301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 12:22 Bu haber 261 kez okundu
 
Yaş meyve sebze enflasyonun günah keçisi
ATB Başkanı Ali Çandır, yüksek enflasyonun nedeni olarak yaş meyve ve sebzenin gösterilmesini eleştirdi. Çandır, “Bizler tüketiciye yansıtamadığımız maliyet yükünü taşımaya çalışırken ve nesnel gerçekler ortadayken, hala sektörümüzün enflasyonun baş sorumlusu olarak gösterilmesine anlam verememekteyiz” dedi.
Gündem Haberi
Yaş meyve sebze enflasyonun günah keçisi

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Temmuz Ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda gündem ve ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan ATB Başkanı Ali Çandır, yükselişte olan enflasyonun birini sebebi olarak yaş meyve sebze fiyatlarının gösterilmesini eleştirdi. Çandır, “Antalya’nın en önemli ürün kalemlerinden olan yaş meyve sebzedeki fiyat yükselişi, ülkemizdeki enflasyonun birinci nedeni olarak gösterilmektedir. Bunun son derece haksız, nesnel verilerden uzak bir yanılgı ya da hedef saptırma girişimi olduğunu defalarca dile getirdim” dedi. geçmiş dönemin verilerini paylaşan Çandır, “ Son  8 yılda sadece 2015 yılında tarımsal üretici enflasyonu (TARIM-ÜFE) diğer enflasyonların üzerinde gerçekleşmiştir. Geriye kalan 7 yılda da tarım enflasyonu, özellikle yurtdışı ve yurtiçi üretici enflasyonlarının altında kalmıştır. Hatta bu 8 yılın 5’inde tüketici enflasyonunun da (TÜFE) altında kalmıştır” açıklamasında bulundu. Çandır, “ “Hal böyleyken tarımın enflasyonun baş sorumlusu olarak gösterilmesi hepimizi derinden üzmektedir” dedi.

 

GÜNAH KEÇİSİ DEĞİL

 

Katlanılan girdi maliyetlerinin, sadece bir yılda ortalama yüzde 60’ın üzerinde artığına dikkat çeken Çandır, “Biz bu maliyet yükünün en az yarısını hala üstümüzde taşımaktayız. Tüketiciye yansıtamadığımız maliyet yükünü taşımaya çalışırken ve nesnel gerçekler ortadayken, hala sektörümüzün enflasyonun baş sorumlusu olarak gösterilmesine anlam verememekteyiz. Enflasyonun canavarının sorumlusu başka yerlerde aranmalıdır” dedi. Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerine devam eden Çandır, “2019 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Bu yılın ilk yarısını geçen yıl ile karşılaştırdığımızda ekonomik büyüme rakamlarımız sizlerinde bildiği gibi çokta iç açıcıdeğildir.Geçen yılın ilk 6 ayında yüzde 6’dan fazla büyüyen ekonomimizin, bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık yüzde -2 küçüleceği,2019 yılı toplamında ise yüzde -1’den fazla bir küçülme yaşayacağı beklenmektedir” diye olumsuz bir tablo çizdi.

 

ANTALYA TARIMLA BÜYÜR

 

Tarımla ilgili ciddi adımlar atılması gerektiğini ifade eden Çandır, “ Tarım sektörünün ülkemiz ve kentimiz için oldukça önemlidir. Bitkisel ve hayvansal üretim değerlerinin son 19 yıllık büyüme seyri, aslında sektörümüzün nasıl bir baskı altında olduğunun fotoğrafı gibidir.Bitkisel üretim değerindeki büyümemizin kaynağı, 90’lı yıllardaki örtüaltı tarımda yarattığımız başarı hikayemize dayanmaktadır. 2000’li yıllarda ise bu başarı hikayemizi yeterince geliştiremedik, derinleştiremedik ve yaygınlaştıramadık. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak 19 yılın sadece 8’inde Türkiye bitkisel üretim değeri büyümesinin üzerinde büyüme sağlayabildik. Halbuki 90 yıllardaki büyüme performansımız bundan daha iyiydi” dedi. Antalya’nın 2000’li yıllardaki en yüksek tarım büyümesini 2010 yılında başardığını, aynı dönemde kentin milli gelirindeki en yüksek büyümesinin de 2010 yılında gerçekleştiğini bildiren Çandır, “Yani rakamlar gösteriyor ki, sektörümüz kent ekonomisini büyütür. Bu nedenle diyoruz ki tarım büyürse Antalya büyür” dedi.

 

KREDİ DESTEĞİ ŞART

 

Antalya’da tarım ve toptan ticaretin, faaliyetlerini yürütebilmesi için kullandığı kredilerin önemini belirten Çandır, 2013-2019 döneminde Antalya’nın kullandığı nakdi kredilerin ülke nakdi kredilere oranının 3’ten yüzde 3,5’in üzerine çıktığını bildirdi. 7 yıllık dönemde tarımsal kredilerin, Antalya’da yüzde 183 artarken Türkiye’de yüzde 147 arttığını kaydeden Çandır, toptan ticaret kredilerinin aynı dönemde Antalya’da yüzde 155 ve Türkiye’de ise yüzde 109 arttığını belirtti. Çandır, “Bu gerçekleşmeler bize göstermektedir ki, Antalya tarımı ve toptan ticaret sektörleri ciddi bir öz finansman eksiği içerisindeler ve buna rağmen büyümek istemektedirler” dedi.

 

YÖREX’DE 10 YIL

 

ATB’nin sosyal sorumluluk projesi olarak yöresel ürünleri ekonomiye kazandırma amacıyla başlattığı YÖREX’in bu yıl 10’uncusunun 23-27 Ekim tarihlerinde düzenleneceğini anımsatan Çandır, “YÖREX, yöresel ürünlerimizi gelecek nesillere aktarma ve ekonomiye kazandırma hedefiyle yürüttüğümüz projenin bir etabıdır. YÖREX’le coğrafi işaret tescilinin önemi ve toplumdaki algısını artırdık, coğrafi işaretin işlevselliği ve yönetişiminin etkin hale gelmesi de hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. Çandır, Ekim’de ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek YÖREX’te 81 ili görmek istediğini vurgularken, “YÖREX’e başından beri sahip çıkan, desteğini esirgemeyen başta TOBB Başkanımız RifatHisarcıklıoğlu olmak üzere odalar, borsalar, kalkınma ajansları, yerel yönetimler ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. YÖREX’e destek veren yerel ve ulusal basınımıza da bu fırsatla bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Yaş, meyve, sebze, enflasyonun, günah, keçisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı