301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 13:10 Bu haber 605 kez okundu
 
TÜRMOB başkan adayı Şenliler Antalya’da
TÜRMOB Genel Başkan Adayı Selahattin Şenliler, ASMO’da yer alan delegelerle seçimlere yönelik tanışma toplantısı gerçekleştirdi. 12-13 Ekim’de gerçekleştirilecek olan genel kurul seçimi öncesi il il dolaşarak delegelerin sorunlarını dinleyip projelerini anlatan Şenliler, “Bu seçimi kazandık olarak görüyoruz” dedi.
Gündem Haberi
TÜRMOB başkan adayı Şenliler Antalya’da

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) seçimlerine yaklaşık 1 ay kala şehir gezilerine devam eden Türkiye Meslekte Birlik Platformu adayı Selahattin Şenliler, 24’üncü il gezisi olarak geldiği Antalya’da muhasebeci ve mali müşavirlerle bir araya geldi. Sorunları dinleyip çözümlerini sunan Şenliler, 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan genel kurul seçiminden ümitli olduğunu dile getirdi.

 

ORTAK BİRTAKIM SORUNLAR VAR

Sınav kökenli bir yeminli mali müşavir olduğunu söyleyen Şenliler, TÜRMOB’da daha önce iki dönem disiplin kurulunda görev aldığını belirterek, bu dönem zarfında gözlemlediği eksikliklerin çözümünü aramak için başkanlığa adaylığını koyduğunu ifade etti. Disiplin kurulunda görev alırkenki gözlemlerine değinen Şenliler, mesleğin her bölgede aynı olan ortak birtakım sorunları olduğuna dikkat çekti.

 

“SADECE MUHASEBE MEZUNLARI ALINSIN”

Avrupa’da muhasebecilere tanınan haklar ile Türkiye’dekiler arasında büyük bir fark olduğunu belirten Şenliler, çeşitli okullardan muhasebeye yapılan girişlerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Haksız rekabet gibi meselelerin temelinde mesleğe girişteki kontrolsüzlüğün yattığını aktaran Şenliler, “Nasıl ki doktor olmak için tıp fakültesini bitmek, mühendis olmak için mühendislik fakültesini bitirmek gerekiyorsa, muhasebeyle uğraşacak olan kişiler de sadece muhasebe bölümü mezunlarından oluşmalıdır” dedi.

 

“ÖNCELİĞİMİZ HAK HUKUK”

“Bizim sicil amirimiz Maliye Bakanlığı” diyen Şenliler, kamu otoritesiyle mutlaka barışık olmaları gerektiğini belirtti. Bir sivil toplum örgütü olarak söyleyeceklerinden de geri durmayacaklarını ifade eden Şenliler, “Eğitimli bir toplumun çok önemli bir kısmını temsil ediyoruz. Elbette toplumsal muhalefet yapacağız ancak bunu yaparken birinci önceliğimiz meslektaşlarımızın hak ve hukukunu korumak, iş alanını muhafaza etmek ve genişletmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“TAHSİLÂT MESELESİ TEMEL SORUNLARDAN BİRİ”

Tahsilât meselesinin temel sorunlardan biri olduğunu aktaran Şenliler, “İyi mükellef kötü mükellef diye bir mükellef ayrımı yapmak istemem ama parasını alamadığı bir mükellefin işini bıraktığımız anda tahsilât meselesi kendiliğinden çözülecektir” diye konuştu.

 

“MESLEĞE GİRİŞLER ZORLAŞTIRILSIN”

Türkiye’deki yeni iş alanlarının muhasebeci sayısına paralel olarak çoğalmadığına dikkat çeken Şenliler, bu noktada haksız rekabetin oraya çıktığını belirterek, “Bir noktadan sonra iş onun 300 TL’ye tuttuğu defteri ben 100 TL’ye tutarım gibi meslek mensupları arasındaki haksız rekabet ve mesleğin saygınlığını ihlal eden söylemlere geliyor” şeklinde konuştu. Şenliler, bu durumu önlemenin tek yolunun mesleğe girişlerde zorluk getirerek iş alanına paralel olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

 

BBP’DEKİ GÖREVİNİ BIRAKTI

Büyük Birlik Partisi başkan yardımcılığı görevinden TÜRMOB seçimleri için vazgeçtiğini aktaran Şenliler, “Kafamda iki tane şapka olmasın diye siyasi kimliğimi bir kenara bıraktım” dedi.

 

MALİ TATİL KÂĞIT ÜZERİNDE

Mali tatilin kâğıt üzerinde kaldığını belirten Şenliler, “Adli tatil dediğiniz zaman nöbetçi savcıdan ve hâkimden başka kimse adliyeye giremiyor. Bizde de mali tatilin hayat bulması temmuz ve ağustos beyannamelerinin birleştirilerek tek bir beyanname şekline dönmesiyle gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

 

“BİZ BU SEÇİMİ KAZANDIK”

Kendinden emin bir şekilde “Biz bu seçimi kazandık olarak görüyoruz” diyen Şenliler, bu düşüncesine dayanak olarak da bazı grupların listelerin başına TÜRMOB başkan adayı olmayan kişileri koyarak seçime girecek olmasını gösterdi.

 

“KAMU OTORİTESİYLE BARIŞIK OLMAK İSTİYORUZ”

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar da kamu otoritesiyle barışık olmak istediklerini dile getirerek, “Demokrasinin olmazsa olmazı uzlaşı kültürüdür. Ama şu anki kamu otoritesi ben yaptım oldu düşüncesiyle hareket ediyor” şeklinde konuştu.  

Şenliler, tanışma toplantısının ardından yazmış olduğu “Mamak Cezaevi Günlüğü” adlı kitabını imzalayarak Başkan Çavdar’a takdim etti.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: TÜRMOB, başkan, adayı, Şenliler, Antalya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı