301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 13:44 Bu haber 435 kez okundu
 
Yolsuzluklar tel tel dökülüyor
Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’nin iptali ile ilgili konuşan Başkan Muhittin Böcek, eski başkan Menderes Türel döneminde bin 50 liraya alınan beton dubanın bugünkü maliyetinin 53 lira olduğunu söyleyerek, “Neden Türkiye’de beşinci borçlu belediye olduğumuzu görüyoruz. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşerilerim affetmeyecektir. 31 Mart’ta sevgili Antalyalılar yanlış yapanları sandığa gömmüştür” dedi
Siyaset Haberi
Yolsuzluklar tel tel dökülüyor

20 Ocak 2020 tarihinde Sayıştay 2018 Denetim Sonuç Raporu, İçişleri Bakanlığı Özel Teftiş Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi ve ilgili daire başkanlıklarının raporları doğrultusunda Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından kamu zararı gerekçe gösterilerek tek taraflı fesih edilmişti. Bunun üzerine yürütmenin durdurulması talebinde bulunan yüklenici firma Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni’nin kararının hukuka aykırı olduğunu öne sürerek kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebinde bulunmuş ve açılan davayı kabul eden mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Yaşanan tüm gelişmelerin ardından kameralar karşısına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, eski başkan Menderes Türel döneminde Konyaaltı Sahili’nde yapılan israflara dikkat çekerek son durum değerlendirmesinde bulundu.

 

İSRAF TABLOSU

 

Türel döneminde 2 defa 129 milyon liralık bedel karşılığında yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkılan ve daha sonra belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nin 2 yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açtığını hatırlatan Başkan Muhittin Böcek, birbirinden çarpıcı ifadelerde bulundu. Verdiği israf örnekleriyle 2 sene önce Konyaaltı Sahili için harcanan malzemelerin bugünkü güncel piyasa birim fiyatlarını karşılaştıran Böcek, “Bir beton duba iki yıl önce KDV dâhil bin 50 liraya mal edilmiştir. Şu anda tanesi 53 lira 10 kuruştur. 4 tane bitki heykeline 320 bin 960 lira parça harcanmış, tanesi 80 bin 240 liraya mal edilmiştir. 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı 9 bin 440 liradır. Sokak antrenman parkuru için 619 bin 500 lira harcanmış, bu parkurun bugünkü maliyeti ise 13 bin 393 liradır. 2018 yılında birim fiyatı 12 bin 272 lira olan bankın bugünkü fiyatı bin 534 liradır. Neden Türkiye’de beşinci borçlu belediye olduğumuzu görüyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı nereye, nasıl gitmiştir?” şeklinde konuştu.

 

“ANTALYALILAR YANLIŞ YAPANLARI SANDIĞA GÖMMÜŞTÜR”

 

Antalya’da Atatürk Parkı ve Lara Beach Park gibi belediyeler tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapılan birçok örneğin olduğunu kaydeden Böcek, “Bu örneklerdeki yap-işlet-devret modeli 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne bir kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’e neden sadece işletme işi 28 yıl vermiştir? Daha önce yap-işlet-devret modeliyle çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar sadece işletme ihalesinde aranmıştır. Kamu yararı gözetilmemiş, rekabet koşulları oluşturulmamıştır. Kısacası Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşerilerim affetmeyecektir. 31 Mart’ta sevgili Antalyalılar yanlış yapanları sandığa gömmüştür” dedi.

 

BELGELER HENÜZ MAHKEMEYE SUNULMADI

 

Yürütmeyi durdurmanın nihai bir karar olmadığını belirten Böcek, belediyeye şu an için resmi bir yazı gelmediğini söyleyerek, “Yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili duyumlarımız vardır ancak belediyemizden bilgi ve belgeler henüz mahkemeye sunulmamıştır. Cevabımız sonucunda alınacak kararda yüce Türk adaletine güvenimiz tamdır” ifadelerini kullandı.

 

“KARARDA YANLIŞLIK YOK”

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın almış olduğu ihalenin iptali kararında danışman ve avukatların incelemesi neticesinde bir yanlışlık olmadığını aktaran Böcek, “Zaman zaman bunlar Türkiye genelinde de olsa dava konusu olabilirler. Burada önemli olan Antalya halkının hakkının nerelere, nasıl kullanıldığıdır. Biz vatandaşımızın derdine derman olacağımızı, bir kuruşun hesabını vereceğimizi her ortamda söylüyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımız, tüyü bitmemiş yetimin hakkını nasıl koruduğumuzu görecek” diye konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Yolsuzluklar, tel, tel, dökülüyor,
Yorumlar
ta bloklar sağ bitiş -->
Haber Yazılımı