301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 17:30 Bu haber 420 kez okundu
 
Yoksulluk üzerinden yolsuzluk
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, 62 bin kişiye engelli bakım aylığı verildiği ve Sağlık Bakanlığı veri sisteminde kaydı bulunmayan 138 bin kişiye de engelli aylığı verildiği ortaya çıkarıldı. Bu yolsuzluklara son vermek için sosyal yardımlar yeniden düzenlenmeli” dedi
Gündem Haberi
Yoksulluk üzerinden yolsuzluk

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yolsuzluk oranlarının artığı ve sıradanmış gibi lanse edildiği bir dönemde olunduğunu ifade eden Balık, ülkenin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük darboğazlardan birini yaşadığını ve buna rağmen yolsuzluk rakamlarının çok yüksek olduğunu kaydetti. Balık, “Sayıştay’ın 2018 denetim raporunda; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, 62 bin kişiye engelli bakım aylığı verildiği ve Sağlık Bakanlığı veri sisteminde kaydı bulunmayan 138 bin kişiye de engelli aylığı verildiği ortaya çıkarıldı” dedi. denetim görevi olan Sayıştayın etkisizleştirildiği eleştirisinde bulunan Başkan Balık, “ Devlet harcamalarının denetlemekle yükümlü Sayıştay ve parlamentonun güçsüzleştirildiği koşullarda bu gibi durumlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Ülkemizde, yolsuzluğu cezalandırmakla görevli olan yargı siyasetin denetimi altına alınmış, denetimsizlik sıradanlaşmıştır” dedi.

 

YOKSULLUK TOPLUMSAL SORUN

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin  demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Başkan Balık, “ Sosyal devlet anlayışı eğitim, sağlık, sosyal yardım, sosyal hizmetler gibi politikaların doğru şekilde yönetilmesini gerektirmektedir. Devletin sunduğu sosyal yardımlar yeniden düzenlenmelidir. Yoksullukla mücadele, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler doğru şekilde yönetilmelidir” ifadesini kullandı. Yoksulluk toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çeken Başkan Balık, “ Yoksulluğu yaratan toplumsal koşullarda ortadan kaldırılmalıdır. Ülkemizde yoksulluğun nedenleri ve sonuçları kadar yoksulluğun siyasal koşulları da gözden geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

 

YOKSULLUK YAYGINLAŞTI VE KURUMSALLAŞTI

 

Balık, AKP hükümeti döneminde yoksulluk yaygınlaşmış ve kurumsallaştığını öne sürdü. Balık, “Devlet bütçesinden yapılan sosyal yardımlar ile siyasi partilerin seçmenleri arasında bağımlılık ilişkisi yaratılmamalıdır. Yoksulluğun ve yardımların sürdürülmesini değil ortadan kaldırılması hedeflenmelidir. Emekçilerin yoksulluğunu; sosyoekonomik refahı artırmakla, istikrarlı ekonomiyle ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyle ortadan kaldırmak mümkündür” dedi.  Balık, “Siyasal iktidarın yoksulluğu yaygın hale getirmesini kabul etmiyoruz. Sosyal yardımların veriliş şekillerinin yeniden düzenlenmesini, yoksulluğun ancak üretim politikalarıyla mücadele edilerek ortadan kaldırılmalı” dedi.

 

Vildan Çalcı KARA

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Yoksulluk, üzerinden, yolsuzluk,
Yorumlar
Haber Yazılımı