301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 13:06 Bu haber 437 kez okundu
 
Yoksullaşma önlenemiyor
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Ağustos sonu itibariyle son bir yıllık dönemde açlık sınırı yüzde 20.81, yoksulluk sınırı da yüzde 16.29 oranında arttı” dedi.
Gündem Haberi
Yoksullaşma önlenemiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları esas alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının ağustos ayına ilişkin sonuçlarını açıkladı.

 

YÜZDE 16 ARTIŞ

Açlık sınırının ağustosta bir önceki aya göre 12 lira azaldığını ve 2 bin 614 lira olduğunu belirten Balık, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların ise 99 liralık artışla 6 bin 827 lira düzeyine yükseldiğini söyledi. Balık, “Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 87 liralık artışla 9 bin 442 liraya yükseldi” dedi. Başkan Balık,  “Ağustos sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 20,81, beslenme dışı harcamalar yüzde 14,65, yoksulluk sınırı da yüzde 16,29 oranında artış gösterdi” ifadelerine yer verdi.

 

GIDA DÜŞTÜ AMA…

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının ağustos ayında 2 bin 626 liraya gerilemesinde, et, yumurta, sebze, taze meyve-sebze, kuru soğan ve süt-yoğurt gibi gıda kalemlerinde yaşanan düşüşlerin belirleyici olduğunu kaydeden Balık, “Meyve, peynir, süt-yoğurt gibi besin gruplarında ise fiyat artışları devam etti. Diğer açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarından farklı olarak, yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da ağustosta, bir önceki aya göre yüzde 1,46 oranında artış kaydederek 6 bin 827 liraya çıktı. Gıda dışı harcamalar da bu yılın ilk sekiz ayında 500 lira, son bir yıllık dönemde ise 872 liralık artış kaydedildi” diye konuştu.

 

YOKSULLUK SINIRI YÜKSELDİ

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı hakkında bilgi veren Başkan Balık,“Ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,93 oranında artarak 9 bin 355 liradan 9 bin 442 liraya yükseldi.Yoksulluk sınırında, bu yılın sekiz ve yedi aylık döneminde yüzde 8.75, son bir yıllık dönemde ise 16.29 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında ağustosta bir önceki aya göre 87 lira artış olurken, yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artış 760 lira, son bir yıllık dönemdeki toplam artış ise bin 322 lira oldu” dedi.

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Yoksullaşma, önlenemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı