Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 16:07 Bu haber 1336 kez okundu
 
Uzaktan eğitim hazirana sarkabilir
Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, koronavirüs salgını sebebiyle EBA TV üzerinden başlayan uzaktan eğitimin haziran ayına kadar devam edebileceğini söyledi
Eğitim Haberi
Uzaktan eğitim hazirana sarkabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını sebebiyle eğitimin evden devam edeceğini duyurmuştu. TRT EBA TV ve internet sitesi üzerinden öğrencilerin erişimine açılan uzaktan eğitim 23 Mart Pazartesi itibarıyla başladı. Uzaktan eğitim sürecini değerlendiren Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, hiçbir şeyin insan sağlığından daha değerli olmadığını belirterek bu eğitim modelinin dönem sonu olan 19 Haziran tarihine kadar devam etmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un uzaktan eğitim müfredatını haziran sonuna kadar hazırladıklarına dair yaptığı açıklama bu düşünceyi doğrular nitelikteyken Başkan Öztürk, eğitim-öğretimin evlerden sürdürülecek olmasının bir kayıp olmayacağını kaydetti.

 

“AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİME HAZIR”

 

Akdeniz Üniversitesi’nin uzaktan eğitime hazırlıklı olduğunu aktaran Öztürk, “Bu sürecin hem üniversitede hem Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) yaz tatiline kadar gidebileceğine inanıyorum. Özellikle ilimizdeki Akdeniz Üniversitesi’nde uzaktan eğitime geçmek için her türlü hazırlığın yapıldığını biliyorum. MEB de aynı hazırlıkları tamamlamış durumda. Okulların yaz tatiline kadar kapalı durması durumunda çocuklarımız uzaktan eğitimle EBA üzerinden evlerinde eğitimlerine devam edecek” şeklinde konuştu. 

 

 

“SINAVDA EBA’DAN SORU YOK”

 

Sınav tarihlerinin ertelendiğini hatırlatan Öztürk, “Sınav soruları okullarda işlenen konulardan olacak. EBA üzerinden yapılan öğretimden soru çıkmayacak. Doğru olan da budur çünkü eğitim-öğretim, öğrenci ve öğretmenler bir bütündür. Uzaktan eğitim bunu tam olarak karşılayamaz. Çocuklarımızın hem evlerinde boş zaman geçirmemeleri hem de dersleriyle ilgili televizyon yayınları izlemeleri onları bu boşlukta dersten uzak tutmayacaktır” dedi. 

 

“ÖNEMLİ OLAN DÖNEMİ ATLATMAK”

 

Dünya çapında bir salgınla mücadele ettiğimizi kaydeden Öztürk, “Yüz yıldır bu denli büyük etki yaratan bir krizle karşılaşmamıştık. Böyle bir durumda hiçbir şeyi düşünmememiz gerektiğine inanıyorum. Burada tek önemli şey bunu en hafif zararla atlatabilmektir. Keşke yaz tatiline kadar bunu atlatsak da biz bu yarım dönem eğitimi geceli gündüzlü tamamlayıp bir yıla yaysak. Önemli olan bu dönemi atlatmak. Eğitim çalışanlarının düşüncesi de bu, öğrencilerimiz yarım dönem eğitim öğretim yapmasa da bu bir kayıp değildir. Kaybedeceklerimizin yanında bunun lafı bile olmaz” ifadelerini kullandı. 

 

“20 BİN DEĞİL 80 BİN ATANMALIYDI”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 20 bin öğretmen atamasının periyodik olarak yapılan bir atama olduğunu ve beklentinin altında kaldığını belirten Öztürk, “20 bin öğretmen ataması zaten planlamada var iken hükümetimiz geçen sene bunun periyodik sürecini ileriye kaydırmıştı. Her yıl 20 bin yerine iki yılda bir 20 bin atama yapma düşüncesine haizdi sanırım. Yapılan atama, her yıl yapılan 20 bin atamanın periyodik devamıdır. Doğru olan 20 binden çok daha fazlasıdır. Şu anda 400-500 bin öğretmen açığımız var. Sendikamızın araştırması sonucu Türkiye genelinde ocak ayında 81 bin öğretmene ihtiyaç vardı. 20 bin değil şu anda 80 bin atansaydı biz çok mutlu olurduk. Ama 20 bin de böyle bir süreçte güzeldir” diye konuştu. 

 

ÖZTÜRK’TEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

 

Sağlık çalışanlarına sarf ettikleri yoğun emekten dolayı teşekkürlerini sunan Öztürk, “Ülkemizdeki sağlık çalışanlarıyla gurur duyuyoruz. Onların yapmış olduklarına minnettarız. Yapılabileceklerin en iyisini yapıyorlar” dedi. 

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Uzaktan, eğitim, hazirana, sarkabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı