301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 10:33 Bu haber 415 kez okundu
 
Yanık: Hayvan hakları güvence altına alınmalı
Hayvan istismarcısına hakaret ettiği gerekçesiyle şahsın avukatı tarafından hakkında dava açılan Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık beraat etti. Hayvan istismarının bedelinin Kabahatler Kanunu gereğince 600 TL olduğuna dikkat çeken Yanık, “Acilen hayvan haklarının Türk Ceza Kanununa alınmasını istiyoruz” dedi
Gündem Haberi
Yanık: Hayvan hakları güvence altına alınmalı

2017 yılında köpeğe tecavüz eden bir şahsa hakaret ettiği gerekçesiyle şahsın avukatı tarafından hakkında dava açılan Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, 17 Eylül 2020 tarihinde görülen davada mahkeme tarafından suçsuz bulunarak beraat etti.

Alınan mahkeme kararı sonrası Akdeniz’de Yeni Yüzyıl’a açıklamalarda bulunan Yanık, “Şahıs suçüstü yakalandığı ve köpeğin raporu olduğu için tecavüzde bulunduğu sabitti.  Bundan dolayı basın da bizler de şahsı tecavüzcü olarak nitelendirdik. Bu sebeple hakkımızda dava açılmıştı. Mahkemeye de savunma olarak bu kişinin suçunun sabit olduğunu, bizim bir iftira atmadığımızı beyan ettik. Tabii karşı tarafın avukatları tekrar itiraz etmiş ve beraatımızı kabul etmemişler” şeklinde konuşarak mahkeme sürecini anlattı.

 

“TCK’YA ALINMALI”

 

Hayvan istismarının dünya genelinde büyük bir sorun olduğunu ve yaptırımların hafif kaldığını kaydeden Yanık, “Geçtiğimiz günlerde yine 71 yaşındaki şahıs köpeğe tecavüz ederken tekrar Antalya’da yakalandı. Daha evvelinde servis otobüsçüsü gündüz vakti servisin yanında köpeğe tecavüz ederken Aksu’da yakalandı. Bu günümüzde çok sık yaşanan bir durum haline geldi. Biz bu tecavüzcüleri ispatlı şekilde görüntülerle birlikte yakalayıp savcılığa bildiriyoruz ancak maalesef ülkemizde köpeğe tecavüzün bedeli Kabahatler Kanunu gereğince 600 TL. Biz acilen hayvan haklarının Türk Ceza Kanununa alınmasını istiyoruz. Çok detaylı bir çalışma gerekiyorsa dahi en azından tecavüz, işkence, öldürme gibi konularda Türk Ceza Kanunundan yargılanabilmeliler. Yıllardır biz yasanın çıkmasını bekliyoruz ama bir türlü çıkmıyor maalesef. İnsanlar da daha fazlasını yapmaya cesaretleniyorlar” diye konuştu.

 

“BU BİR SAPKINLIKTIR”

 

Toplum bilincinin hayvan hakları konusunda fazla olmadığını söyleyen Yanık, “Aslında dinimizde günah, toplumda ahlaksızlık ama insanlar bunu yapmaktan çekinmiyor. Bunu hangi düşünceyle yaptıklarını bilemiyorum ama bu bir sapkınlıktır. Bu kişilerin ruhsal bir problemi olduğunu düşünüyorum. Böyle kişiler yakalandığı zaman psikiyatrik bir tedaviye alınmalı, Türk Ceza Kanununda yargılanmalı diye düşünüyorum. Bunun bedeli 600 TL olmamalı. Bunlar yakalananlar, bir de yakalanmayan, basına yansımayanlar var” ifadelerini kullandı.

 

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Yanık:, Hayvan, hakları, güvence, altına, alınmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı