301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 14:55 Bu haber 754 kez okundu
 
Vatan Partisi’nden HDP kapatılsın çağrısı
Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ, terör örgütünün siyasi uzantısı olduğu gerekçesiyle HDP’nin kapatılması gerektiğini söyleyerek diğer tüm siyasi partileri bu konuya ilişkin yürüttükleri kampanyaya destek vermeye davet etti
Siyaset Haberi
Vatan Partisi’nden HDP kapatılsın çağrısı

Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ ve Öncü Gençlik Antalya İl Başkanı Raşit Ekinci, Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi Onursal Başkanı Ramazan Çinar’ı ziyaret etti. Gerçekleştirdiği ziyarette gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkmendağterör örgütünün siyasi ayağı olarak tanımladığı HDP’nin kapatılması için 5 yıldır yürütmekte oldukları kampanyadan bahsederek bu düşüncenin bir an önce mecliste grubu olan siyasi partiler tarafından da benimsenmesi gerektiğini söyledi. 

 

100 AYDINDAN ‘HDP KAPATILSIN’ ÇAĞRISI 

 

HDP’nin kapatılması için Türkiye genelinde yürütmekte oldukları kampanyada son aşamaya gelindiğini belirten Türkmendağ, “Bugün Türkiye’de en önemli gündemlerden birini teröre karşı mücadele oluşturuyor. Bu noktada biz Vatan Partisi olarak 5 yıldır bir kampanya yürütüyoruz. En son Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Eski Başkanı Hasan Korkmazcan’ın öncülüğünde 100’ün üzerindeki aydın tarafından HDP’nin kapatılmasına ilişkin çağrı yapıldı. Biz bu çağrıyı çok önemsiyoruz. Vatan Partisi dışında birilerinin de bunu söylemesi çok önemli” şeklinde konuştu. 

 

“ANAYASAMIZA GÖRE UYGUN” 

 

HDP’nin niçin kapatılması gerektiğini anlatan TürkmendağHDP’yi, PKK ile ilişkilendirerek hiçbir ülkede terör örgütüne izin verilemeyeceğini vurguladı. Dünyanın hiçbir yerinde bir terör örgütü uzantısının siyasi ayağının olmadığını, ancak Türkiye’de bu uzantının mecliste yer alabildiğini kaydeden Türkmendağ, “Türkiye’nin her yerinde şubelerini açmış durumdalar, belediyeler alıyorlar, belediyenin imkanlarını terör örgütünün imkanları haline getiriyorlar. HDP; polisimizi, askerimizi, öğretmenimizi, çocuklarımızı öldüren bir terör örgütünün siyasi uzantısıdır. Bunu kendileri de inkâr etmiyorlar. ‘Bu bir Abdullah Öcalan projesidir diye Selahattin Demirtaş açıkladı, yine ‘Biz sırtımızı PYD’yeYPG’ye dayıyoruz diye Figen Yüksekdağ açıkladı. Apo’nun heykelini dikeceğiz diye bağırdılar, Türkiye düşmanı her türlü faaliyetin içerisindeler. Kandilden direkt talimat alan, onların emriyle yönetilen bu partinin derhal kapatılması lazım. Bu Anayasamıza, hukuk sistemimize ve siyasi partiler kanununa göre uygundur” dedi.  

 

İNTERNET ÜZERİNDEN İMZA KAMPANYASI 

 

Vatan Partisi olarak konuyla ilgili çeşitli yerlere müracaatlarda bulunduklarını belirten Türkmendağ, mecliste grubu olan partilerin de çağrı yaparak başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti. HDP’nin kapatılmasının, Mehmetçiğe de moral olacağını söyleyen Türkmendağülkenin tüm vatandaşlarını ‘Hdpkapatilsin.com’ internet sitesi üzerinden başlattıkları imza kampanyasına destek vermeye davet etti. 

 

“KÜRT HALKININ ÖZGÜRLEŞMESİ İÇİN HDP KAPATILMALI” 

 

HDP’nin kapatılması halinde oluşabilecek durumlar hakkında düşüncelerini aktaran Türkmendağ, “Herhangi bir yürüyüş ya da protestoların bir karşılığı olacağını düşünmüyorum. Benzer çağrıları bunlar Türk ordusu PKK’yı doğu ve güneydoğuda hendeklere gömdüğünde de yaptılar, karşılık bulmadı. Diyarbakır meydanına çağırdılar 40-50 kişilerde kaldılar. Bu tür provokasyonların karşılığı yok. Kürt halkı da HDP ve PKK’dan kurtulmak istiyor. Kürt’ümüzü özgürleştirmek, oradaki vatandaşlarımızı kurtarmak için HDP’nin kapatılması lazım. Bugün PKK demokrasinin yanında mı? PKK barıştan yana mı? Barışçıl mı öldürüyor bizim Aybüke öğretmenimizi? Bu katillerin barıştan, demokrasiden, özgürlükten yana olduğu söylenebilir mi? Terörist cinayetine giden vekil madem doğunun ve güneydoğunun sorunudur diye gidiyor peki niçin Diyarbakır annesine gitmiyor? Bunları da görmemiz lazım. O açıdan ben büyük bir kalkışma olacağını düşünmüyorum. Devlet de o konuda zaten tedbirlerini almıştır ve devletimiz bu konuda çok güçlü bir devlettir” şeklinde konuştu. 

 

"YENİ PARTİ KURARLARSA ONU DA KAPATIRIZ” 

 

Daha sonra oluşabilecek benzeri partilerin önüne nasıl geçilebileceği hakkında fikrini sunan Türkmendağ, “Devlet kimin ne olduğunu biliyor. Bunlarla ilişkili olan insanların parti kurmasının önüne geçilebilir. Tabii bu hukukun vereceği bir karar. Farz edelim ki kurdular, aynı faaliyetleri yönettikleri ya da aynı kişiler olduğu sürece bunlar da kapatılmalı. Zaten kurarlar, önleyemezsin demek aslında HDP ve PKK’yı kurtarma amacıyla önümüze getirilen, engel olarak konulan sanal sorular. HDP, PKK’ya eleman devşiriyor. Gencecik çocukları kandırıyor dağa götürüyor. Belediyelerinde kamyonlarıyla teröristlere erzak ve bomba taşıyor. Bunlar tespit edildi, devlet raporlarına yansıdı. Bunlar bu kadar işbirliği halindeyken yeniden parti kurar diyerek buna göz yumulabilir mi? Bu bir katile, katilliğinden vazgeçmez ya da nasıl olsa üç yıl sonra cezaevinden çıkacak ve yeniden katillik yapacak diye ceza vermemek gibi bir şey. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir, birileri isyan çıkartır korkusuyla hareket etmez, gereği neyse onu yapar” diye konuştu.  

 

“İL DÜZEYİNDE DİĞER PARTİLERLER GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ” 

 

Diğer siyasi partilere bu konuyla ilişkin randevu talebinde bulunduklarını söyleyen Türkmendağ, bu görüşmelerin merkezi düzeyde yapılmaya başlandığını, il düzeyinde de önümüzdeki süreçte yapılacağını kaydetti. AK Parti ve MHP çevresinden olumlu çağrılar aldıklarını belirten Türkmendağ, bu çağrıların bireysel olduğunu belirterek, “CHP, AK Parti ve MHP’nin eski milletvekillerinden de benzer çağrılar var. Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner ve Eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile Özcan Yeniçeri çağrı yapanlardan birkaç tanesi. Böyle bir fikir birliği kamuoyunda oluşmaya başladı. Önümüzdeki süreçte bunların kurumsala döneceğini düşünüyoruz” dedi.  

 

Halil Büyükayhan/ÖZEL 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Vatan, Partisi’nden, HDP, kapatılsın, çağrısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı