301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 14:15 Bu haber 659 kez okundu
 
“Üç yıldır yapmıyorlardı biz gelince hatırladılar”
Katıldığı bir televizyon programına gündemi değerlendiren CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, üç yıldır yeni bir anlaşmaya varılmayan bazı bölgelerin CHP belediyeye geldikten sonra Orman Bakanlığı tarafından ihaleye çıkartılmasını ‘manidar’ olarak değerlendirdi.
Siyaset Haberi
“Üç yıldır yapmıyorlardı biz gelince hatırladılar”

Kanal Antalya’da Özlem Şahin’in sorularını yanıtlayan Başkan Kumbul, Muhittin Böcek tarafından devralınan belediye başkanlığı sürecini değerlendirdi. Yapılan ilk işin planlamalar olduğunu aktaran Kumbul, bu çalışmaların hala devam ediyor olmasının önceki dönemlerde yapılmış olan yanlış planlamalar olduğunu ifade etti. Kentin planının sadece imar olarak algılanmaması gerektiğini bunun içine ulaşım, gelecek, genişleme ve borçların yapılandırılması gibi çeşitlilikler bulunduğunu söyleyen Kumbul, “Belediyeyi alalı henüz 2 ay oldu. Bu süreçte çok büyük bir mucize yaratılması beklenemez. Faytonların kaldırılması gibi bazı icraatlarda bulunduk. Ancak büyük çalışmalar için öncelikli olarak planlamaların doğru yapıldığından emin olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“BİZ KAZANDIKTAN SONRA OLMASI MANİDAR”

Sarısu ve Konyaaltı bölgelerinde 3 yıl öncesine kadar yeni bir anlaşmaya varılmayan bazı bölgelerin CHP belediyeye geçtikten sonra ihaleye çıkartıldığını söyleyen Kumbul, “Sarısu’da son 3 yıldır Orman Bakanlığı ile yeni bir anlaşma yapılmamış. Şu an Orman Bakanlığı tarafından o bölgenin bakanlığa ait olduğuna ve açık ihale yapılacağına dair belediyemize bir yazı gönderildi. Aynı olay Konyaaltı’ndaki Nashira Park mesire alanında da var. Orası da belediyemize ait olan ve sözleşmesi yeni dolan bir yer. Orayı da Orman Bakanlığı tekrardan ihale edecek. 3 yıldır sözleşme yenilenmediği halde büyükşehir belediyesinin işlettiği Sarısu’ya biz kazandıktan sonra böyle bir yazı gelmesi de oldukça manidardır” dedi.

 

“AMACIMIZ BORÇLARI AZALTARAK HİZMET ETMEK”

 Büyükşehir belediyesinin 4.3, ASAT’ın da 1.7 milyar dolar civarında toplam 6 milyar dolar şeklinde borç devraldıklarını hatırlatan Kumbul, “Bu yüklü bir borç ancak ödenemeyecek bir borç değil. Bu borçlar yapılandırılarak ödenecek. Önümüzdeki dönem için plan yaparken hem borçları azaltmayı hem de icraat üretmeyi hedefliyoruz. Bizim amacımız kenti daha da borçlandırarak hizmet üretmek değil, borçları azaltarak hizmet etmek. Birkaç ay içerisinde planlamaları bitirip, borçları vadesiyle ödeyerek önümüze yönelik süreci başlatacağız” dedi.

 

“İHTİYAÇ DUYULAN İHALELER DEVAM EDECEK”

Seçimden 2-3 ay önce yapılmış olan ihalelerin şu an sürdürülmesinin mümkün olmadığını belirten Kumbul, ilçelerin ihtiyaç duyduğu ihalelerin devam ettirileceğini belirtti. Bu projelerin ihalesi geçmiş döneme ait diyerek bırakılmayacağını ihtiyaçların her anlamda giderileceğini ifade eden Kumbul, seçim kazanarak 5 yıllık yönetim sürecine giren belediyelerin ihaleleri son döneme sıkıştırarak bir sonraki döneme sarkmasına imkân sağlamasını sağlıklı bir politika olarak görmediğini dile getirdi.

 

“ANTALYA TARİHİNE BİR İHANETTİR”

Antalya’nın tarihi dokusuna değinen Kumbul, Selçuklu’dan kalma bir tarihi eser olan Kesik Minare’ye eklenen külahı sert bir dille eleştirdi. Antalya’nın tarihine dokunmamak ve doğanın önüne set çekmemek gerektiğini belirten Kumbul, “Kesik Minare’nin üzerine külah takmak Antalya tarihine bir ihanettir” dedi. Boğaçayı projesinin de yanlış planlamayla gerçekleştirildiğini söyleyen Kumbul, Haşim İşcan ve Balbey gibi yerlere çok fazla imar sokulmaması gerektiğini ifade etti. Bu bölgelerin Kaleiçi gibi toplu olarak ele alınıp dokusunun korunması gerektiğini belirten Kumbul, “Hatta mümkünse kamulaştırarak eski yapılarımızı aslına uygun şekilde düzenleyip ortaya çıkartmak gerekir” dedi.

 

“ÜCRETLENDİRME DEĞİL YENİLENME YAPILMIŞTIR”

Sarısu Kadınlar Plajı’nda şezlong ve şemsiye ücretlendirmesi ile ilgili gelen eleştirilere de yanıt veren Kumbul, var olan bir hizmetin ücretlendirilmediğini, daha öncesinde bölgede ahşap üzerine gerilmiş kumaştan yapılı gölgeliklerin kolayca yırtılması ve kamunun zararına olmasından dolayı bölgeyi şezlonglarla ve şemsiyelerle yenilediklerini ifade etti. Sürekli olarak zarar gören yapının masrafa yol açmasından dolayı diğer ilçelerde uygulanan şezlong ücretlendirmesiyle şezlongların yerleştirildiğini belirten Kumbul, “Sonuç itibariyle sürekli kamu zararına neden olan yapılar ortadan kaldırılmıştır. Bunun neticesinde şemsiyeler ve şezlonglar getirilmiştir. Daha önce ücretsiz olan bir şey şimdi ücretli oldu gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Üç, yıldır, yapmıyorlardı, biz, gelince, hatırladılar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı