301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 12:59 Bu haber 352 kez okundu
 
Tütünle mücadelede yeni dönem
Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 5 Aralık tarihinden itibaren tütünle mücadele kapsamında tek paket uygulamasına geçileceğini aktardı
Yaşam Haberi
Tütünle mücadelede yeni dönem

Tek paket uygulamasının ‘Dünya Sağlık Örgütü’ne derneğin bir önerisi olduğunu söyleyen Sigarayla savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, bu uygulamanın dünyanın çeşitli yerlerinde 2012 yılından beri başarı ile uygulandığını aktardı. Yurtbahar, “Dünya üzerinde bulunan nüfusun yüzde 60’nı kapsayan yüzden fazla ülkelerde uyarıcı resim uygulamaktadır. Bu uygulamanın yanında marka ve ürün bilgisinin standart olarak paketlerde bulunmasını sağlayan tek paket uygulaması dünya üzerinde yedi ülkede uygulanmaktadır. Tek paket uygulanan bazı ülkelerde uyarıcı resimlerin paket yüzde doksanı kapsamakta, bazı ülkelerde ise siyah poşet içinde satılmaktadır. Ülkemizde ise; tek paket uygulamasına geçmeyi taahhüt eden on ülke arasında olup, 2012 tarihinde karar verilmesine rağmen 05.12.2019 tarihinde itibaren tütün ürünlerin tamamı tek paket uygulamasına tabi olarak satış-pazarlaması/ üretimi- ithalatı yapılacaktır” dedi.

 

Tütün mamullerinin tüm canlıların geleceğini tehlikeye soktuğunu dile getiren Yurtbahar, “Tütün maddeleri bağımlılık yapan, kullanıcıların kolayca ulaşabileceği, kullanıcıların nesillerini geleceği yok eden maddedir. Tütün sektörünün çeşitli alternatif ve pazarlama teknikleri ile yeni dönemde reklamı pazarlama ve satışı üretimi ithalatı yapılmayacaktır. Tütünle mücadele de, dumansız hava sahası uygulamasından sonra mücadelede ikinci büyük adım olarak devreye girmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Yurtbahar, “Tütün ürünlerinin siyah poşet içinde, her ortamda kapalı dolaplarda bulundurulması, kullanıcıların talebi halinde sunuma geçmesi,toplumsal /çevresel zararın azaltılması ve en önemlisi ise, kayıt dışı kullanımın önlenmesi gelmektedir. Tütün ve tütün maddesinin kullanılmasının geleceğinizi ve neslinizi öldürdüğünü,toplum sağlığı için bir canavar olduğunu, çevredeki tüm canlılar için yok edici olduğunu,kayıt dışı satımı ise  ekonomi için dinamit olduğunu, tütün kullananların unutmaması gerekir” diye konuştu.

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Tütünle, mücadelede, yeni, dönem,
Yorumlar
Haber Yazılımı