Dr. Kundakçı, "Yüksek kan basıncı adıyla da bilinen hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verdiği hasar nedeniyle 'sessiz düşman' olarak da anılıyor. Türkiye'de 15 milyondan fazla yani her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyonun mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerekiyor" dedi.


GÖRÜLME YAŞI 13'E DÜŞTÜ


İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı, dünyada ve Türkiye'de giderek düştüğüne işaret eden Dr. Kemal Kundakçı, "Özellikle hareketsiz ve stresli yaşam, alkol ve sigara tüketimi, aşırı kilo, özellikle santral obezite denilen göbek yağlanması ve tuz kullanımının çok olması kan basıncı yüksek genç bir grubun oluşmasını sağlamıştır. Hatta 13-14 yaşlarından itibaren hipertansiyon görülme sıklığı artmıştır" dedi.


Dr. Kundakçı, yüksek tansiyon riskini artıran faktörleri ise şu şekilde sıraladı:


"Yaş, cinsiyet, ailede yüksek tansiyon hastalığı olması, aşırı kilo, diyabet yani şeker hastalığı, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz yaşam, sık alkol tüketimi, stres, kalp damar hastalıkları, doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler, steroidler, bazı psikiyatrik ilaçlar, tiroid, hipofiz, böbreküstü bezi gibi hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyette yetersiz potasyum, kalsiyum, magnezyum ve protein kullanımı, hamilelik ve sigara kullanımı."


50 YAŞ ALTI ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR


Hipertansiyonun 50 yaşın altında erkeklerde daha sık görüldüğüne de değinen Dr. Kundakçı, şöyle dedi:


"55 yaşından sonra ise kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Yüksek tansiyonlu kişilerin yaklaşık yüzde 60'ında ailede de tansiyon yüksekliği söz konusudur. Aşırı kilosu olanların yaklaşık yüzde 40'ında yüksek tansiyon görülmektedir. Şeker hastalarında yüksek tansiyona çok sık rastlanır. Hareketsiz bir yaşam sürenlerde yüksek tansiyon daha sık görülebilir. Sık ve fazla alkol kullananlarda da risk artar. Hipertansiyon; inme, aortik anevrizma, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları gibi yaşamı olumsuz etkileyebilecek birçok hastalığa neden olabilir. Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişiler, yaşam tarzlarını dikkatli bir şekilde düzenlemelidir."


Dr. Kemal Kundakçı, yüksek tansiyon hastalarının sağlık şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için de şu önerilerde bulundu:


"Eğer tansiyon değerlerininiz yüksekse ya da yüksek tansiyon tanısı aldıysanız hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun. Evde tansiyon değerlerinizi tavsiye edilen şekilde ölçün. Hangi evrede olursa olsun yaşam tarzı değişikliği yapmayı ihmal etmeyin. Az yağlı ve az tuzlu sağlıklı yiyecekler tüketin. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Fiziksel olarak hareketli yaşayın. Sigarayı bırakın. Fazla alkol tüketmeyin. Stresi mümkün olduğunca azaltın. Doktorunuzun uygulamaya başladığı tedaviyi aksatmayın ve kan basıncınızı düzenli takip edin."

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Yüksek, tansiyon, hastalarına, öneri,
Yorumlar
Haber Yazılımı