301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 10:35 Bu haber 799 kez okundu
 
VALİ KARALOĞLU’NDAN SEÇİM GÜVENLİĞİ UYARISI
İl Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında ATSO Kültür ve Sanat Konferans Salonunda gerçekleşti. Karaloğlu, seçim sonuçlarının sağduyu ile karşılanması gerektiğini belirtti.
Gündem Haberi
VALİ KARALOĞLU’NDAN SEÇİM GÜVENLİĞİ UYARISI

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçime dönük alınan güvenlik tedbirlerinin konuşulduğu toplantı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kültür ve Sanat Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, başsavcılar, kaymakamlar, ilçe jandarma komutanları, ilçe emniyet müdürleri ile il ve ilçe seçim kurulu başkanları katıldı.

SEÇİMLER DEMOKRASİNİN BAYRAMIDIR

Seçimleri demokrasinin bayram günleri olarak değerlendiren Karaloğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nde çok partili siyasi hayata geçtikten sonra seçimleri Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) denetiminde il ve ilçe seçim kurulu eliyle yaparız. Seçimin yapılışı ile ilgili bütün yetki il ve ilçe seçim kuruluna aittir. Yine öyle olacaktır. Mülki idare amirleri olarak, kolluk birimleri olarak iki önemli görevimiz var. Birincisi seçimin güven ortamı içerisinde yapılmasını sağlamak, ikincisi seçim kurulları tarafından talep edilen araç, gereç ve personel gibi ihtiyaçları seçim kurullarının emrine vererek seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak bizim görevimizdir” ifadelerine yer verdi.

ÖZGÜR BİR SEÇİM ORTAMI

Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında 3 aşamalı olarak güvenlik planlamalarının yapıldığı kaydeden Karaloğlu, “İnşallah bu seçimi huzur içerisinde, her şeyden önce siyasi partilerimizin adaylarının özgür bir ortamda seçmeniyle buluşmasını sağlayacak, seçim günü de vatandaşın hiçbir baskı altında kalmadan iradesini özgür bir şekilde sandığa yansıtmasının ortamını oluşturacağız. 1 Ocak itibariyle seçim takviminin başladı. Şu anda takvim ilerliyor. Siyasi partiler büyük oranda adaylarını belirlediler. Seçim takvimine göre süreç devam ediyor. Partilerde siyasi aday olanlarda artık propaganda dönemine girdiler. Bizim görevimiz; adayların propaganda döneminde seçmenle buluşmasının ortamını oluşturmak” dedi.

TRAFO MAZERETİ OLMASIN

Seçim günüyle ilgili YSK’nin aldığı kararları hatırlatan Karaloğlu, “Seçim yasasından kaynaklanan yasaklar var. Seçimden bir gün önce saat 18.00’de propagandanın sonlanacağı, afişlerin ve bayrakların toplanacağı gibi seçim günü için belli kısıtlamalar var. Alkol kullanımı ve silah taşımayla ilgili belli kısıtlamalar var. Bu kısıtlamalarda harfiyen uyulmasını sağlayacağız. Özellikle kaymakam arkadaşlarımız, Sandık çevrelerinin yerel seçimlerde birden çok oy kullanıldığı için hem büyükşehir, hem ilçe, muhtarlık, gibi çeşitli oy kullanımı olacağı için oy sayım işlemi uzayabilir. Genel seçimler kadar çabuk sonuçlanmayabilir. Oy sayım işlemi uzarsa karanlığa kalma ve sandık çevrelerinin aydınlatılması ile ilgili problemler olabilir. Bu nedenle kaymakam arkadaşlarım mutlaka elektrik ve jeneratör ihtiyaçlarını mutlaka gözden geçirsinler. O gün hiçbir sandık çevresinde ‘elektrik kesildi’, trafoya bilmem ne girdi’ mazereti oluşmasın” şeklinde konuştu.

 MAHALLE HUZURU BOZULMAMALI

Yerel seçimin en zor geçeceği yerin, mahalleler olacağını söyleyen Karaloğlu, mahalle muhtarlığına çok fazla aday olduğunu ve yarışın mahallelerin huzuruna yansımaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Karaloğlu, “Seçim bittikten ve kazanan aday açıklandıktan sonra seçim dönemindeki tartışmaların da son bulması lazım. O tartışmalar devam ederse mahalledeki huzursuzluk da devam eder ve bu da topluma yansır. Bunu arzu etmeyiz. Onun için daha dikkatli takip edilmesini istiyoruz” diye kaydetti.

VALİ’DEN ÇEVRE HASSASİYETİ

Çevre kirliliği ile ilgili uyarılarda bulunan Karaloğlu, “Biliyorsunuz bazı siyasi partiler seçim kampanyalarında çevreye duyarlı davranacaklarını ilan ettiler. Plastikten yapılan bayrak ve afiş kullanmayacaklarını, gürültü propagandalar yapmayacaklarını söylediler. Bu bizi mutlu etti. Antalya’da bütün siyasi partilerin çevre ve gürültü konusunda duyarlı olmasını istiyoruz. Özellikle mahalle muhtarlığına aday olan arkadaşların mahallerinde elektrik direklerine, binaların dış cephelerine rastgele kendi afişlerini ve fotoğraflarını yapıştırmalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Bir mahalleye muhtar adayı olan arkadaşın, en öncelikli görevi mahallenin temizliğidir. Aday olduğu mahallenin çevre temizliğine dikkat etmeyen muhtarın da mahalleye muhtar olmayı da hak ettiğini düşünmüyorum” cümlelerini kullandı.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Sağduyu çağrısında bulunan Vali Karaloğlu, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kazananların ve kaybedenlerin olacağını hatırlatarak, bu durumun demokratik olgunlukla karşılanması gerektiğini belirtti. Karaloğlu, "Ne kazananların sevincini çok abartıp, kaybedenleri tahrik etmesi ne de kaybedenlerin üzüntülerini abartıp bunu taşkınlığa dönüştürmemesi lazım. Bizim bunu da takip etmemiz gerekir. Seçim sonrasında hem kazananları hem kaybedenleri mutedil davranmaya davet etmemiz gerekir” dedi.

SEYYAR SANDIK DEVAM EDİYOR

Seçim kurullarından kendilerine ulaşan son rakamların Antalya’da 1 milyon 707 bin 819 seçmen olduğuna işret ettiğini belirten Karaloğlu, “Bu seçmenimiz 5 bin 428 sandıkta oy kullanacak. Ayrıca bin 411 sandık ceza evlerimize oradaki oy kullanma hakkı olanların oy kullanabilmesi için gidecek. Bir de geçen seçimde olduğu gibi engeli dolayışıysa sandığa gidemeyen vatandaşlarımızın da 238 seyyar sandık ile oy kullanma imkanı sağlanacak. Kendileri bulundukları yerde oy kullanacaklar” şeklinde belirtti. HAZEL BERKALP

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: VALİ, KARALOĞLU’NDAN, SEÇİM, GÜVENLİĞİ, UYARISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı