301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ocak 2019 - Pazar 10:36 Bu haber 1648 kez okundu
 
Veriler güvensiz ortama işaret etti
TÜİK verilerine göre hemen hemen tüm sektörlerin güven endeksi düşüş içinde. Genellemeyi bozan inşaat sektörü oldu.
Ekonomi Haberi
Veriler güvensiz ortama işaret etti

TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel tarafından ocak ayının “Sektörel Güven Endeksleri” yayınlandı. Verilere göre Hizmet ve Perakende sektöründeki düşüşler dikkati çekerken İnşaat sektörü yükselişe geçiyor. Hizmet sektöründe açıklanan endekse göre mevcut dönemde yaşanan azalmalar dikkat çekti. Hiçbir artışın yaşanmadığı gözlemlenen verilerde ki düşüşler ise şu şekilde; Aralık ayı güven endeksi 81,5 iken ocak ayında yüzde 4’lük bir düşüşle 78,3’e geriledi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 5,6 azalarak 71,1 değerini alırken hizmetlere olan talep yüzde 5,9 azalarak 71,2, hizmetlere olan talep beklentisi ise yüzde 1,1 azalarak 92,7 değerlerini aldılar.

TEK ARTIŞ İŞ-HACMİ SATIŞLAR ENDEKSİNDE

Mevsim etkilerinden arındırılmış olan verilere göre perakende ticaret sektörüne olan güvende de ocak ayında yüzde 4 oranıyla azalarak 92,5’e varan gerileme yaşandı. Perakende sektöründe yaşanan güven kaybına paralel olarak mevcut mal stok seviyesi yüzde 5,5 azalarak 111,6’ya, aynı oranda azalma gösteren iş-hacmi satışlar beklentisi endeksinin ise 89,4’ gerilediği belirtildi. Yaşanan tek artış ise iş hacmi-satışlar endeksi olarak yüzde 0,2 artış ile 76,6 ya çıktı. 100’ü bulması gereken verilerde yaşanan düşüşler ve beklentiyi karşılamayan artışlar geleceğe dair iyi mesajlar verememektedir.

İNŞAATTA BEKLENMEDİK ARTIŞ

İnşaat sektörüne olan güven endeksinde yüzde 2,5’lik bir artış yaşanırken bir aylık sürede 55,4’ten 56,7’ye yükseldi. Artışın yaşanmaya başlandığı inşaat sektörü güven endeksinde alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeye etkisi de yüzde 18,2’lik beklenmedik artışla 46,4 değerini aldı. İnşaat sektöründeki tek azalma ise toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde yüzde 6,2’lik azalmayla 67,1 olarak yaşandı. Artışlara rağmen inşaat sektörünün geleceği konusunda kötümser bakış açıları devam etmekte. Sektörel sorunların ortadan kalkması için bu artışların ileriki dönemlerde daha da yükselmesi beklenmektedir. Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Veriler, güvensiz, ortama, işaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı