301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 12:24 Bu haber 520 kez okundu
 
Türkiye’nin Yüzde 92’si Deprem Bölgesi
Deprem Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulunan Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Yurdumuzun yüzde 92’si deprem bölgesi içerisinde bulunuyor” dedi.
Gündem Haberi
Türkiye’nin Yüzde 92’si Deprem Bölgesi

“SON 50 YILDA 60 BİN KAYIP VERDİK”

Başkan Çeltik açıklamasında, “Ülkemiz, dünyanın en etkin deprem kuşaklarının birinin üzerinde bulunmaktadır. Yurdumuzun yüzde 92’si deprem bölgesi içerisinde ve nüfusumuzun yüzde 95’i ve sanayi kuruluşlarının yüzde 75’i deprem tehlikesi altındadır. Ülkemizde olan yıkıcı depremler sonucu, son 50 yılda yaklaşık 60 bin insanımız hayatını kaybetmiş, 500 bin yapı yıkılmış veya ağır hasarlar oluşmuştur” ifadelerine yer verdi.

 

“ANTALYA’DAKİ SON DEPREMLER”

Antalya Bölgesinde tarihsel kayıtlara geçen çok sayıda yıkıcı depremle karşılaşıldığını belirten Başkan Çeltik, yakın zamanda gerçekleşen depremlere örnek olarak; 5 Şubat 2019’da Finike’de meydana gelen 4,1 şiddetindeki, 28 Eylül 2018’de Döşemealtı’nda meydana gelen 4,0 şiddetindeki, 11 Eylül 2018’de Döşemealtı’nda meydana gelen 4,8 şiddetindeki ve 3 Nisan 2018 Akseki’de meydana gelen 4,5 şiddetindeki depremleri gösterdi.

 

“ GÜVENLİ BİNALAR İÇİN ADA BAZINDA DÖNÜŞÜM”

Antalya’da çok fazla binanın depremde yıkılma riski taşıdığını söyleyen Başkan Çeltik, “Binaların büyük bir kısmı 1998 tarihinden önce yapılmış ve inşaat koşulları Antalya ilinin dördüncü derece depreme dayanıklı inşaat koşullarına uygun olarak yapılmıştır. Son yıllarda “AFAD” deprem verilerine göre Antalya’nın ikinci derece deprem bölgesinde yer alması bu bina stoku için risk oluşturmaktadır. Ayrıca Antalya’da deprem olmadan da taşıma güçlerini kaybeden çok sayıda binalar bulunmaktadır. Bu binalar bulunduğu bölgelerin parsel bazında değil ada bazında kentsel dönüşüm ve yenilenmeler ile güvenli binalara dönüştürülmelidir” şeklinde konuştu.

 

“UYGULAMALAR YETERSİZ KALIYOR”

Zeminin mühendislik özelliklerini belirleyen zemin ve jeoteknik etüt ve uygulamalarının bazı ilçelerde yetersiz kalmakta olduğunu ve yeterince denetlenmediğini belirten Başkan Çeltik, Yakın gelecekte beklenen bir depreme karşı gerekli önlemlerin yeterince alınmadığını söyleyerek “Can kayıpları, bina yıkımları ve hasarların olacağı bir gerçektir. Bu olumsuzlukların giderilmesi; deprem ve diğer afetlere karşı güvenli yerleşim alanlarının oluşturulması ve nitelikli yapılaşmanın sağlanması, mühendis ve mimar odalarının öncülüğünde yapılan kamusal denetimlerin yeniden yasal düzemelerde yer almasıyla gerçekleşecektir” dedi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Türkiye’nin, Yüzde, 92’si, Deprem, Bölgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı