301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Eylül 2014 - Pazar 18:38 Bu haber 1352 kez okundu
 
Yöresel renkler Antalya'da buluştu
Muratpaşa Belediyesi ile Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu işbirliği ile düzenlenen Yöreler Renkler Festivali görkemli açılış töreniyle Muratpaşa Kent Meydanı’nda başladı.
Yaşam Haberi
Yöresel renkler Antalya'da buluştu

 Muratpaşa Belediyesi’nin kurduğu stantlarda yöreler kültürel değerlerinin tanıtımına start verdi. Kent meydanında gerçekleştirilen etkinlikte her bölge kendine özgü kültürlerini sergilemeye başladı. Festival süresince her akşam dans gösterileri ve ücretsiz konserler yer alacak.

Muratpaşa Kent Meydanı’na kurulan 80 stantta hemşehri dernekleri yörelerinin ve yörelerine özgün kültürel değerlerin tanıtımını yaptı. Vatandaşlar etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Festivalin açılışında ise sahne alan Ege yöresi ezgileri herkesi adeta büyüledi.

SAHNEDE EGE VE AKDENİZ RÜZGÂRI
Barış Sarıca Şov ve Yöre Sahne Sanatları Halk Dansları Topluluğu’nun dans gösterileriyle başlayan Ege Gecesi, binlerce Antalyalıyı coşturdu.Karadeniz ezgileriyle horon tepen dans topluluğu Akdenizin teke zortlatmasını,Erzurumun atabarını,Egenin zeybeyiğle noktaladı. Yöre Sahne Sanatları Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisinin sona ermesinin ardından sahneye çıkan Türk Halk Müziği Sanatçısı İlke Türkdoğan sesi ve sazıyla izleyenleri coşturdu.

 

“BİZLER HEP BİRLİKTE BİR KÜLTÜRÜZ”
Gecenin açılış konuşmasını ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yaptı. Ünlü ozan Nazım Hikmet’in Davet şiiri ile konuşmasını başlayarak şunları söyledi: “Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,yok edin insanın insana kulluğunu,bu dâvet bizim....

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hürve bir orman gibi kardeşçesine,bu hasret bizim…”

 

Başkan Uysal sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bizler hep birlikte Muratpaşayı oluşturuyoruz. Bundan 30 yıl önce yüzde 70’imiz köylerde yaşarken, bugün yüzde 70’imiz şehirlerde yaşıyor. Bir yerin kalabalık olması orayı şehir yapmıyor. Kültüre, sanata, spora, dayanışmaya, kent kültürüne, paylaşmaya, barışa demokrasiye ihtiyaç var.Hepimiz bir kültürün parçasıyız,el ele verdiğimiz de bütünüz”

 

”İNSAN İNSANA YURT OLSUN”

Antalya’da faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin özgün kültürlerini tanıtmalarına destek olmak amacıyla Yöreler Renkler Festivali’ni düzenlediklerini söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “İnsanın, insanın kurdu olduğu değil, insanın insana yurt olduğu bir kültüre ihtiyacımız var” diye konuştu.

“KÜÇÜKTERKAN SAVAŞI KAZANACAK”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu’na katılımları ve katkıları nedeniyle  teşekkür etti. sahneye plaketini almak üzere Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu  Başkanı Reşat Küçükterkan ismi anons edildi plaketi Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu  ikinci Başkanı Deniz Akgün Başkan Uysalı’n elinden aldı.Akgün Reşat küçükterkanın hastanede aylardır kanserle mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi kazanacağına yürekten inandığını belirterek açil şifalar diledi.

“ BİZ ANADOLUYUZ”

Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platform adına konuşma yapan Deniz Akgün ise Sayın Başkanım, değerli Ağrılı, Bitlisli, Burdurlu, Hakkarili, Ispartalı, Konyalı, Kayserili, Sivaslı ve Antalyalı hemşerilerim hoş geldiniz”diye konuşmasına başladı.Başkan Akgün şunları söyledi: Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu olarak 7 kişi ile çıktığımız yolda bugün 50 dernekle bir aradayız. Düşmana karşı Kurtuluş savaşında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’le lazı, kürdü çerkezi ve yörüğü olarak o gün nasıl tek vücut olduysak bugün de yine tek vücuduz.  Anadolunun güzelliği ise bu renklerinde yatıyor. Ahmet Arif ise Anadolu şiirinde ne güzel söylemiş.

Binlerce yıl sağılmışım,

Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,

Haraç salmışlar üstüme.

Ne İskender takmışım,

Ne şah ne sultan

 Göçüp gitmişler, gölgesiz!

 Selam etmişim dostuma

 Ve dayatmışım...

 Görüyor musun ?

Anadoluyum ben.

Evet sevgili dostlarım Anadoluyuz biz Etkinlikler boyunca horon tepip, halay çekip,  teke zortlatması oynayacağız. İyi eğlenceler iyi akşamlar” Festivale katılan derneklerin başkanlarına Başkan Uysal tek tek plaket takdim etti.

 

FESTİVAL DEVAM EDECEK
Plaket takdiminin ardından gecenin anısına toplu hatıra fotoğrafı çekildi. Fotoğraf çekiminden sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar’ın sahne aldı. Siyası konuşma yapmak istemediğin belirten Çandar,”Muğladan Meclise çalgıcı gönderdiler diye yorum yapmışlar o kadar kıvırana bir çalgıcıda lazım”dedi.. Seslendirdiği Ege Yöresi türküleriyle gönüllerde taht kuran Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Çandar’ın sahne almasıyla coşku en üst seviyeye ulaştı.

 

YÖRESEL EZGİLER SAHNE ALACAK

 16 Eylül Salı günü “Doğu Anadolu Gecesi” programında Yıldırım Burak, 17 Eylül Çarşamba günü “Güneydoğu Anadolu Gecesi” programında Baran ve Sıra Gecesi sahne alacak. 18 Eylül Perşembe gecesinde Sanatçı Makbule Kaya ve Tombiko ile  Muratpaşa’dan Akdeniz/Ege ezgileri yükselecek. 19 Eylül Cuma günü ise Onay Şahin’in Karadeniz ezgileriyle Muratpaşa’da “Karadeniz Gecesi” yaşanacak. 20 Eylül Cumartesi günü “Rusya Gecesi” programı kapsamında Kuklachev Cat Theatre sahne alacak. Festival 20 Eylül Cumartesi Rusya Gecesi ile son bulacak

 

KATILIMCILAR

Adıyamanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,Ağrılılar Kültürel Tanıtım ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği,Amasya Merzifon Kayadüzü Yardımlaşma Derneği,Antalya Çerkes Derneği, Antalyalılar Derneği, Bitlis Kültür ve Dayanışma Derneği,Burdur Turizm Sosyal Kültür Derneği,Çankırılılar Derneği,Çorum Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Divriği Kültür Derneği, Elazığlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Erzincan Fıratboyu Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği,Erzincanlılar Yardımlaşma Derneği, Erzurumlular Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği, Gaziantep Yavuzeli ve Yöresi Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği, Gaziantepliler Dernekleri Federasyonu,Giritliler Derneği,Hakkarililer Antalya Kültür Sanat Eğitim Yardımlaşma Dayanışma ve Koruma Derneği, Isparta ili Kalkınma Derneği, İzmirliler Derneği, Kahramanmaraşlılar Derneği,Karadenizliler Derneği, Karamanlılar Derneği, Kayserililer Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Konyalılar Derneği, Malatya ve Çevresi Kültür Dayanışma Derneği,Manisalılar Turizm Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği, Nevşehirliler Kültür ve Turizm Derneği, Osmaniye Gavurdağlılar Derneği, Rus Sanat ve Kültür Derneği, Sivas Eğitim Kültür Dayanışma Vakfı, Yozgatlılar ve Dayanışma Derneği Başkanlarına Ümit Uysal tarafından plaketleri verildi.

Mustafa KAHRAMAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muratpaşa, Belediyesi, Antalya, Anadolu, Hemşehri, Dernekleri, Platformu, işbirl
Yorumlar
Haber Yazılımı